اخبار پرینت سه بعدی

کمپانی Hookie دوچرخه ی AM برای ماه طراحی می کند

دوچرخه ی AM ماه کمپانی Hookie
میزان رضایت شما

کمپانی موتورسازی Hookie که در Dresden مستقر است؛ اخیراً از ایده ی ساخت دوچرخه ی AM برای ماه با چرخ های پلیمری پرینت سه بعدی رونمایی کرده است.

این دوچرخه Tardigrade نامگذاری شده است، که نام موجود کوچکی است که به دلیل مقاومتش در خلاء و محیط پر از تشعشعاتی چون فضا شهرت دارد.

بر اساس وب‌سایت Hookie، نام دوچرخه به این دلیل انتخاب شده است که «Tardigrade بازمانده‌های واقعی هستند که از پس سختی‌های فضای بیرونی برآمده اند.» و ما نیز همین توقع را از دوچرخه داریم.

دوچرخه ی AM ماه کمپانی Hookie

بدیهی است که دوچرخه کاملاً برقی است، زیرا با کمبود اکسیژن (و پمپ بنزین) و … راه اندازی یک موتور احتراق داخلی در ماه مشکلاتی به همراه خواهد داشت.

این دوچرخه دارای طول 2.6 متر، برد 110 کیلومتر، حداکثر سرعت 15 کیلومتر در ساعت و وزن 134 کیلوگرم است؛ که آن را سبک‌تر از Moon Buggy قبلی (که 210 کیلوگرم جرم داشت)، و در آپولو 15 به سطح ماه فرستاده شد، می کند.

Moon Buggy

نگاره 2) Moon Buggy

البته، Moon Buggy برای دو نفر طراحی شده است، در حالی که به نظر می رسد دوچرخه Tardigrade برای یک سرنشین طراحی شده باشد.

می‌توان حدس زد که این دوچرخه ی AM بسیار ارزان‌تر نیز هست، زیرا Moon Buggy اصلی با قیمت 38 میلیون دلار، گران‌ترین خودرویی است که تا به امروز ساخته شده است. در ابتدا مبلغ 19 میلیون دلار در نظر گرفته شده بود، اما پروژه های فضایی ارزان نیستند و هزینه های بعدی، سبب افزایش قیمت شد.

لاستیک های بدون هوا با پلی اورتان پرینت می شوند و هر چرخ شامل 12 قطعه ی پرینت شده است که در نهایت برای شکل دهی نهایی لاستیک به هم متصل می شوند.

تایرهای پلاستیکی دوچرخه ی AM

نگاره 3) تایرهای پلاستیکی دوچرخه ی AM

ممکن است این سوال پیش بیاید که آیا پلی اورتان بهترین انتخاب در این مورد به خصوص است یا نه، زیرا پلی اورتان در برابر اشعه ماوراء بنفش و حتی نور مرئی تجزیه می شود. پلی اورتان در انواع ترموست و ترموپلاستیک نیز عرضه می شود. با توجه به اینکه سطح ماه گاهی اوقات بسیار گرم می شود (تا 130 درجه سانتیگراد)، باید امید داشت که آنها پلاستیک گرماسخت را به جای ترموپلاستیک با نقطه ذوب پایین اش انتخاب کنند.

با اینکه کمپانی جزئیات دقیقی از نوع پرینتی که برای توسعه ی لاستیک‌های Tardigrade استفاده شده، منتشر نکرده است، اما همکاری اش با کمپانی آلمانی Additive Elements که متخصص در پرینترهای بایندر جت است، می تواند نشان از به کارگیری این تکنیک باشد.

قطعات پرینت سه بعدی دیگری که در این دوچرخه ی AM استفاده شده اند شامل پایه فرمان و کلاهک چرخ است.

بخش اعظم ساختار دوچرخه از لوله های آلومینیومی و فولادی برش لیزری ساخته شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *