مقالات پرینت سه بعدی

یاتاقان های پرینت سه بعدی

یاتاقان های پرینت سه بعدی
میزان رضایت شما

با شنیدن یاتاقان های پرینت سه بعدی ممکن است یاد یوتیوبرهایی بیافتید که امکان پرینت توپ های درون قالب یاتاقان را امتحان می کنند. و اگر شما هم کنجکاوید بدانید؛ بله، امکان پذیر است اما کمی ناکارآمد خواهند بود و زیاد هم ساییده می شوند.

گرچه برخی پلیمرها با اصطکاک کمی که دارند می توانند نقش خود یاتاقان را هم ایفا کنند؛ البته به جز قسمت محرک آن. Plastic Specialists Igus تعداد زیادی از این یاتاقان ها را بر روی سایتشان دارند و برای مشتریان امکان تعویض یاتاقان های قدیمیشان با نمونه های پلاستیکی جدید و صاف را فراهم کرده اند.

به علاوه این کمپانی پلیمرهایشان را در قالب فیلامنت عرضه کرده اند؛ از این رو کاربران می توانند یاتاقان های کم اصطکاک را خودشان پرینت کنند.

فیلامنت Igus

 Igus محصولات پلاستیکی زیادی برای سیستم های حرکتی تولید می کند مانند یاتاقان های پلیمری و یا مهره های پلاستیکی. این محصولات متناسب با محیط های تولیدی که نیازمند مقاومت حرارتی و شیمیایی زیادی است؛ تولید می شوند و عموما هنگامی که با شافت ها و میله های مختلف ترکیب می شوند ضریب اصطکاک کمی دارند.

به طور ویژه پلیمرهای کم اصطکاک آن ها (IGlide) ترکیبی از پلیمرهای پایه، فیلرها(پر کننده ها)، الیاف و روان کننده های جامد است؛ که باعث می شود یاتاقان ها کاملا روان شوند.

GrabCAD

اگر Tribo-filament کم اصطکاک خودتان را تهیه کرده اید و به یک پرینتر هم دسترسی دارید؛ حتما کنجکاوید که خودتان ویژگی کم اصطکاک آن را امتحان کنید؟

می توانید به سایت کمپانی GrabCAD بروید و پرینت تعدادی یاتاقان را امتحان کنید. بیش از 130 مدل مختلف در این سایت در دسترس است. و نیازی هم به صرف هزینه ی زیادی برای خرید فیلامنت تریبو ندارید می توانید با همان PLA خودتان پرینت کنید.

برای مثال این مدل e-chain را در نظر بگیرید. مانند تمام مدل های دیگر بر روی سایتشان، این مدل هم در قالب فایل های STEP و  STL موجود است. این مدل از 25 تکه تشکیل شده است که امکان مفصل بندی قطعه را فراهم می کند.

یاتاقان های پرینت سه بعدی

نگاره 1) یاتاقان های پرینت سه بعدی-رندر مدل e-chain

اگر علاقه مند به پرینت یاتاقان با فیلامنت تریبو یا پلاستیکی های خودتان را دارید؛ آن هم امکان پذیر است. همانطور که در رندر زیر می بینید؛ متریال یاتاقان پلاستیکی، قسمت زرد است که توسط بلوک بالشتی نگه داشته شده است و اغلب از آهن و یا آلومینیوم تولید می شود.

اما چرا کل قطعه را با پلاستیک پرینت نکرد و نحوه ی عملکردش را سنجید.

یاتاقان های پرینت سه بعدی

نگاره 2) یاتاقان های پرینت سه بعدی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *