مقالات پرینت سه بعدی

مشکل توقف اکسترودر حین پرینت سه بعدی

مشکل توقف اکسترودر حین پرینت سه بعدی
5/5 - (3 امتیاز)

اگر پرینترتان در ابتدای کار به خوبی عمل می کند اما ناگهان در حین پرینت، اکسترودر متوقف می شود؛ معمولا چند عامل برای توضیح آن وجود دارد. در ادامه ما به توضیح هر کدام از این عوامل و ارائه ی راهکارهایی جهت رفع مشکل توقف اکسترودر حین پرینت سه بعدی پرداخته ایم.

مشکل توقف اکسترودر حین پرینت سه بعدی

نگاره 1) مشکل توقف اکسترودر حین پرینت سه بعدی

راهکارهای رایج رفع مشکل توقف اکسترودر حین پرینت سه بعدی

  • تمام شدن فیلامنت

یکی از واضح ترین علل این مشکل می تواند اتمام فیلامنت باشد؛ از این رو پیش از کنترل سایر احتمالات از خالی نبودن قرقره ی فیلامنت اطمینان حاصل کنید.

بیشتر بخوانید...
مشکل جابجایی لایه ها در پرینت سه بعدی (layer shifting)
  • ساییده شدن چرخ دنده بر روی فیلامنت

در حین پرینت، موتور اکسترودر مدام در حال چرخیدن است تا فیلامنت را به سوی نازل هدایت کند. در صورت پرینت با سرعت بیش از حد زیاد و یا با میزان اکستروژن زیاد، این قطعه ممکن است صرفا بر روی فیلامنت ساییده شود و نتواند آن را به دور چرخدنده بچرخاند. اگر موتور اکسترودر می چرخد اما فیلامنت حرکتی نمی کند؛ احتمالا این مورد صادق است.

  • گرفتگی در اکسترودر

در صورتی که هیچکدام از موارد بالا در مورد دستگاه شما صدق نمی کرد؛ احتمال اینکه اکسترودر دچار گرفتگی شده باشد بسیار زیاد خواهد بود. اگر در حین پرینت با این مشکل مواجه شدید؛ از تمیز بودن فیلامنت و عدم وجود گرد و خاک روی آن مطمئن شوید. این گرد و خاک ها به مرور سبب گرفتگی در اکسترودر می شوند.

  • حرارت بالای موتور گرداننده ی اکسترودر

موتور اکسترودر در حین پرینت باید با شدت زیادی فعالیت کند. مدام در حال چرخش به عقب و جلو است و پلاستیک را به عقب می کشد و به جلو هدایت می کند. این حرکات سریع نیازمند جریان انرژی است؛ از این رو اگر بخش الکترونیک پرینتر دارای سیستم خنک کننده ی مناسبی نباشد؛ سبب بالا رفتن حرارت موتور خواهد شد. این موتورها اغلب محدودیتی در برابر حرارت دارند؛ و با رسیدن به حرارت معینی متوقف می شوند. در این صورت محور x و y حرکت خواهند کرد؛ اما موتور اکسترودر بی حرکت باقی می ماند. تنها راه حل این مشکل، خاموش کردن پرینتر است؛ تا قسمت های الکترونیک آن کمی خنک شوند. همچنین در صورت پابرجا بودن مشکل، می توانید از فن جداگانه ای هم استفاده کنید.


اگر با مشکلات مشابه ولی متفاوت روبرو شده اید تجربه خود را با ما در میان بگذارید. حتما برای ما کامنت بگذارید تا اگر لازم شد دلیل و راه حل مشکل را برایتان توضیح دهیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *