راهنمای مشکلات پرینت سه بعدی, مقالات پرینت سه بعدی

مشکل جابجایی لایه ها در پرینت سه بعدی (layer shifting)

مشکل جابجایی لایه ها در پرینت سه بعدی
5/5 - (2 امتیاز)

اگر به مشکل جابجایی لایه ها در پرینت سه بعدی برخورد کردید حتما به دلیل یکی از موارد زیر است. اغلب پرینتر های سه بعدی از سیستم حلقه باز (Open-loop) استفاده می کنند یعنی پرینتر هیچ اطلاعاتی نسبت به موقعیت نازل نمی دهد. پرینتر، نازل را به سمت موقعیت درست هدایت می کند ولی معمولا تضمینی برای رسیدن نازل به آن قسمت وجود ندارد. در اغلب موارد این پروسه به درستی طی می شود زیرا که استپر موتورها (Stepper Motors) از مکانیزم قدرتمندی برخوردارند. گرچه در صورت بروز اشتباهی در حین چاپ، پرینتر هیچ راهی برای تشخیص و جلوگیری از آن را ندارد. برای مثال اگر به پرینتر در حال کار برخورد کنید ممکن است نازل از مسیر درست منحرف شود و دستگاه قادر به اعلام هیچ گونه هشداری نیست؛ در نتیچه عملیات پرینت ادامه پیدا خواهد کرد. و از آن جایی که پرینتر قادر به تصحیح آن نیست ما چند راه حل پیشنهادی داریم.

مشکل جابجایی لایه ها در پرینت سه بعدی

نگاره 1) مشکل جابجایی لایه ها در پرینت سه بعدی

بیشتر بخوانید...
مشکل اکسترود غیر یکنواخت پرینت سه بعدی

راهکارهای رایج برای حل مشکل جابجایی لایه ها در پرینت سه بعدی

  • نازل با سرعت زیادی حرکت می کند.

اگر با سرعت خیلی زیادی در حال پرینت هستید؛ موتورهای پرینتر ممکن است دچار مشکل شوند. اگر سرعت پرینتر بیشتر از توان حرکت موتور باشد و نازل به نقطه ی درست نرسد؛ معمولا صدای کلیک مانندی می شنوید و در این صورت باقی پرینت تغییر لایه خواهد داد. در این صورت سرعت را 50 درصد کاهش دهید. هم سرعت چاپ را و هم سرعت مدار X/Y را. سرعت چاپ سرعت هر حرکتیست که در طی آن از اکسترودر مواد خارج می شود و سرعت مدار کنترل کننده ی حرکات سریع ما بین است که هیچ ماده ای از اکسترودر خارج نمی شود. بالا بودن سرعت هر کدام از این تنظیمات می تواند باعث تغییر لایه شود. اگر قادر به اصلاح تنظیمات پیشرفته تری هستید می توانید سرعت شتاب سیستم عامل پرینتر را هم کاهش دهید.

  • مشکلات مکانیکی یا برقی

اگر مشکل تغییر لایه بعد از تنظیم سرعت پرینتر همچنان ادامه پیدا کرد؛ احتمال وجود مشکل مکانیکی یا برقی در پرینتر وجود دارد. برای مثال اکثر پرینترهای سه بعدی از تسمه هایی استفاده می کنند که موقعیت نازل های چاپ را کنترل می کنند. این تسمه ها اغلب از ماده ای لاستیکی تولید می شوند و با نوعی الیاف مقاوم می شوند. با گذشت زمان این تسمه ها ممکن است دچار کشیدگی شوند و ممکن است بر کشش تسمه ای که برای کنترل موقعیت نازل استفاده می شود؛ تاثیر بگذارند. اگر این تسمه خیلی شل شود؛ ممکن است روی قرقره بلغزد که به این معنیست که قرقره در حال چرخش است اما تسمه حرکت نمی کند. محکم بودن بیش از حد تسمه هم مشکل زاست زیرا که اصطکاک بیش از حد ایجاد کرده و مانع چرخش موتورها می شود. در صورت بروز مشکل تغییر لایه ها از شل و یا بیش از حد محکم نبودن تسمه ها اطمینان حاصل کنید.

اغلب چاپگرهای سه بعدی دارای یک سری تسمه هستند که توسط قرقره های متصل به میله ی محوری استپرموتورها و با استفاده از یک سری پیچ (Grub Screw) کشیده می شوند. این پیچ ها قرقره را با موتورها هم محور می کنند که باعث چرخش همزمانی آنها می شود و در صورت شل بودن پیچ ها این همزمانی صورت نمی گیرد. و چرخش موتور، قرقره و تسمه ها را به حرکت در نمی آورد و در نتیجه نازل هم در مسیر درستی حرکت نخواهد کرد. در این صورت از محکم بودن پیچ ها اطمینان حاصل کنید.

دلایل دیگری هم برای تغییر لایه ها وجود دارد. برای مثال نرسیدن فشار برق کافی به موتورها ودر نتیجه عدم چرخش آنها. همچنین دمای بالای موتورها هم ممکن است در این مسئله دخیل باشد.

اگر همچنان با مشکلات پرینت سه بعدی رو برو هستید، پیشنهاد می کنیم مقالات رفع مشکل پرینت سه بعدی دیگر فیلانو را مشاهده نمایید.

 


منبع:
simplify3d.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *