اخبار پرینت سه بعدی

پل های پرینت سه بعدی هلند و چین

پل های پرینت سه بعدی-پل غلتان چین
میزان رضایت شما

پل های پرینت سه بعدی ظاهراً مانند اتوبوس ها هستند؛ یک عمر صبر می کنید تا یکی از آن ها پیدا شود، بعد هم دو تا دو تا از راه می رسند. این دقیقاً همان اتفاقی است که این هفته در چین و هلند رخ داده است؛ هر دو کشور پل های پرینت سه بعدی نصب کرده اند و به نمایش عموم رسانده اند.

در ادامه بیشتر به جزئیات این دو پل پرینت سه بعدی کاملا متفاوت می پردازیم.

پل MX3D آمستردام

پل MX3D مدت هاست که در دست ساخت است و طی چند سال اخیر در طی مراحل مختلف طراحی و ساخت، مورد سنجش مردم قرار داده شد است.

این پل با استفاده از WAAM (Wire Arc Additive Manufacturing) ساخته شده است؛ که یک روبات است که لایه ها را در فضای سه بعدی جوشکاری می کند.

این پل عابر پیاده فولادی، با طول 12 متر و توان تحمل بار 20 تنی، نهایتا در خانه ی جدید خود بر روی کانال Oudezijds Achterburgwal در مرکز آمستردام نصب شد.

پل های پرینت سه بعدی-پل فولادی هلند

نگاره 1) پل های پرینت سه بعدی-پل فولادی هلند

و این مانند هر پل عادی و قدیمی نیست: یک پل هوشمند است که با کل فناوری های موجود صنعت 4.0 اعم از Generative design، AM، اتصال LoT و Digital Twin خود ساخته شده است!

نتیجه نهایی یک پل با شکل ارگانیک است که از طریق شبکه سنسور و از طریق رابط Digital Twin به شما از احساسش (از نظر ساختاری) می گوید.

به قول معروف، برای بزرگ کردن یک کودک، یک روستا نیاز است؛ در این مورد هم دهکده از طراح Joris Laarman Lab، Autodesk ، رباتیک ABB و Arup و بسیاری دیگر تشکیل شده است.

پل در اواخر ماه جولای بازگشایی می شود و آن زمان می توانید بر روی آن قدم بزنید.

پل غلتان چین

پل چین که تاکنون نامش مشخص نشده و این هفته در شانگهای رونمایی شد، در کل از پل MX3D متفاوت است.

پل های پرینت سه بعدی-پل غلتان چین

نگاره 2) پل های پرینت سه بعدی-پل غلتان چین

برای مثال، از فولاد ساخته نشده است و متعاقبا تنها 850 کیلوگرم وزن دارد.

از 9 قسمت تشکیل شده است که به پل امکان این را می دهد تا به یک چرخ تبدیل شود.

36 پنل مثلثی که در کناره های پل مشاهده می کنید همه پرینت سه بعدی شده اند و دارای شیارهای متفاوت آن ها از یکدیگر، تداعی گر موج های آب در دو طرف پل هستند.همچنین این پل کمی کوتاه تر از پل هلند است و 9 متر طول دارد.

با استفاده از اتصال بلوتوث در کمتر از یک دقیقه می توان پل را باز کرد و بسته کرد و طبق گفته های PRC The Global Times قادر به تحمل وزن 20 نفر است.

وب سایت همچنین گزارش می دهد که این پل از “پلی استر کربنات” (sic) ساخته شده که از آلمان تهیه شده است. احتمالا منظور همان پلی کربنات است.

متأسفانه جزئیات بیشتری در مورد طراح یا سازنده مشخص نشده است، به جز تاریخ رسمی افتتاحیه که اواخر ماه جولای گزارش شده است.

از این رو اگر در اواخر ماه جاری در شانگهای بودید، ممکن است بخواهید گشتی هم در خلیج Wisdom که پل در آن نصب شده بزنید.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *