مقالات پرینت سه بعدی

مزایا و معایب پرینترهای سه بعدی

مزایا و معایب پرینترهای سه بعدی
4/5 - (1 امتیاز)

صنعت چاپ سه بعدی یکی از صنعت های پرطرفدار است، که هر روز بیش از پیش مورد توجه بازار قرار می گیرد و برای استفاده از خدمات چاپ به دلیل تنوع پرینترهای سه بعدی و انواع خدمات مرتبط با آنها حتما لازم است آشنایی هر چند اندک با این تکنولوژی داشته باشید. خدمات پرینت سه بعدی در دو دسته اصلی مصرف کنندگان و اهداف صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. آشنایی با مزایا و معایب پرینترهای سه بعدی به شما کمک می کند تا نهایت بهره وری از خدمات پرینت سه بعدی را داشته باشید. 

 

مزایا و معایب تکنولوژی چاپ سه بعدی

همانطور که میدانید صنعت پرینت سه بعدی طرفداران بسیاری دارد و یک فناوری نوآورانه محسوب می شود. اما تکنولوژی چاپ 3 بعدی نیز مزایا و معایبی دارد که پیش از سفارش پرینت سه بعدی بایستی با آنها آشنا شوید.

مزایای پرینترهای سه بعدی

 • کاهش هزینه های تولید با چاپ سه بعدی

  فناوری چاپ سه بعدی به روش های مختلفی هزینه ها را کاهش می دهد. افرادی که به طور حرفه ای از این تکنولوژی استفاده می کنند، هزینه کمتری می پردازند. همچنین چاپ سه بعدی باعث کاهش هزینه مواد و نیروی کار نیز می شود. مورد مهم تری که در استفاده از پرینترهای سه بعدی مورد توجه قرار می گیرد، کاهش ریسک فرآیند تولید است. همین موضع باعث کاهش هزینه ها در تولید انبوه نیز می گردد.

   

 • سرعت بالای چاپ

  پرینترهای سه بعدی می توانند قطعات مورد نیاز شما را در کوتاه ترین زمان تولید کنند. افرادی که قصد نمونه سازی از ایده های خود را دارند، می توانند به راحتی و ظرف کمترین زمان آن را ساخته و ارائه دهند. به این ترتیب امکان شناسایی مشکلات به راحتی و در کمترین زمان انجام می شود و قبل از تولید انبوه محصول طراحی شده این مشکلات برطرف شده و تولید انبوه با ریسک کمتری انجام می شود.

   

 • چاپ انواع طرح های هندسی 

  از دیگر مزایای پرینترهای سه بعدی می توان به چاپ اشکال و طرح های هندسی مختلف و پیچیده اشاره کرد. از آنجا که تکنولوژی چاپ سه بعدی از فرآیند لایه به لایه ای برای پرینت آبحکت مورد نظر استفاده می کند، محدودیتی از لحاظ پیچیدگی و شکل آن وجود ندارد و می توان گفت تمامی حوزه های مختلف طراحی را پوشش می دهد در صورتی که چنین کاری با دیگر تکنولوژی ها امکان پذیر نمی باشد.

  چاپ انواع طرح های هندسی با پرینترهای سه بعدی

 • افزایش قابلیت دسترسی

  با پیشرفت تکنولوژی چاپ سه بعدی و قرار گرفتن آن در اختیار عموم مردم، قابلیت دسترسی به پرینترهای سه بعدی بیشتر شده است. در کنار افزایش قابلیت دسترسی به تکنولوژی چاپ سه بعدی، دانش افراد به منظور استفاده از این دستگاه ها نیز بیشتر شده است و این فرایند به نسبت قبل هر روز ساده تر می شود.

 • تولید ضایعات کمتر

  مزیت دیگری که پرینترهای سه بعدی برای ما فراهم می کنند، تولید ضایعات کمتر می باشد. در مقایسه پرینترهای سه بعدی با تکنولوژی های دیگری مانند تراش CNC، تولید ضایعات و استفاده مواد در پرینترهای سه بعدی کمتر است. همین موضوع باعث شده تا نیاز به حمل نمونه های اولیه و محصولات به فاصله های طولانی نداشته باشیم. چرا که می توان فایل های دیجیتالی را به هر نقطه ای از جهان ارسال کرد و توسط یک پرینتر سه بعدی آن را تولید نمود.

   

 • امکان سفارشی سازی

  یکی دیگر از مزایای پرینترهای سه بعدی، امکان سفارشی سازی محصولات به طور انبوه می باشد. قطعاتی که توسط دستگاه های پرینت سه بعدی تولید می شوند، برای طراحان این امکان را فراهم می کند تا به طور سفارشی شده و مطابق با نیاز شخص پرینت شوند. سفارشی محصولات به طور انبوه یکی از دلایل پرفروش شدن پرینترهای سه بعدی است.

   


معایب پرینترهای سه بعدی

 

 • محدودیت های تولید

  همانطور که در مزایا گفتیم از پرینترهای سه بعدی به منظور چاپ سریع نمونه های اولیه استفاده می شود. اما اگر نیاز به پرینت محصولات زیادی به طور سریع داشته باشیم، پرینترهای سه بعدی پاسخگو نخواهند بود.از تکنولوژی هایی همچون قالب گیری تزریقی می توان به منظور تولید انبوه و سریع محصولات استفاده کرد.

   

 • محدودیت های مواد

  یکی دیگر از معایب، که برای سفارش پرینت سه بعدی پلاستیکی باید از آن مطلع باشید این است که از فناوری پرینترهای سه بعدی به منظور تولید نهای محصول استفاده نمی شود، چرا که محدودیت استفاده از مواد اولیه وجود دارد. همین موضوع باعث شده تا خط فعلی مواد چاپ سه بعدی دارای خواص مکانیکی کمتری باشند. در صورتی که بخواهیم محصولات پرینت سه بعدی را با محصولاتی که از طریق تکنولوژی هایی همچون تراشکاری یا قالب گیری تزریقی مقایسه کنیم، قطعات تولید شده ضعیف تر و دارای چگالی کمتری هستند.

  محدودیت های مواد پرینتر سه بعدی

 • میزان دقت دستگاه

  در صورتی که قصد پرینت قطعه با دقت زیاد دارید، بهتر است با احتیاط بیشتری از پرینترهای سه بعدی استفاده کنید. به منظور چاپ محصولات ظریف نیاز به دقت بسیاری خواهید داشت و همه پرینترهای موجود در بازار توانایی پرینت محصولات با جزییات بسیار بالا را ندارند بنابراین پیش از انتخاب یک پرینتر سه بعدی بهتر است با دقت زیاد آن را انتخاب کنید.

   

 • محدودیت های اندازه

  یکی دیگر از معایب استفاده از فناوری پرینت سه بعدی، محدودیت در اندازه قطعه ای است که تولید می شود. منظور از محدودیت اندازه این است که شما نمی توانید، محصولی بیش از اندازه تعین شده تولید کنید. به این ترتیب امکان پرینت محصولات بزرگ و چاپ چندین قطعه همزمان فراهم نخواهد بود.

 

برای سفارش پرینت سه بعدی و استفاده از خدمات پرینت سه بعدی حتما لازم است با مزایا و معایب پرینترهای سه بعدی آشنا شوید. همپچنین برای خرید پرینتر سه بعدی و آشنایی بیشتر با این تکنولوژی نیز حتما این اطلاعات لازم است. تکنولوژی پرینت سه بعدی دائما در حال رشد و توسعه است و هر روز شاهد روش های جدید در خود تکنولوژی پرینت سه بعدی و مواد و متریال های مورد استفاده در آن هستیم و کاربرد این تکنولوژی چه در زمینه پرینترهای سه بعدی خانگی و رومیزی و چه در زمینه پرینترهای بزرگ که در کارگاه ها و دفاتر خدمات طراحی و تولید محصولات صنعتی، کارگاه های مجسمه سازی، دفاتر معماری، جواهرسازی، طراحی و نمونه سازی کفش و پاپوش و …هر روز بیشتر و بیشتر می شود لذا آشنایی با مزایا و معایب پرینترهای سه بعدی حتما می تواند به شما در استفاده از بهینه از این تکنولوژی کمک کند.

author-avatar

درباره سیروس حامدی فر

سیروس حامدی فر هستم مدیر و صاحب امتیاز مجموعه فیلانو، امیدوارم در این مجموعه علاوه بر خدمات پرینت سه بعدی بتوانیم در زمینه ویرایش و آماده کردن فایل های سه بعدی برای پرینت نیز به شما دوستان عزیز کمک کنیم...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *