اخبار پرینت سه بعدی

اولین زیستگاه شبیه سازی شده ی مریخ پرینت سه بعدی ICON برای NASA

پرینت سه بعدی برای ساخت اولین زیستگاه شبیه سازی شده ی مریخ
میزان رضایت شما

ناسا بار دیگر پرینت سه بعدی را به کار گرفته است تا بشر را به اکتشافات فضایی نزدیک کند. مدت کوتاهی پس از اعلام این که Redwire Regolith Study، که امکان پرینت سه بعدی خاک شل برای ساخت زیستگاه در سایر سیارات را آزمایش می کند، مقرر است که در شانزدهمین ماموریت تامین منابع Northrup Grumman به ایستگاه فضایی بین المللی فرستاده می شود، ICON اعلام کرده است که از پرینت سه بعدی برای ساخت اولین زیستگاه شبیه سازی شده ی مریخ برای ناسا با همکاری شرکت معماری BIG-Bjarke Ingels Group استفاده خواهد کرد. این زیستگاه که به درستی Mars Dune Alpha نام گذاری شده است؛ به مرکز فضایی جانسون ناسا در هوستون تحویل داده می شود و برای شبیه سازی یک زیستگاه واقعی مریخ برای مطالعه یک ساله ی مریخ مورد استفاده قرار می گیرد.

پرینت سه بعدی برای ساخت اولین زیستگاه شبیه سازی شده ی مریخ

نگاره 1) پرینت سه بعدی برای ساخت اولین زیستگاه شبیه سازی شده ی مریخ

مدتی است که ناسا در کنار در تلاش برای کشف راهی جهت ساخت زیستگاه در ماه و دیگر سیارات است. که با پروژه های Centennial و Olympus شروع شد که پروژه ی خود ICON از طریق برنامه Artemis برای شروع تحقیق و توسعه سیستمی که ساخت و ساز در ماه را امکان پذیر می کند؛ است. پرینت سه بعدی همواره به عنوان یکی از تکنیک های با پتانسیلی که سفرهای بیشتری به ستارگان را امکان پذیر می کند؛ شناخت می شود. طبق آخرین اخبار، ICON و BIG در حال ایجاد یک زیستگاه پرینت سه بعدی هستند که برای جمع آوری اطلاعات مورد نیاز مأموریت های آینده ی مریخ مورد استفاده قرار می گیرد.

شمایی از ظاهر نهایی Mars Dune Alpha

نگاره 2) شمایی از ظاهر نهایی Mars Dune Alpha

Mars Dune Alpha

ساختمانی 1700 فوت مربعی خواهد داشت و با استفاده از سیستم ساختمان سازی ICON’s Vulcan ساخته می شود. این اقامتگاه توسط Big-Bjarke Ingels Groups طراحی شده است و همانطور که قبلاً ذکر شد در نهایت برای شبیه سازی یک زیستگاه واقعی در مریخ استفاده می شود که می تواند از مأموریت های فضایی طولانی مدت و اکتشافات پشتیبانی کند. این به آن معنی است که زندگی در این سازه شبیه تجربه کسانی است که در آینده در مریخ زندگی خواهند کرد. داده های جمع آوری شده از تجربیات افراد منتخب، جهت توسعه استانداردهای ناسا برای ماموریت های اکتشافی طولانی مدت استفاده می شود.

ناگفته نماند که در این مأموریت، سازه ای که شرکت کنندگان در آن زندگی خواهند کرد از اهمیت ویژه ای برخوردار است، زیرا باید به طور واقعی تجربه کسانی که در سیاره دیگری زندگی می کنند را شبیه سازی کند، در عین اینکه همچنان راحتی شان تأمین می شود. گروه BIG-Bjarke Ingels هنگام طراحی این سازه، حریم خصوصی هر گروه را به طور ویژه در نظر داشت. چهار بخش خدمه خصوصی در یک سمت زیستگاه قرار دارند؛ در حالی که بخش های کاری، پزشکی و پرورش غذا در سمت مقابل. نکته ی جالب این است که سازه به گونه ای طراحی شده است که ارتفاع سقف متفاوت است و هر قسمت شامل قطعات عمودی است که منحصر به آن قسمت طراحی شده است. این کار برای جلوگیری از خستگی خدمه و یکنواختی فضایی انجام شده است. علاوه بر این، تنظیم نور، دما و کنترل صدا به منظور کمک به تنظیم برنامه های روزانه خدمه، ریتم شبانه روزی و البته رفاه وجود دارد. این انعطاف در طراحی احتمالاً دلیل انتخاب پرینت سه بعدی برای این پروژه خاص است.

پلان Mars Dune Alpha

نگاره 3) پلان Mars Dune Alpha

Jason Ballard، مؤسس و مدیرعامل ICON می گوید: “این زیستگاه شبیه سازی شده وفادارترین به محیط واقعی است که تا کنون توسط انسان ساخته شده است. Mars Dune Alpha برای یک هدف خاص ساخته شده است و آن هم آماده سازی انسان ها برای زندگی در سیاره ای دیگر است. ما می خواستیم وفادارترین آنالوگ ممکن را در جهت کمک به تحقق رویای بشریت برای تسلط بر آسمان ها توسعه دهیم. پرینت سه بعدی زیستگاه به ما نشان داد که پرینت سه بعدی در مقیاس ساختمانی، از اساسی ترین ابزارهای انسان در زمین و اقامت در ماه و مریخ است. ”

هر کسی که علاقه مند به زندگی در این اولین زیستگاه شبیه سازی شده ی مریخ پرینت سه بعدی است و قصد دارد تا به ناسا در پروژه ی تحقیقاتی خود کمک کند، فرم ثبت نام به عنوان خدمه تا اواسط سپتامبر 2021 پذیرفته می شود. خود مأموریت در پاییز 2022 آغاز می شود.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *