اخبار پرینت سه بعدی

لاستیک های بدون هوا Michelin به جاده ها راه پیدا می کنند

لاستیک های بدون هوای Michelin
5/5 - (1 امتیاز)

در ژانویه ی 2019، تولید کننده ی مشهور فرانسوی Michelin از لاستیک های بدون هوا خود رونمایی کرد که قادر به جلوگیری از خطر پنچری بود و در صورت نیاز امکان تعویض آن با استفاده از یک آج لاستیکی پرینت سه بعدی وجود داشت. این تایر که Uptis نام دارد، برای اولین بار در نمایشگاه خودروی مونیخ در سپتامبر گذشته معرفی شد. تایرهای آپتیس که بر روی یک MINI برقی نصب شده بودند، چنان جلب توجه کرد که Michelin از برنامه ی بلند مدت خود برای ورود به بازار در سال 2024 رونمایی کرد. همچنان باید منتظر بود و دید که آیا پرینت سه بعدی بخشی از این پروژه خواهد بود یا خیر. Michelin شروع به تست این لاستیک ها در جاده کرده است و گزارش کرده است که لاستیک‌ها علی‌رغم استارت متفاوتشان، کاملا مشابه سایر لاستیک‌ها هستند.

لاستیک های بدون هوای Michelin

لاستیک Uptis بخشی از کانسپت ویژن Michelin است که با هدف تصور لاستیک های آینده ساخته شده است. در نهایت، هدف کمپانی کاهش اثرات زیست محیطی این محصولات و توسعه ی جایگزین های سبزتر است. از طریق یک مطالعه ی داخلی، کمپانی متوجه شد که بیش از 20 درصد از لاستیک ها به دلیل پنچری یا آسیب، دور انداخته می شوند و منجر به تولید مقدار زیادی زباله می شوند که پردازش آنها دشوار است. Michelin با توسع ی یک لاستیک بدون هوا، به نوعی طول عمر لاستیک ها را افزایش داده که متعاقبا باعث تولید زباله های کمتری می شود. از نوات جالب توجه دیگر این است که کاربران می توانند با پرینت سه بعدی یک آج، لاستیک ها را با توجه به شرایط مختلف مانند آب و هوا و همچنین سلامت عمومی لاستیک هماهنگ کنند.

اطلاعات زیادی در مورد اینکه چه تکنولوژی پرینت سه بعدی مورد نیاز است یا چقدر طول می کشد تا آج پرینت سه بعدی ساخته شود، در دسترس نیست. و سوالات زیادی نیز بی پاسخ مانده است. برای مثال، آیا راننده ها برای پرینت این لاستیک باید به یک گاراژ دارای مجوز مراجعه کنند؟ یا خودشان می توانند این کار را انجام دهند؟ قیمت این لاستیک های بدون هوا سفارشی چقدر خواهد بود؟ با این حال، یک چیز را می دانیم  و آن هم ماده ی مورد استفاده برای ساخت آج است: یک ساختار انعطاف پذیر تقویت شده با فایبرگلاس و لاستیک که روی یک چرخ آلومینیومی قرار می گیرد. Michelin ادعا می کند که Uptis سه برابر بیشتر از لاستیک های معمولی دوام می آورد.

لاستیک های بدون هوای Michelin

نگاره 2) لاستیک های بدون هوا Michelin در برابر پنچر شدن مقاوم هستند

پس از تست جاده، Cyrille Roget، مدیر ارتباطات فنی و علمی Michelin، گفت:”بزرگترین مایه ی خوشحالی ما زمانی بود که مسافران گفتند که در مقایسه با لاستیک‌های معمولی تفاوتی احساس نمی‌کنند.” انتظار می رود Michelin تا سال 2024 با مشارکت General Motors لاستیک های جدید خود را به خودروهای سواری بیاورد.
برنامه های بلندمدت Michelin به همین جا ختم نمی شود؛ تا سال 2050، کمپانی امیدوار است لاستیک هایی تولید کند که با مواد 100٪ پایدار ساخته شده باشند. چالشی بلندپروازانه که می تواند تاثیر به سزایی بر محیط زیست داشته باشد. برای اطلاعات بیشتر می توانید به این مطلب مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *