اخبار پرینت سه بعدی, مقالات پرینت سه بعدی

پرینت سه بعدی سبک ترین دوچرخه ی الکتریکی دنیا

سبک ترین دوچرخه ی الکتریکی دنیا با تکنیک پرینت سه بعدی
میزان رضایت شما

در طی سال های اخیر شاهد نوآوری های متعددی در زمینه ی دوچرخه ها با تکنیک پرینت سه بعدی بوده ایم از جمله پرینت هایی از کلاه های ایمنی و یا بدنه ی محکم و در عین حال سبک. و حالا AM: نمونه ی اولیه ی پرینت سه بعدی سبک ترین دوچرخه ی الکتریکی دنیا رکوردی در گینس ثبت کرده است. وزن این دوچرخه ی الکتریکی با وجود موتوری به قدرت 600 وات، به طور خالص 6.87 کیلوگرم است.

سبک ترین دوچرخه ی الکتریکی دنیا با تکنیک پرینت سه بعدی

پرینت سه بعدی سبک ترین دوچرخه ی الکتریکی

Freicycle نامیست که از مهندس مکانیک آلمانی به نام دکتر دنیس فریبرگ Dr. Dennis Freiburg که مغز متفکر این پروژه است بر روی این دوچرخه نهاده شده. او این پروژه را سالیان پیش شروع کرد؛ وقتی که به عنوان یک دوچرخه سوار صخره نورد در مسابقات شرکت می کرد و ایده ی ساخت دوچرخه ای سبک وزن با بدنه ای از جنس فیبر کربن به ذهنش رسید اما این برای رسیدن به قطعه ی نهایی کافی نبود؛ فریبرگ با باور به اینکه همیشه جا برای بهتر شدن چیزی هست؛ بارها پدال های پرینت شده ی سه بعدی را آزمایش کرد و شکست تا به دیزاین درست رسید. بعد از اینکه پدال های پرینت شده اش از تمام پدال های موجود در بازار سبک تر بود به دنبال قطعات فلزی دیگر دوچرخه گشت تا در صورت امکان آن ها را هم پرینت کند.

بیشتر بخوانید...
پرینت سه بعدی Bolide 1825 اسب بخار بوگاتی

تولید دو چرخه ی الکتریکی معمولا به دلیل وجود موتور ها و باتری ها وزن آن را افزایش می دهد به خصوص با استفاده از موتورهای هاب (Hub motors) به همین دلیل فریبرگ برای تولید سبک ترین دوچرخه ی الکتریکی خود به سراغ موتورهای قدیمی تر اما کاربردیِ اصطکاک محور (Friction Drive) رفت. او یک موتور مخصوص هلیکوپتر RC را جلوی چرخ عقب قرار داد تا موتور با چسبیدن به چرخ عقب و در نتیجه اصطکاک، حرکت کند. برای باطری با توجه به اینکه باطری مورد قبول برای ثبت رکورد باید حداقل 137 وات بر ساعت باشد؛ همین مقدار باطری را در یک بطری آب سبک وزن قرار داد و آن را توسط یک نگه دارنده ی بطری پرینت شده ی پلاستیکی به بدنه متصل کرد. برای تکمیل این سبک ترین دوچرخه ی الکتریکی، یک در هم برای این بطری طراحی و پرینت کرد که در واقع دکمه ی خاموش و روشن کردن موتور پدال ها بود.

با اینکه قدرت موتور این دوچرخه فقط 600 وات است اما قادر به سرعت گرفتن تا 48 کیلومتر بر ساعت و طی مسیری به طول 35 کیلومتر است. به طرز جالبی این سبک ترین دوچرخه الکتریکی با اختلاف فوق العاده کمی، وزن حداقلی را برای شرکت در مسابقات، که 6.8 کیلوگرم است را دارد. تکنیک پرینت سه بعدی تا حدی پیشرفته است که قادر به سبک کردن بیش از حد دوچرخه های مسابقاتیست. فریبرگ می گوید اغلب رهگذر ها تحت تاثیر وزن سبک دوچرخه قرار می گیرند و گاها باور نمی کنند که این یک دوچرخه ی الکتریکی است و مدام بلندش می کنند و از سبک بودنش متعجب می شوند.


منبع:

3dprinting.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *