مقالات پرینت سه بعدی

Reciflex، فیلامنت TPU ساخته شده از مواد بازیافتی

Reciflex، فیلامنت TPU ساخته شده از مواد بازیافتی
میزان رضایت شما

همه ی ما پیش از این شنیده ایم که می گویند “کم مصرف کن، دوباره مصرف کن، بازیافت کن.”. حالا هم کمپانی اسپانیایی، Recreus، این ایده را عملی ساخته و Reciflex، فیلامنت TPU ساخته شده از مواد بازیافتی اش را به بازار معرفی کرده است. این ترموپلاستیک نوآورانه از پسماندهای صنعت کفش و پسماندهای خود کمپانی Recreus تولید شده است. از این رو کمپانی دینش به محیط زیست را ادا کرده و رویکردش در مواجهه با مسائل زیست محیطی حال حاضر از جمله گرمایش کره ی زمین را مشخص کرده است.

Reciflex، فیلامنت TPU ساخته شده از مواد بازیافتی

نگاره 1) Reciflex، فیلامنت TPU ساخته شده از مواد بازیافتی

Ignacio Garcia، مدیر عامل این کمپانی می گوید: “این پروژه مدتها در ذهن ما بود و مشتاقانه منتظر بودیم تا با آن دست و پنجه نرم کنیم. همچنین نیاز و تقاضا برای چنین محصولی در صنعت و مشتریان هم حس می شد؛ بنابراین و به لطف تحقیقات و آزمایشاتی که در طول ماه های اخیر در کمپانی انجام دادیم؛ توانستیم به متریال فوق العاده ای دست پیدا کنیم.”

ویژگی های Reciflex

با اینکه Reciflex از پسماندها و مواد بازیافتی تولید شده؛ تعهدش به کیفیت را حفظ کرده است. فیلامنت Reciflex به دقت گزینش شده و به منظور جداسازی باقی مانده های فلزی، به صورت مغناطیسی غربال شده است؛ از این رو می توان اطمینان حاصل کرد که متریال در طی پروسه ی چاپ به خوبی عمل می کند. با توجه به تنوع بافت Reciflex، که می توان به بازیافتی بودن آن نسبت داد، سختی Reciflex از 96A تا “98A SHORE “A است. این فیلامنت مناسب پرینت قطعاتیست که نیازمند مکانیکی سخت هستند؛ مانند محافظ های گوشی های همراه، محافظ های پهبادها، چرخ اتوموبیل های رادیو کنترلی و یا روبات ها و قطعاتی که در تماس با مواد حلال هستند.

جهت استفاده از این محصول، تولید کننده دمای 220 الی 235 درجه سانتی گراد، سرعت 20 الی 60 میلی متر بر ثانیه و 50 الی 60 درجه سانتی گراد حرارت بستر چاپ را پیشنهاد داده است. این فیلامنت تنها در رنگ مشکی در دسترس است؛ زیرا پس از ترکیب تمامی مواد بازیافتی جهت هماهنگ سازی مخلوط، رنگ مشکی به آن اضافه می شود. حلقه ها در وزن های 750 گرمی و 3 کیلوگرمی با قطرهای 1.75 و 2.85 میلی متری به فروش می رسند.

پروسه ی تولید Reciflex، فیلامنت TPU ساخته شده از مواد بازیافتی

نگاره 3) پروسه ی تولید Reciflex، فیلامنت TPU ساخته شده از مواد بازیافتی

Recreus و پایداری

با اینکه تکنولوژی AM به دلیل اینکه نسبت به روش های تولید سنتی، میزان کمتری پسماند تولید می کند؛ به عنوان راهکاری برای تولید پایدارتر معرفی شد؛ همچنان موانعی برای معرفی آن به عنوان روش تولیدی دوست دار محیط زیست وجود دارد. یکی از آن ها استفاده از پلاستیک به عنوان یکی از متریال های اصلی پرینت سه بعدی است. از این رو جنبش هایی زیادی در بین افراد مشغول در این حوزه جهت حل این مشکل صورت گرفته است. یکی از این راهکارها تولید فیلامنت پلاستیکی از متریال بازیافتی بوده است.

Recreus معتقد است که کمپانی ها باید به سمت روش های پایدارتر بروند.

نگاره 4) Recreus معتقد است که کمپانی ها باید به سمت روش های پایدارتر بروند.

“تمامی کمپانی ها باید به این سمت حرکت کنند و به سراغ پروسه هایی پایدار تر بروند. در پروسه ی تولید، ما تمام تلاشمان را کرده ایم تا کمترین میزان پسماند را تولید کنیم به عنوان مثال با استفاده ی مجدد از آبی که در اتاق های ضد رطوبتمان جمع آوری می شود. این حرکات هرچند هم کوچک، تأثیر گذار هستند. ما از مسئولیتی که به عهده داریم آگاهیم و هدفمان تولید فیلامنت هاییست که با احترام به طبیعت تولید می شوند.” Ignacio Garcia

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *