مقالات پرینت سه بعدی

صیقلی کردن پرینت PLA بدون نیاز به سمباده

چگونگی دستیابی به پرینت PLA صیقلی بدون نیاز به سمباده
میزان رضایت شما

اگر پرینتر FDM دارید پس احتمالا می دانید هیچ محدودیتی برای تولید قطعات گوناگون با آن را ندارید، اگرچه صیقلی کردن پرینت PLA بدون نیاز به سمباده کمی چالش برانگیز است و فقط تعداد انگشت شماری راهکار پس از تولید وجود دارد که می توانند سطح زبر لایه ها را از بین ببرند و ظاهری براق به دست دهند. بر خلاف ABS که به راحتی با استون سطح صیقلی پیدا می کند؛ هیچ ماده ی شیمیایی در دسترسی برای PLA که راحت ترین و رایج ترین فیلامنت است؛ وجود ندارد.

صیقلی کردن پرینت PLA بدون نیاز به سمباده

نگاره 1) صیقلی کردن پرینت PLA بدون نیاز به سمباده

یکی از روش های رایج صیقل دادن پرینت های PLA، سمباده است؛ که بسیار هم کاربردی است اما در عین حال بسیار زمان گیر و حوصله سر بر.

اما اخیرا یک تولید کننده ی محتوای یوتیوب، ویدئویی آموزشی منتشر کرده که در طی آن صیقلی کردن پرینت PLA بدون نیاز به سمباده را آموزش می دهد و نتیجه ی بسیار رضایت بخشی هم کسب کرده است. این روش به خصوص برای قطعاتی که شکی منحنی و سطوح دایره وار دارند مناسب است.

بیایید نگاهی دقیق تر به این روش بیاندزیم.

تمام آنچه باید بدانید:

تمام آنچه برای عملی کردن این روش نیاز دارید؛ یک اسپری رنگ مناسب پلاستیک مصرفیتان و یک بطری پلی اورتان است. همچنین بهتر است قطعه ی پرینت شده ای که استفاده می کنید خطوط لایه های مشخصی داشته باشد تا بهتر متوجه عملکرد این روش شوید.

این پروسه ی مرحله به مرحله، بسیار راحت و بی درد سر است. اول باید از تمیزی سطح قطعه و عاری بودن آن از هرگونه گرد و خاک و یا ذرات اضافی اطمینان حاصل کنید، سپس پرینتتان را با یک لایه از اسپری رنگ دلخواهتان بپوشانید و سریعا پس از آن یک لایه پلی اورتان اضافه کنید.

صیقلی کردن پرینت PLA بدون نیاز به سمباده

نگاره 2) صیقلی کردن پرینت PLA بدون نیاز به سمباده با استفاده از اسپری رنگ

سپس با دقت، پرینت را زیر یک پنکه قرار دهید تا پروسه ی خشک شدن آن سرعت پیدا کند. در این حین متوجه ترکیب شدن رنگ و پلی اورتان با لایه ها و خلل و فرج های پرینت خواهید شد. این پروسه با لایه های نازکی از رنگ و کمی صبر بهتر عمل خواهد کرد. طبق گفته های این یوتیوبر، بهتر است 20 دقیقه پس از هر لایه رنگ، صبرکنید، و پیش از اضافه کردن آخرین لایه که حکم تثبیت کننده ی رنگ را دارد هم، یک روز تمام.

به گفته ی این فرد، از مزایای این روش، افزایش سرعت پرینت سه بعدی با ضخامت لایه ی بیشتر بوده است؛ زیرا که این روش قادر به پوشاندن هر گونه ناهمواری در سطح پرینت است و به ظاهر نهایی قطعه کیفیت می بخشد. از مزایای دیگر آن هم استفاده از هر رنگی بسته به سلیقه است و در نهایت نیازی هم به سمباده کشی و سایر پروسه های پس از تولید نخواهد بود.

صیقلی کردن پرینت PLA بدون نیاز به سمباده

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *