مقالات پرینت سه بعدی

تکنولوژی تولید هایبرید

تکنولوژی تولید هایبرید-نازل های روباتیک دوگانه
میزان رضایت شما

پرینت سه بعدی فلزات فوق العاده است. اما همچنان راه درازی برای تولید قطعات خالص عالی در پیش دارد. برای تولید قطعات قابل مصرف، صاف و آماده برای استفاده، این قطعات فلزی پرینت سه بعدی باید یک سری مراحل پس از تولید را پشت سر بگذارند. از این رو ناگزیر زمان و بودجه ی این پروژه ها کمی بیشتر می شود و گاها در خلاف تعهد این تکنولوژی به تولید قطعلات پیچیده است. در پروسه ی انتقال از تکنولوژی AM به پروسه ی پس از تولید غیر AM به چیزهای زیادی چون اندازه گیری های دقیق و… نیاز است. به نظر می رسد کارآمد ترین روش های تولید که قادر به ساخت پیچیده ترین و با کیفیت ترین قطعات هستند جایی میان تکنولوژی تولید افزایشی و کاهشی یعنی روشی تولید هایبرید (hybrid manufacturing) است.

hybrid manufacturing

اخیرا کمپانی Autodesk ویدئویی در رابطه با نقشش در پروژه منتشر کرده و اطلاعاتی در رابطه با نحوه ی پیشروی پروژه و اهداف آن نیز داده است.
LASIMMLASIMM از Additive Subtractive Integrated Modular Machine گرفته شده است و این پروژه نیز محصول همکاری با Autodesk، Foster + partner، BAE Systems، Global Robots Ltd، Cranfield university و سایر نام های مشهور در صنعت نوآوری است.
این پروژه بزرگترین سیستم هایبرید از نوع خود است و با هدف تولید قطعات پیچیده ی آلومینومی و یا آهنی با حداکثر طول ۶ متر تولید می شود. به علاوه ی تولید سخت افزارهای متفاوت، پروژه بر توسعه ی نرم افزارهایی که قابلیت کنترل آغاز تا پایان پروژه را دارند نیز تمرکز کرده است.

تکنولوژی تولید هایبرید-از افزایشی تا کاهشی

نگاره ۱) تکنولوژی تولید هایبرید-از افزایشی تا کاهشی

تصویر بالا از این ویدئو، توانایی LASIMM در توسعه ی قطعات شبه خالص تا خالص را نشان می دهد.

تصویر پایین از وبسایت LASIMM اولین مرحله ی تولید، جایی که قطعه به شکل افقی پرینت می شود را نشان می دهد.

تکنولوژی تولید هایبرید-نازل های روباتیک دوگانه

نگاره ۲) تکنولوژی تولید هایبرید-نازل های روباتیک دوگانه

قطعه از بستر پرینت جدا نمی شود در عوض 90 درجه می چرخد تا سیستم CNC بتواند جزییات را تکمیل کند.

نتیجه

تیم اعلام کرده است که طرح ریزی نرم افزار به پایان رسیده است؛ همچنین نازل های روباتیک دوگانه ی مستقل پرینت.
همچنین اشاره کرده اند که درجه ی بالاتری از طراحی فرم های آزاد در دسترس خواهد بود و به دلیل اینکه آهن متریال کم ارزشی است؛ هزینه ی استفاده از LASIMM با استفاده از پرینت قطعات ارزشمندتر که پیش از این امکان تولیدشان وجو نداشته؛ باید تعدیل شود. اما سوال اینجاست این ارزش از کجا نشئت می گیرد؟ صرف اینکه تکنولوژی AM شگفت انگیز است آن را تبدیل به اقتصادی ترین انتخاب نمی کند.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *