اخبار پرینت سه بعدی

MX3D از گیره خط لوله پرینت سه بعدی برای صنعت نفت و گاز رونمایی می کند

MX3D از گیره خط لوله پرینت سه بعدی برای صنعت نفت و گاز رونمایی می کند
میزان رضایت شما

MX3D، یک شرکت AM که شاید بیشتر به پل فلزی پرینت سه بعدی اش در آمستردام شناخته شده است، از آخرین پروژه خود، پرینت سه بعدی لوله برای صنعت نفت و گاز، رونمایی کرده است. این قطعه با همکاری MX3D، Team Industries و TiaT ساخته و آزمایش شد و با استفاده از یک رویکرد هایبرید که شامل پروسه ی رباتیک MX3D تحت عنوان Wire Arc Additive Manufacturing (WAAM) بود، ایجاد شد. در نهایت، این قطعه توانست با سطح بالایی از اطمینان آزمایش و تأیید شود که نشان دهنده مفید بودن WAAM در حوزه ی نفت و گاز است.

MX3D از گیره خط لوله پرینت سه بعدی برای صنعت نفت و گاز رونمایی می کند

AM در حوزه ی نفت و گاز و همچنین در حوزه ی انرژی به طور کلی مقبولیت بسیاری پیدا کرده است. حتی در سال جاری، شاهد یک قطعه ی حیاتی ایمنی پرینت سه بعدی بودیم که توسط Vallourec و Total ساخته شده بود و روی یک سکوی نفتی دریایی نصب شده بود. علاوه بر این، قطعات حیاتی ایمنی پرینت سه بعدی نیز در یک نیروگاه هسته‌ای در آلاباما نصب شد. شاید AM در این حوزه به اندازه سایر صنایع استفاده ی گسترده ای نداشته نباشد، اما برای صنایع نه تنها به دلیل توانایی ساخت قطعات پیچیده، بلکه برای زمان های کوتاهی که یادداشت های MX3D به ویژه در نفت و گاز حیاتی هستند، مفید است. این به این دلیل است که این زمان‌های کوتاه‌تر نه تنها در هزینه‌ها صرفه‌جویی می‌کنند، بلکه به کاهش خطرات زیست‌محیطی، انسانی و ایمنی نیز کمک می‌کنند.

MX3D از گیره خط لوله پرینت سه بعدی برای صنعت نفت و گاز رونمایی می کند

در این مورد خاص، یک گیره خط لوله ساخته شد. این گیره ها برای نصب بر روی لوله های آسیب دیده طراحی شده اند و در این صنعت از قطعات کلیدی محسوب می شوند و می توانند راهی برای جلوگیری از حوادث باشند. از آنجایی که تعمیر خط لوله ممکن است 2 تا 3 هفته طول بکشد، در روز چیزی حدود 100 هزار تا 1 میلیون یورو ضرر به بار می آورد، اما امکان ساخت سریع یک گیره می تواند به شرکت ها کمک کند تا مقدار قابل توجهی در هزینه صرفه جویی کنند. بعلاوه، از آنجایی که فرآیندهای تعمیر فعلی معمولاً بر CNC یا کار دستی تخصصی متکی هستند، پرینت سه بعدی می تواند بسیار مفید باشد زیرا ماشینکاری CNC به ضایعات بالای مواد (حدود 80٪ مواد اولیه) شناخته شده است و نیروی کار تخصصی در این زمینه کمیاب است.

گیره با استفاده از پروسه ی Hybrid WAAM ساخته شده است که از اولین موارد برای MX3D است. WAAM فرآیندی شبیه به DED است که در آن یک سیم فلزی با استفاده از یک قوس الکتریکی به عنوان منبع گرما ذوب می شود. این تکنیک اغلب با کاربردهای پرینت سه بعدی در مقیاس بزرگ در بسیاری از صنایع مانند پل سازی مرتبط است. MX3D امیدوار است در فرآیند Hybrid که توسعه داده است، نیاز به مراحل پس از تولید و پردازش را که اغلب به عنوان موانعی برای پذیرش AM دیده می شود، از بین ببرد. به عبارت دقیق، در این پروژه از پرینت سه بعدی تنها برای ساخت پیچیده ترین قطعات استفاده شده است در حالی که شیوه های سنتی تولید برای قطعات ساده تر استفاده شده.

MX3D از گیره خط لوله پرینت سه بعدی برای صنعت نفت و گاز رونمایی می کند

گیره از فولاد ساخته شده است و توسط BWI (موسسه جوشکاری بلژیک) آزمایش شد و توسط Lloyd’s Register تایید شد. در نهایت، به لطف همکاری بین این دو گروه، Team Industries و TiaT، آنها توانستند به سطح بالایی از اطمینان و ایمنی دست پیدا کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره پروژه می توانید به این مطلب مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *