اخبار پرینت سه بعدی, مقالات پرینت سه بعدی

تولید فیلامنت از پسماندهای پلاستیکی اقیانوس

پاروی تولید شده به روش پرینت سه بعدی
4.5/5 - (2 امتیاز)

پسماندهای پلاستیکی از بزرگترین مشکلات اقیانوس های کره ی زمین اند. انسان سالانه بیش از 300 میلیون تن پسماند پلاستیکی تولید می کند که حداقل 8 میلیون تن آن راهی اقیانوس ها می شود. 80 درصد زباله های اقیانوس ها را همین پسماندهای پلاستیکی تشکیل می دهد که اغلب آن مصارف فردی چون نی های پلاستیکی، لیوان های پلاستیکی و … هستند. این پلاستیک ها ممکن است باعث آسیب به آبزیان شوند و یا باعث نابودی نواحی ساحلی و یا حتی وارد چرخه ی غدایی خود ما. به نظر شما عالی نبود اگر با تولید فیلامنت از پسماندهای پلاستیکی اقیانوس از این بلایا جلوگیری کرد؟

 

تبدیل زباله به ثروت با پرینت سه بعدی

متیو اُهاگان Mattew o’Hagan نیوزیلندی از ولینگتون ایده ی استفاده از پسماندهای پلاستیکی اقیانوس در پرینت سه بعدی به ذهنش رسید و با توجه به تصویر زیر می توان گفت که موفق هم بوده است.

پاروی تولید شده با تبدیل پسماندهای پلاستیکی اقیانوس به فیلامنت

نگاره 1) پاروی تولید شده با تبدیل پسماندهای پلاستیکی اقیانوس به فیلامنت

 
بیشتر بخوانید…
فیلامنت پرینتر سه بعدی چیست و چگونه تولید می شود؟

اُهاگان دانشجوی خلاقیت در دیزاین دانشکده ی ویکتوریا بود و کنجکاو بود بداند چگونه می توان از پسماندهای پلاستیکی اقیانوس در پرینت سه بعدی استفاده کرد. از این رو 40 کیلوگرم پسماند های گوناگون را از مرکز صید صدف جمع آوری کرد. پسماندهایی که شامل تورها و شناور ها و طناب های صید صدف و … بودند و مثال خوبی از زباله هایی که در اقیانوس ها پیدا می شود. او این پروسه را با جداسازی زباله ها از هم قبل از پختنشان در یک کوره ی صنعتی، شروع کرد. در کوره زباله ها ذوب و تبدیل به ورقه شدند و سپس در قالب دانه های ریز خرد و وارد اکسترودر فیلامنت شدند. (مثل تصویر زیر)

اُهاگان در حال تبدیل پسماندهای پلاستیکی اقیانوس به فیلامنت

نگاره 2) اُهاگان در حال تولید فیلامنت از پسماندهای پلاستیکی اقیانوس

تا به حال او بر روی تبدیل این زباله ها به سایر ابزار مورد نیاز دریایی تمرکز کرده است. اُهاگان در مصاحبه ای با مرکز صید دریایی نیوزلند می گوید: “می خواستم این زباله های دریایی را تبدیل به ابزاری کنم که کسی که عاشق دریا و اقیانوس است بتواند از آن لذت ببرد. “ابزاری که تا کنون ساخته شامل پارو، صندلی های ساحلی و جعبه هایی به عنوان آشیانه ی پنگوئن هاست.
جعبه های ساخته شده با تبدیل پسماندهای پلاستیکی اقیانوس به فیلامنت

نگاره 3) جعبه های ساخته شده با تبدیل پسماندهای پلاستیکی اقیانوس به فیلامنت

در حال حاظر این محصولات در مقیاس کم در حال تولید هستند ولی به گفته ی مرکز صید دریایی نیوزلند او به فکر گسترش تولیداتش با استفاده از پرینترهای سه بعدی صنعتی است.


منبع: 3dprinting.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *