اخبار پرینت سه بعدی

عروسک پرینت سه بعدی در انیمیشن برنده‌ اسکار پینوکیو

عروسک پرینت سه بعدی در انیمیشن برنده‌ اسکار پینوکیو
میزان رضایت شما

می دانستید که نمایش استاپ موشن فیلم گیلرمو دل تورو در سال 2022، “پینوکیو”، با استفاده از پرینت سه بعدی فلزی انجام شده؟ داستان ما در سال 2008 آغاز می شود، زمانی که دل تورو ایده‌ی یک انیمیشن منحصر به فرد را برای داستان خود متصور شد. او با مکینون و ساندرز، شرکتی که به‌خاطر طرح‌های عروسکی‌شان معروف است، تماس گرفت. انیمیشن‌های The Corpse Bride، The Fantastic Mr. Fox یا Bob the Builder از کارهای این کمپانی است. دل تورو می خواست از رویکرد مرسوم مانند استفاده از تکرارهای بی شمار عروسکی با بازیگران فاصله بگیرد و به سراغ یک فیگور منفرد مجهز به اتصالات متحرک که برای فیلمبرداری بسیار ساده تر و کاربردی تر خواهد بود برود. ساخت عروسک‌هایی که این کارگردان می‌خواست، با فناوری موجود در آن زمان امکان‌پذیر نبود. در سال 2020، یعنی 12 سال بعد، همه چیز تغییر کرد. فناوری تولید افزودنی به حدی پیشرفت کرده بود که ایده‌ی گیلرمو سرانجام می توانست رنگ واقعیت به خود بگیرد. مکینون و ساندرز به سراغ یک شریک قدیمی، یعنی Laser Prototypes Europe (LPE)، یک شرکت ایرلندی با چندین دهه تجربه چاپ سه بعدی برای صنعت فیلم رفتند. با توجه به این که عروسک‌ها را مکانیزه می‌کردند و آنها را به ربات‌های مینیاتوری تبدیل می‌کردند، از همان ابتدا نیاز به فلزات بیش از پلاستیک بود. پاتریک والز، مدیر مهندسی LPE گفت: “به همین دلیل است که ما فولاد ضد زنگ را انتخاب کردیم تا اطمینان حاصل کنیم که عروسک هنگام حرکت منحرف نمی شود”

عروسک پرینت سه بعدی در انیمیشن برنده‌ اسکار پینوکیو

تیم‌ تولید برای طراحی عروسکی توخالی که مکانیسم‌های حرکتی را درون خود جا داده است، همکاری کردند. یک گروه پنج نفره برای برداشتن تکیه گاه ها، سنباده زدن لبه های ناهموار و مونتاژ پایه ها نیز همکاری کردند. اگر با پرینترهای سه بعدی کار کرده باشید، احتمالاً می‌دانید که قطعات پشتیبان به چه میزان می‌توانند آزاردهنده باشند و کیفیت نهایی چاپ را مخدوش کنند. حالا تصور کنید که وظیفه شما رفع چنین مشکلاتی برای چشمان ریزبین تماشاگران هالیوود است.

ما باید پروتکلی را در مورد نحوه تکمیل ساخت آنها ایجاد می‌کردیم تا مطمئن شویم که هر یک از اعضای تیم سازه‌های پشتیبانی را به گونه‌ای سمباده می‌زنند که اثری بر روی قطعه‌ی اصلی به جا نگذارد.
چاپگر فلزی Mlab از GE Additive نقش مهمی در این پروژه ایفا کرد. Mlab با استفاده از لیزر 100 وات قادر به تولید قطعات فلزی بسیار دقیق، یکنواخت و در هم تنیده برای عروسک ها بود. در حالی که GDT و تیم Mckinnon & Saunders کاملا تحت تاثیر امکانات تولید Mlab قرار گرفته بودند همچنان نگران بودند که نتواند بافت چوبی مورد نظر را برای پوسته بیرونی پینوکیو به خوبی ایجاد کند.

عروسک پرینت سه بعدی در انیمیشن برنده‌ اسکار پینوکیو

McKinnon & Saunders و دل تورو تنها کسانی نبودند که از نتیجه کار راضی بودند، آکادمی علوم و هنرهای تصاویر متحرک نیز تحت تاثیر کیفیت این کار قرار گرفته بودند. پینوکیو برنده اسکار بهترین فیلم انیمیشن در سال 2023 شد. در حالی که AM قبلاً برای فیلم های استاپ موشن استفاده شده است، به ویژه توسط LAIKA، این اولین باری بود که چاپ سه بعدی امکان ایجاد چنین قطعه‌ای را فراهم می کرد. Laser Prototypes Europe از همکاری با GE Additive ابراز افتخار کرد و آن را گامی به سوی آینده سینما دانست. این فقط جادوی فیلم نیست؛ این نگاهی اجمالی به امکانات جالب فناوری نوآورانه در فیلمسازی است.

 

منبع: 3dprint

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *