نرم افزاهای طراحی و پرینت سه بعدی

ZBrush، نرم افزار CAD برای ساخت مجسمه های پرینت سه بعدی

ZBrush، نرم افزار CAD برای ساخت مجسمه های پرینت سه بعدی
میزان رضایت شما

ساخت هر قطعه ی پرینت سه بعدی با یک فایل دیجیتال حاوی مدل دیجیتالی سه بعدی آن قطعه آغاز می شود. در حالی که تعداد زیادی سایت مانند Thingiverse وجود دارند که هزاران فایل قابل بارگیری را برای چاپ ارائه می دهند، هر شخص می تواند مدل های سه بعدی را متناسب با نیازهای خاص خود طراحی کند. شاید شناخته شده ترین روش مدل سازی سه بعدی طراحی به کمک کامپیوتر (CAD) باشد که هم وب سایت های رایگان و هم وب سایت های پولی وجود دارند که پلتفرم هایی برای طراحی مدل های سه بعدی ارائه می دهند. یکی از این نرم افزارهای مدل سازی، ZBrush است که در سال 1999 راه اندازی شد و توسط Pixologic توسعه یافت.

ZBrush، نرم افزار CAD برای ساخت مجسمه های پرینت سه بعدی

برخلاف سایر بسته‌های نرم‌افزاری شناخته‌شده‌تر CAD موجود در بازار، مانند  Sketchup ، FreeCAD یا  3D Builder، نرم افزاز  ZBrush با در نظر گرفتن متخصصان و علاقه‌مندان به پرینت سه‌بعدی طراحی شده است، به‌ویژه کسانی که مایل به خلق مجسمه‌های فوق‌العاده واقعی هستند. به گفته کاربران این نرم افزار، این پلتفرم امکان ایجاد مدل هایی با جزئیات بسیار ظریف را فراهم می کند که ظاهری واقع گرایانه دارند. بنابراین، ZBrush نرم‌افزاری مناسب برای آن دسته از هنرمندانی است که از پرینت سه بعدی برای پیاده سازی ایده های خلاقانه ی خود استفاده می‌کنند. برای مثال، استودیوی طراحی کالیفرنیا Aaron Sims Creative از نرم‌افزار ZBrush برای تصویر کردن موجود بدنام Stranger Things Demogorgon استفاده کرد. طراح Eddie Christian همچنین از ZBrush برای بازتولید یک ماسک که لبخند جوکر بدنام را به تصویر می‌کشد، استفاده کرد.

ZBrush، نرم افزار CAD برای ساخت مجسمه های پرینت سه بعدی

این پلتفرم دارای ابزارهای متعددی است که به کاربران خود اجازه می دهد تا مدل هایی با جزئیات واقع گرایانه ایجاد کنند. برای مثال، با قابلیت Sculptis Pro، می توان مجسمه هایی را به شیوه ی افزایشی یا کاهشی ایجاد کرد. از سوی دیگر، اگر ترجیح می‌دهید مدل‌هایی را طراحی کنید که به شکل انسان و حیوان نزدیک می‌شوند، باید به سراغ ابزار Zsphere بروید که به شما امکان می‌دهد مواد را روی یک فرم اسکلتی اضافه کنید. برای کمک به دستیابی به نتیجه ای بهتر، نرم افزار CAD توسعه یافته توسط Pixologic، کاتالوگ بزرگی از مانکن ها را در اختیار کاربران خود قرار می دهد. به خصوص که Zbrush قادر به پردازش مدل های حاوی بیش از 20 میلیون چند ضلعی است.

برای کسانی که مایل به دریافت نرم افزار طراحی هستند، این نرم افزار در چندین نسخه موجود است. همانطور که می توانید تصور کنید، آنها با توجه به گزینه هایی که ارائه می دهند و همچنین بر اساس قیمت آنها متفاوت هستند. گران ترین نسخه با قیمت 790 یورو (برای مجوز مادام العمر) دارای ابزارهایی مانند UV و پاس های رندر است و عمدتاً گزینه ی مناسب حرفه ای ها است. سپس نسخه Zbrush Core، که 159 یورو قیمت دارد و برای دوستداران مدل سازی و پرینت سه بعدی در نظر گرفته شده است. در نهایت، برای مبتدیان، یک گزینه کاملا رایگان نیز وجود دارد، Zbrush Core Mini. اما امکانات آن بسیار محدود است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *