مقالات پرینت سه بعدی

پرینتر های سه بعدی رنگی در سال ۲۰۲۲

پرینترهای سه بعدی رنگی
5/5 - (1 امتیاز)

وقتی صحبت از انتخاب پرینتر سه بعدی رنگی به میان می آید، چندین معیار باید در نظر گرفته شود: کاربرد، سرعت چاپ، کیفیت نهایی قطعات، کمیت تولید و غیره. برای برخی، یکی از موارد ضروری، امکان طراحی قطعات رنگی است. به عنوان مثال برای ساخت پروتوتایپ یک شیشه عطر، یا یک مدل آناتومیک با رگ‌های خونی که باید از اعصاب و شریان‌ها متمایز شوند. تا چندسال گذشته خدمات پرینت سه بعدی رنگی تنها مختص سیستم‌های صنعتی گران‌قیمتی چون 3D Systems یا Stratasys بود. اما امروزه می توان توسط پرینترهای سه بعدی رنگی و ارزان قیمت امور روزمره را به راحتی انجام داد. در ادامه این مطلب پرینترهای سه بعدی رنگی را معرفی میکینم. درواقع پرینترهای سه بعدی رنگی می توانند یک قطعه رنگی را چاپ کنند.

پرینترهای سه بعدی رنگی

 

معرفی بهترین پرینتر های سه بعدی رنگی

 

1- پرینتر مدل Fused Deposition Modeling

فناوری FDM چندین امکان را برای ایجاد قطعات رنگی ارائه می دهد. برای برخی از پرینترهای سه بعدی رنگی، وجود چندین اکسترودر به کاربر این امکان را می دهد که فیلامنت های مختلف را انتخاب کرده و آنها را ترکیب کند. سایر سازندگان سیستمی توسعه داده اند که می تواند فیلامنت ها را مستقیماً در داخل پرینتر سه بعدی رنگ آمیزی کند. در نهایت، لوازم جانبی دیگری برای مخلوط کردن فیلامنت های مختلف با هم وجود دارد.

2- پرینتر مدل Crane Quad

M3D که به خاطر راه اندازی Micro 3D، یک پرینتر سه بعدی رومیزی موفق در Kickstarter در سال 2014 شناخته می شود، به توسعه ماشین های مختلف FDM/FFF ادامه داد. در میان جدیدترین ساخته های آن، Crane Quad، یک پرینتر سه بعدی است که قادر به ترکیب چندین فیلامنت برای ایجاد ترکیبات جدیدی رنگی یا مواد هیبریدی است. در واقع، Crane Quad 4 فیلامنت CMYK را برای دستیابی به بیش از 50000 رنگ مختلف مخلوط می کند. علاوه بر این، حداکثر حجم تولید 230 × 230 × 250 میلی متر را برای حداقل ارتفاع لایه 25 میکرون ارائه می دهد.

پرینتر سه بعدی رنگی مدل Crane Quad

3- پرینتر مدل da Vinci Color 3D printer and its mini

پرینتر سه بعدی رنگی داوینچی و ورژن مینی آن، فناوری‌های FDM و جوهرافشان را ترکیب می‌کند، زیرا از یک فیلامنت PLA جاذب و بی‌رنگ استفاده می‌کند که می‌تواند با جوهرهای رنگی مختلف مخلوط شود. به گفته سازنده، کارتریج های جوهر CMYK را می توان در طیف رنگ تقریبا نامحدود، تا 16 میلیون رنگ استفاده کرد. دارای حجم چاپ 200 x 200 x 150 میلی متر برای حداکثر سرعت چاپ 180 میلی متر بر ثانیه. علاوه بر این، XYZprinting دارای یک نسخه جمع‌وجورتر، داوینچی Color Mini، با حجم چاپ کمتر 130 x 130 x 130 x 130 میلی‌متر است. از ویژگی‌های این آخرین نسخه می‌توان به کالیبراسیون خودکار، اتصال بی‌سیم برای اتصال از راه دور، و ماژول حکاکی لیزری اختیاری برای سفارشی‌سازی بیشتر پروژه‌ها اشاره کرد.

 

پرینتر مدل da Vinci Color 3D printer and its mini

4- پرینتر مدل Element 

Element توسط شرکت کانادایی Mosaïc Manufacturing راه اندازی شد. این دستگاه حرفه ای امکان دستیابی به چاپ های پیچیده با مواد مختلف و در عین حال چاپ های واقعی تمام رنگی و کاربردی را با ترکیب مواد انعطاف پذیر و سفت فراهم می کند. دارای صفحه چاپ با دمای 120 درجه سانتیگراد و وضوح لایه بین 20 تا 230 میکرون است. با حداکثر حجم چاپ 355 x 355 x 355 میلی متر، پرینتر 3D Element دارای یک دروازه تمام فلزی و یک سیستم حرکت دقیق است. سایر ویژگی ها شامل دوربین داخلی برای مشاهده چاپ، کنترل صفحه لمسی و اتصال از طریق Wifi، LAN یا USB است. این دستگاه با لمینت Canva سازگار است، که با آن می توانید هر پروژه پرینت سه بعدی را به راحتی ایجاد، برش و مدیریت کنید.

 

پرینتر سه بعدی رنگی مدل Element 

5- پرینتر مدل Palette 3

اگرچه پالت 3 یک پرینتر سه بعدی نیست، اما احتمالاً یکی از در دسترس ترین راه ها برای طراحی قطعات رنگی است. این دستگاه که توسط شرکت کانادایی Mosaic Manufacturing توسعه یافته است، باید به یک پرینتر سه بعدی اکستروژن متصل شود تا امکان ترکیب مواد انعطاف‌پذیر و سفت را فراهم کند اینگونه کاربران می‌توانند قطعاتی رنگی با اشکال پیچیده ایجاد کنند. نسخه حرفه ای Palette 3 نیز موجود است، با ویژگی های پیشرفته ای که به کاربران اجازه می دهد با مواد فنی چاپ کنند و چاپ های بادوام و با حجم بالا ایجاد کنند. در نهایت، Palette 3 Pro دارای Splice Core Pro است، یک سیستم خنک کننده که اتصال فیلامنت را قابل اطمینان تر می کند. Palette 3 با قیمت 650 یورو و Palette 3 پرو با قیمت 850 یورو در دسترس هستند.

 

6- پرینتر مدل RoVa4D

پرینتر سه بعدی RoVa4D نتیجه ی یک کمپین موفقیت آمیز توسط شرکت کانادایی ORD Solutions است. این آخرین نسخه از 5 قرقره و یک سر چاپ پشتیبانی می کند که امکان چاپ با مواد و رنگ های مختلف، از مواد انعطاف پذیر تا مواد محلول را فراهم می کند. دارای حجم چاپ 120*120*180 میلی متر است. برای اینکه بتواند با موفقیت به چاپ رنگی دست یابد، دستگاه دارای 5 قرقره مختلف برای رنگ های CMYK (فیروزه ای، سرخابی، زرد، سیاه و سفید) است که سپس در هات اند مخلوط می شوند تا در نتیجه رنگ مورد انتظار را به دست آورند. پرینتر را می توان در حال حاضر در وب سایت سازنده با قیمت 7500 دلار خریداری کرد.

 

پرینترهای سه بعدی رنگی مدل RoVa4D

7- پرینتر مدل XRIZE

یک پرینتر سه بعدی صنعتی است که از فرآیند ترکیبی به نام Augmented Deposition برای تولید اشیا در چندین رنگ استفاده می کند. این فرآیند ترکیبی، پرینت سه بعدی مبتنی بر اکستروژن را با فناوری جوهرافشان که از پرینترهای دوبعدی می شناسیم، ترکیب می کند. در حالی که قطعه لایه به لایه با PLA بی رنگ سنتی ایجاد می شود، پرینتر سه بعدی به طور همزمان جوهرهای CMYK (فیروزه ای، سرخابی، زرد، مشکی) را در سر چاپ آزاد می کند تا به آن ها رنگ اضافه کند. به عنوان مثال، متن، تصاویر و کدهای QR را می توان روی قطعه چاپ کرد. اگرچه این دستگاه را می توان به عنوان یک دستگاه رومیزی توصیف کرد، حجم ساخت آن 310 x 200 x 200 میلی متر است، XRIZE با قیمت 55000 دلار کمتر برای تولید کنندگان و علاقمندان مناسب است، بلکه برای کاربردهای صنعتی مناسب است.

 

پرینتر مدل XRIZE

8- پرینتر مدل Material Jetting

ازشرکت ژاپنی Mimaki، تولیدکننده پرینترهای دو بعدی سنتی، اولین شرکتی بود که یکسه بعدی جت با مواد رنگی قابل پخت با اشعه ماوراء بنفش ساخت. 3DUJ-553 در سال 2017 راه اندازی شد و می تواند قطعاتی با بیش از 10 میلیون رنگ ایجاد کند. از فرآیند پخت در نور UV استفاده می کند و برای بخش حرفه ای در نظر گرفته شده است. در طول این فرآیند، یک لایه از مواد اعمال می شود و سپس با جوهر حساس به UV پوشانده می شود که نور می تواند جامد شود. این روند تا زمانی که قسمت نهایی به دست آید تکرار می شود. اخیراً، Mimaki مدل 3DUJ-2207 را توسعه داده است، یک پرینتر سه بعدی فشرده تر که قابلیت های چاپ رنگی مشابهی را ارائه می دهد. در دسترس‌تر و استفاده آسان‌تر است و بخش بزرگ‌تری از بازار فعلی را باز می‌کند. 3DUJ-2207 مخصوصاً برای متخصصان پزشکی، محققان و معلمان و همچنین برای طراحان و هنرمندان مناسب است.

 

بهترین پرینتر مدل Material Jetting

 

مزایای چاپ سه بعدی رنگی و کاربردهای آن

توسط پرینترهای رنگی می توانید مدل های واقعی ایجاد کنید تا کمترین نیاز به فرآیند پردازش پس از چاپ را داشته باشند. از پرینترهای رنگی سه بعدی می توان به منظور نمونه‌سازی‌های سریع و تولید محصول نهایی استفلاده کرد. از جمله کاربردهای پرینتر سه بعدی رنگی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • محصولات مصرفی سفارشی مانند تلفن، مجسمه و اسباب‌بازی
  • موارد آموزشی مانند مدل‌های پزشکی
  • نمونه‌های واقعی مانند بسته‌بندی‌ها و مدل‌های معماری

علاوه بر چاپ سه بعدی رنگی محصولات می توانید، توسط پرینت سه بعدی شفاف، محصولات خود را به صورت شیشه ای تولید کنید.

2 دیدگاه در “پرینتر های سه بعدی رنگی در سال ۲۰۲۲

  1. جواد صاحب هنر گفت:

    سلام فیلم کارکرد دستگاههایتان را برلیم ارسال فرمایید تشکر

    1. سلام…این دستگاه موجود نیست فقط مطلبش ترجمه و تو سایت قرار گرفته..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *