نرم افزاهای طراحی و پرینت سه بعدی

هرآنچه باید در مورد نرم‌افزار Cura بدانید

هرآنچه باید در مورد نرم‌افزار Cura بدانید
5/5 - (1 امتیاز)

هرآنچه باید در مورد نرم‌افزار Cura بدانید

همانطور که می دانید، برای پرینت سه بعدی یک قطعه، نیاز به یک نرم افزار برش دارید که بیشتر به عنوان برش دهنده یا اسلایسر شناخته می شود. اسلایسر، مدل سه بعدی را به یک فایل G-code تبدیل می کند که تمام دستورالعمل های لازم برای چاپ را در اختیار چاپگر سه بعدی قرار می دهد. Cura یک نرم‌افزار برش است که توسط دیوید برام در سال 2014 برای این منظور توسعه یافت – بعداً توسط Ultimaker خریداری شد. اکنون، این نرم افزار منبع باز احتمالاً بیشترین استفاده را در بازار جهانی تولید افزودنی دارد. تخمین زده می شود که هر هفته بیش از یک میلیون کاربر برای بیش از دو میلیون کار چاپ از آن استفاده می کنند. اما دقیقا چه چیزی باعث محبوبیت Cura شده است؟ یکی از مزایای اصلی Cura سهولت استفاده، پشتیبانی از فرمت های مختلف فایل و سازگاری با بسیاری از پرینترهای سه بعدی است. فرمت های فایل پشتیبانی شده STL، OBJ، X3D و 3MF هستند. اگرچه Cura بخشی از اکوسیستم UltiMaker است، چاپگرهای تولیدکنندگان دیگر نیز می توانند از آن استفاده کنند. این نرم افزار نه تنها 100% رایگان است، بلکه به 15 زبان نیز موجود است تا کاربران در سراسر جهان بتوانند به راحتی از آن استفاده کنند. یکی دیگر از ویژگی هایی که به محبوبیت آن کمک می کند، سازگاری آن با رایج ترین سیستم عامل ها، ویندوز، مک و لینوکس است. توجه داشته باشید که Cura برای پلتفرم‌های Windows و macOS گواهی‌نامه دریافت کرده است و امنیت بیشتری را تضمین می‌کند.

هرآنچه باید در مورد نرم‌افزار Cura بدانید

نرم افزار چگونه کار می کند؟

Cura یک رابط کاربری ساده دارد که به شما امکان می دهد از همان ابتدا بین دو تنظیمات یکی را انتخاب کنید: حالت توصیه شده و حالت سفارشی. تنظیم توصیه شده به ویژه برای دستیابی به بهترین نتیجه با چند کلیک گزینه‌ی مناسبی است – نیازی به ایجاد تغییرات دستی در تنظیمات نیست. با این حال، نرم افزار قادر است جهت گیری بهینه قطعه برای صرفه جویی در زمان، سرعت infill، تولید قطعات ساپورت بهینه برای به حداقل رساندن پس پردازش، ضخامت لایه و غیره را انتخاب کند.

 

حالت سفارشی در عین حال به کاربر اجازه می دهد تا از بین بیش از 400 گزینه تنظیمات مختلف انتخاب کند. علاوه بر پارامترهای اساسی مانند افزودن سازه های نگهدارنده یا میزان infill مورد نیاز، گزینه های دیگری را نیز می توان به راحتی اضافه کرد. کاربران همچنین می توانند با استفاده از حالت پیش نمایش، دیدی کلی در مورد اینکه Cura چگونه مدل را برش می دهد، دریافت کنند. این اسلایسر طراحی شده تا ارگونومیک تر باشد و تجربه کاربر را بهبود می بخشد. همچنین امکان انتخاب فیلامنت مورد استفاده به عنوان پروفایل قبل از چاپ وجود دارد تا پارامترها به طور خودکار بر اساس آن تنظیم شوند. در واقع، Cura به لطف برنامه Material Alliance بسته به ماده انتخابی، پروفایل های پرینت سه بعدی متعددی را ارائه می دهد: UltiMaker در حال حاضر با بیش از 80 تولیدکننده فیلامنت در سراسر جهان همکاری می کند، مواد آنها را آزمایش کرده و در نتیجه این پروفایل های از پیش تنظیم شده (بیش از 100) را ارائه می دهد. به عنوان مثال، Cura در آخرین نسخه های خود پارامترهایی را برای چاپ FFF فیلامنت های فلزی و مواد کامپوزیت جدید UltiMaker PET CF در نظر گرفته است.

اکوسیستم کامل Cura

Cura به عنوان یک نرم افزار منبع باز و به طور گسترده در سراسر جهان مورد استفاده قرار می گیرد و دائما در حال تکامل است. کاربران می‌توانند به فضای ابری Cura دسترسی داشته باشند که به آنها اجازه می‌دهد دستورالعمل‌های چاپ را مستقیماً و بدون نیاز به استفاده از روش های سنتی مانند USB به چاپگرها ارسال کنند. کاربران همچنین می توانند به پروژه های خود در هر کجا دسترسی داشته باشند، تنها چیزی که نیاز دارند یک حساب کاربری رایگان است. توجه داشته باشید که نمایه‌های «Professional» و «Excellence» نیز در دسترس هستند که امکان دسترسی به ویژگی‌های اضافی را فراهم می‌کنند. به عنوان مثال، از طریق این دو پروفایل، کاربر می تواند فایل های CAD خود را به Cura وارد کند و کار آماده سازی مدل را ساده می کند. از طریق Cura Connect، مدل می تواند به طور همزمان به چندین چاپگر ارسال شود، که سپس به طور همزمان کار می کنند. این ابزار به شما امکان می دهد کارهای چاپی مختلف را روی چندین چاپگر سه بعدی Ultimaker نیز برنامه ریزی و مدیریت کنید. این رابط پیگیری کارهای چاپ فعلی، عملیات نگهداری احتمالی و غیره را ارائه می دهد. Cura Cloud همچنین به شما امکان دسترسی به تعدادی افزونه را می دهد. پرکاربردترین ویژگی این نرم افزار احتمالاً موردی است که به شما امکان می‌دهد داده‌های CAD را مستقیماً از نرم‌افزارهایی مانند SOLIDWORKS، AutoCAD یا Siemens NX برش دهید. بدون نیاز به تغییر فرمت ها، همه چیز در یک ابزار ساده برای استفاده یکپارچه شده است.

هرآنچه باید در مورد نرم‌افزار Cura بدانید

Cura نسخه 5.4

یکی از مزایای قابل توجه نرم افزار این است که Cura به طور مداوم به روز می شود. آخرین نسخه در سال 2023 نسخه 5.4 است که نسبت به نسخه های قبلی پیشرفت های قابل توجهی دارد. به طور خاص، علاوه بر رفع چندین باگ، UltiMaker Cura 5.4 حذف فریم‌ها و ساپورت‌ها را از قطعات چاپ شده آسان‌تر می‌کند. علاوه بر این، همانطور که گفته شد، کاربران سری UltiMaker S می‌توانند روی چاپ پروفایل‌ها برای مواد کامپوزیت جدید UltiMaker PET-CF حساب کنند. در نهایت می‌توان یادآور شد که امروزه جامعه بزرگی از کاربران فعال Cura وجود دارند که به شما امکان می دهند که بهترین شیوه ها و توصیه های مربوط به استفاده از Cura را به اشتراک بگذارید. این نرم افزار را می توانید از اینجا دانلود کنید.

 

منبع: 3dnatives

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *