مقالات پرینت سه بعدی, نرم افزاهای طراحی و پرینت سه بعدی

Skirt ،Raft و Brim در پرینت سه بعدی

میزان رضایت شما

این مطلب به شما کمک می کند تا تفاوت بین Skirt ،Raft و Brim در پرینت سه بعدی را درک کنید. هر سه ی این تکنیک ها به عنوان نقطه ی شروع پرینت مدلهای سه بعدی هستند؛ اما کاربردها و مزایای متفاوتی دارند.

Raft در پرینت سه بعدی

نگاره 1) Raft در پرینت سه بعدی

Skirt در پرینت سه بعدی

نگاره 2) Skirt در پرینت سه بعدی

Brim در پرینت سه بعدی

نگاره 3) Brim در پرینت سه بعدی

Raft

Raft یک شبکه ی افقی از فیلامنت است که در زیر قطعه قرار می گیرد. قطعه ی پرینت سه بعدی به جای اینکه مستقیما روی صفحه پرینت قرار بگیرد؛ در بالای این شبکه پرینت می شود. Raft عمدتا با ABS برای جلوگیری از تاب برداشتن و چسبندگی به صفحه پرینت استفاده می شود ، اما می توانند برای تثبیت مدل هایی با سطح کوچک یا به عنوان یک پایه ی قوی برای لایه های بالایی قطعه استفاده شوند.

برای مثال، قصد داریم در نرم افزار Simplify3D یک Raft را به مدل محبوب “Dodecahedron” اضافه کنیم. برای این کار ابتدا فایل STL را از اینجا دانلود و ایمپورت کنید. سپس از قسمت “Edit Process Settings” گزینه ی “Include Raft” را علامت بزنید. این نرم افزار شامل تنظیمات جزئی تری نیز هست که به شما امکان می دهد Raft را برای زمان پرینت سریعتر و یا چسبندگی بهتر سفارشی کنید. برای دسترسی به این تنظیمات، روی گزینه “Show Advanced” در قسمت پایین سمت چپ این پنجره کلیک کنید و سپس به قسمت Additions بروید.

در ادامه تنظیمات مهم توضیح داده شده است:

  • لایه های بالای Raft: تعداد لایه های رابط که در بالای Raft پرینت می شوند. مدل در بالای این لایه ها پرینت می شود؛ از این رو معمولاً حداقل 2-3 لایه احتیاج است تا سطح صافی را به دست دهد.
  • لایه های پایه Raft: تعداد لایه های بسیار ضخیم در پایین ترین قسمت Raft. این لایه ها آهسته و ضخیم پرینت می شوند تا پیوندی قوی با پلتفرم ساخت ایجاد کنند.
  • حاشیه ی Raft در اطراف قطعه: Raft تا چه اندازه از لبه های قطعه بزرگتر است.
  • فاصله جداسازی: تنظیمات بسیار مهمی که ارتفاع فاصله ی بین Raft و قطعه را تعیین می کند. معمولا، فاصله ی حداقلیِ 0.1 میلی متری در عین اینکه به اتصال قطعه به Raft کمک می کند، امکان جداسازی راحت پس از پایان پرینت را هم فراهم می کند.
  • سرعت لایه ی بالای Raft: از این تنظیمات برای سفارشی کردن سرعت اولین لایه قطعه که در بالای سطح Raft پرینت می شود، استفاده کنید. استفاده از سرعت پائین برای این لایه باعث می شود تا قطعه در طول پرینت به Raft متصل بماند.
Skirt ،Raft و Brim در پرینت سه بعدی - تنظیمات قایق

نگاره 4) Skirt ،Raft و Brim در پرینت سه بعدی – تنظیمات Raft

پس از اتمام پرینت، کل Raft و مدل را از پلتفرم ساخت خارج کنید. سپس می توانید Raft را از قطعه جدا کنید. معمولاً، این کار را می توان با دست انجام داد، اما برای قسمتهای ظریف تر، ممکن است نیاز به یک کاردک نازک داشته باشید. چنانچه جداکردن Raft از قطعه برایتان مشکل بود، می توانید فاصله جداسازی Raft را افزایش دهید.

Skirt ،Raft و Brim در پرینت سه بعدی- تنظیمات جداسازی قایق

نگاره 5) Skirt ،Raft و Brim در پرینت سه بعدی – تنظیمات جداسازی Raft

بیشتر بخوانید...
نسخه ی 4.1 نرم افزار Simplify3D

Skirt

Skirt یک طرح محیطی است که اطراف قطعه پرینت می شود اما با قطعه تماسی ندارد. قبل از شروع پرینت مدل، Skirt روی پلتفرم ساخت اکسترود می شود. هدف از پرینت Skirt، آماده سازی اکسترودر و رسیدن به جریان فیلامنتی یکدست است. تنظیمات مربوط به Skirt را می توانید در قسمت Additions tab نرم افزار اعمال کنید.

قایق، دامن و لبه در پرینت سه بعدی- تنظیمات دامن

نگاره 6) Skirt ،Raft و Brim در پرینت سه بعدی – تنظیمات دامن

  • اکسترودر Skirt: اکسترودر را انتخاب کنید که برای چاپ Skirt استفاده می شود. این به شما امکان می دهد اکسترودرهای مختلف را در ابتدای چاپ خود آماده کنید. اگر می خواهید تمام اکسترودرهای خود را پرایم کنید ، گزینه “All Extruders” را انتخاب کنید.
  • لایه های Skirt: تعداد لایه های Skirt. معمولا، یک لایه برای آماده سازی اکسترودر کافی است، اما افزودن لایه 2 یا 3 ممکن است به ایجاد Skirt محکم تری کمک کند که راحت تر از پلتفرم جدا شود.
  • آفست (حاشیه ی اطراف) Skirt از قطعه: Skirt چقدر باید از لبه های قطعه فاصله داشته باشد.
  • خط محیطی Skirt: می خواهید چند حلقه دور مدل خود پرینت کنید. در صورت نیاز به آماده سازی بیشتر اکسترودر می توانید این تنظیمات را با اکسترود فیلامنت بیشتر افزایش دهید.

Brim

Brim یک نوع Skirt خاص است که در واقع به حاشیه های مدل متصل می شود. معمولا، لبه های با تعداد بیشتری خطوط محیطی پرینت می شوند تا یک حلقه بزرگ در اطراف قطعه ایجاد کنند؛ درست مانند کلاه لبه دار. Brim اغلب برای نگه داشتن حاشیه های قطعه استفاده می شوند، که می تواند از تاب برداشتن قطعه جلوگیری کرده و به چسبندگی قطعه به صفحه پرینت کمک کند. Brim ممکن است به Raft (که به چسبندگی نیز کمک می کند) ترجیح داده شود، زیرا معمولاً لبه را می توان بسیار سریعتر پرینت کرد و فیلامنت بسیار کمتری نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

پس از اتمام پرینت، Brim نازک را می توان از مدل جامد جدا کرد و دور انداخت. از آنجا که Brim یک نوع Skirt است، بسیاری از تنظیمات آن ها مشابه است. برای اعمال Brim در Simplify3D، جابجایی Skirt را روی 0 میلی متر تنظیم کنید تا Brim، به حاشیه های قطعه متصل شود. سپس تعداد حلقه های Skirt را به 5 یا بیشتر افزایش دهید تا یک محیط پهن در اطراف قطعه ایجاد شود.

چنانچه پس از اتمام پرینت، Brim بسیار محکم به قطعه چسبیده بود، می توانید آفست Skirt را به 0.1 یا 0.2 میلی متر افزایش دهید تا فاصله کوچکی بین Brim و قطعه ایجاد شود.


منبع: simplify3d.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *