مقالات پرینت سه بعدی

کفش های قابل بازیافت TPU با پرینت سه بعدی

کفش های قابل بازیافت TPU با پرینت سه بعدی
میزان رضایت شما

کمپانی Wanhau Chemcal Group و برند کفش ورزشی چینی Peak Sport به تازگی از یک کفش پرینت سه بعدی جدید رونمایی کرده اند. پروتوتایپ این کفش که “The Next” نام دارد؛ از کانسپت اصلی آن ها برای تولید کفش های قابل بازیافت TPU با پرینت سه بعدی خبر می دهد. پروسه ی تولید هم ترکیبی از پرینت FDM و SLS با متریال پلی اورتان کفش های Wanhau است.

Wanhau از طراحی فوتوریستیش در نمایشگاه K 2019 در شهر دوسلدورف، رونمایی کرد. یکی از اصلی ترین نوآوری هایی که در این پروژه خودنمایی می کند؛ ساخت کفش ها تماما از TPU و قابل بازیافت بودن آن هاست. پروسه های تولید جدید، اغلب با محدودیت هایی در زمینه ی دسترسی به کفش های قدیمی رو به رو هستند. این موضوع اغلب به دلیل متریال های مصرفی این کفش هاست. به عنوان مثال پلاستیک های ناپایدار و یا چرم است که اغلب در طی پروسه ی تجزیه متان آزاد می کند. از این رو Wanhau و Peak  این مشکل را با استفاده از TPU های گوناگون حل کرده اند:

” ما با همکاری Wanhau و با استفاده از پرینت سه بعدی محصولی برای مصرف کنندگان جهانی به ارمغان آورده ایم؛ که علاوه بر زیبایی، راحتی و قابلیت بازیافت را هم به همراه دارد.” Kui Cai مدیر طراحی Peak Sport

تولید افزایشی برای کفش

کفش های قابل بازیافت TPU با پرینت سه بعدی

نگاره 1) کفش های قابل بازیافت TPU با پرینت سه بعدی

هردو کمپانی به طور جدی مشغول تجربه با پرینت سه بعدی هستند و این پروژه تنها شروع همکاریشان است. Peak اولین کفش بسکتبال پرینت سه بعدی را در 2017 معرفی کرد از این رو به طرز واضحی به این تکنولوژی علاقه دارند. همچنین این شراکت را، راهی برای درک بهتر پتانسیل های این متریال و روش تولید می دانند.

Wanhau هم در خلل استفاده از این استراتژی به دنبال رسیدن به درک بهتری از بازار در کنار توسعه ی متریال ها است.

فهمیدن دلیل گرایش این کمپانی به استفاده از پریت سه بعدی ساده است. سایر کمپانی های نظیر Adidas و Ecco هم پیش از این در زمینه ی این تکنولوژی تجربیاتی را کسب کرده اند. اما پروژه ی “The Next” در حال استفاده از  TPU های گوناگون در بخش های مختلف برای رسیدن به بهترین شکل و فرم است. قسمت بالایی کفش ها با پرینت FDM و کفی میانی کفش ها با پرینت SLS ساخته می شوند. مهمتر از آن اینکه هردو کمپانی معتقدند می توانند این پروژه را به تولید انبوه برسانند.

پرینت سه بعدی کفش های پایدار

کفش های قابل بازیافت TPU با پرینت سه بعدی

نگاره 2) کفش های قابل بازیافت TPU با پرینت سه بعدی

Wanhau همچنین اظهار کرده است که این تکنولوژی در انحصار خود شرکت باقی نخواهد ماند و آن ها مشتاقند تا این روش را با شرکت ها و تولیدی های دیگر به اشتراک بگذارند. آن ها سه درجه از TPU را برای طراحی کفش قابل بازیافت در نظر گرفته اند: فیلامنت TPU، پودرهای TPU و روکش های TPU. در کنار هم، هرسه می توانند این تکنولوژی را بسط داده و قابلیت رسیدن به شکل ها و فرم های متنوع تری را فراهم کنند.

TPU می تواند در فرم های گوناگون ظاهر شود. نمونه های قابل انعطاف و غیر قابل انعطاف. همچنین تنوع رنگ این کفش ها بیانگر یکی دیگر از قابلیت های این روش است. رنگ های درخشان و همچنین تنالیته ها ی موجود هم مصداق های آن است. به علاوه از ساختار شبکه ای قوی تری هم در کفی کفش ها استفاده می شود که سبب کاهش متریال مورد نیاز و تقسیم وزن بهتر در کفش خواهد شد.

در نهایت این طرح ها با ظاهری فوتوریستی نه تنها مدلی نو و پایدار را ارائه می کنند بلکه بیانگر امکانات زیبایی شناسانه ای است که تنها با استفاده از پرینت سه بعدی قابل دستیابی هستند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *