مقالات پرینت سه بعدی

مشکل گرفتگی اکسترودر در پرینترهای سه بعدی

مشکل گرفتگی اکسترودر در پرینترهای سه بعدی
میزان رضایت شما

پرینتر سه بعدی شما باید در طول عمرش کیلوها گرم پلاستیک را ذوب و اکسترود کند. اما این موضوع زمانی پیچیده می شود؛ که تمام این پلاستیک ها باید از نازلی بسیار ظریف که تنها به اندازه ی یک دانه ی شن است؛ عبور کنند. در نتیجه ممکن از زمانی برسد که نازل دچار گرفتگی شود و قادر به خارج کردن پلاستیک نباشد. با این حال چندین راهکار برای حل این مشکل گرفتگی اکسترودر در پرینترهای سه بعدی وجود دارد؛ که در زیر به آن ها اشاره کرده ایم.

مشکل گرفتگی اکسترودر در پرینترهای سه بعدی

نگاره 1) مشکل گرفتگی اکسترودر در پرینترهای سه بعدی

راهکار حل مشکل گرفتگی اکسترودر در پرینترهای سه بعدی

  • به طور دستی فیلامنت را به سمت نازل هل دهید.

این مورد یکی از اولین راه هایی است که می توانید امتحان کنید. پنل کنترل ماشین را باز کنید و اکسترودر را به میزان مناسب حرارت دهید تا پلاستیک ذوب شود. سپس با استفاده از jog controls tab میزان کمی پلاستیک اکسترود کنید به عنوان مثال 10 میلی متر. همچنان که موتور اکسترودر در حال چرخش است، با فشار خیلی کم فیلامنت را به درون اکسترودر هل دهید. در اغلب موارد این فشار محدود مشکل را حل می کند.

  • فیلامنت را از نو جاگذاری کنید.

اگر همچنان فیلامنت حرکت نمی کند؛ راهکار بعدی، خارج کردن فیلامنت است. از حرارت کافی اکسترودر اطمینان حاصل کنید؛ سپس با استفاده از پنل کنترل، فیلامنت را از اکسترودر خارج کنید. پس از خارج کردن فیلامنت قسمتی از آن که ذوب شده را ببرید. سپس دوباره آن را جاگذاری کنید و ببینید که آیا قادر به اکسترود مجدد هستید یا خیر.

  • نازل را تمیز کنید.

اگر باز هم مشکل پابرجا بود؛ باید نازل را تمیز کنید. بسیاری از افراد با بالابردن حرارت اکسترودر تا 100 درجه توانسته اند علاوه بر خروج فیلامنت، گرد و خاک موجود در نازل را هم بیرون کنند. برخی هم با استفاده از یک مفتول نازل را تمیز می کنند. راه های متعددی وجود دارد که برای هر اکسترودری متفاوت خواهد بود. در این مورد می توانید با تولید کننده ی پرینترتان مشورت کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *