نرم افزاهای طراحی و پرینت سه بعدی

همه ی آنچه باید در رابطه با نرم افزار SketchUp بدانید

مدل سازی سه بعدی با استاده از SketchUp
میزان رضایت شما

در صنعت پرینت سه بعدی، نرم افزارهای مدل سازی سه بعدی بسیاری وجود دارند که امکان طراحی پروژه های پرینت سه بعدی را فراهم می کنند. نرم افزارهایی هستند که با وجود آنکه اختصاصا برای این منظور ساخته نشده اند، اما در حوزه ی AM بسیار محبوب اند، مانند SketchUp. این نرم افزار با امکان مدل سازی، انیمیشن و نقشه برداری و به علت سهولت در استفاده، در حوزه ی معماری به خوبی شناخته شده است. در ادامه بیشتر به توضیح امکانات SketchUp می پردازیم.

نرم افزار SketchUp

نگاره 1) نرم افزار SketchUp

اولین نسخه ی نرم افزار SketchUp در سال 2000 و توسط Last Software منتشر شد. سپس در سال 2006 توسط گوگل خریداری شد. پس از آن این غول تکنولوژی آمریکایی، نرم افزار را در سال 2012 به کمپانی کالیفرنیایی Trimble فروخت. در حال حاضر 4 نسخه از SketchUp وجود دارد: Studio با امکانات حرفه ای پیشرفته، Pro برای همه ی افراد حرفه ای، Shop برای تولید کنندگان و طراحان، Free که همانطور که از نامش مشخص است نسخه رایگان است که مستقیماً از مرورگر وب در دسترس است. اشتراک های با تخفیف برای دانش آموزان و مربیان نیز در دسترس است.

نسخه ی SketchUp Free

SketchUp Free (که قبلا SketchUp Make نام داشت) کاملاً رایگان cloud-based است؛ تنها چیزی که نیاز دارید اتصال به اینترنت است. این نرم افزار به همه کاربران اجازه می دهد تا از پروژه خود با استفاده از ابزارهای مختلف به راحتی مدل سه بعدی بسازند. کاربر می تواند خطوط، قوس ها، اشکال و انواع اشیاء را بکشید. ابزارهای نقاشی، اندازه گیری و جابجایی نیز ارائه می شوند که به کاربر امکان می دهند هر المانی را تصور کند. علاوه بر این، و نکته ای که برای پرینت سه بعدی بسیار مهم است، امکان اکسپورت مدل ایجاد شده در قالب  یک فایل STL است. پس از برش مدل، می توان آن را به پرینتر ارسال کرد.

این نسخه همچنین مجموعه ای از مدل های سه بعدی رایگان تحت عنوان 3D Warehouse را برای کسانی که به کمک نیاز دارند؛ ارائه می دهد. نسخه رایگان 10 گیگابایت فضای ذخیره سازی ابری را از طریق Trimble Connect برای سهولت در اشتراک پروژه ارائه می دهد. این نسخه فقط برای استفاده شخصی طراحی شده است. توجه داشته باشید که امکان اضافه کردن هیچگونه برنامه افزودنی را به این نسخه نخواهید داشت.

نسخه ی رایگان نرم افزار SketchUp

نگاره 2) نسخه ی رایگان نرم افزار SketchUp

SketchUp Shop، نسخه ای برای سازندگان

این نسخه ویژگی های پیشرفته تری در مقایسه با نسخه رایگان ارائه می دهد و برای افراد حرفه ای که به دنبال مدل سازی سه بعدی مقرون به صرفه هستند توسعه یافته است. این نسخه، حد واسط بین نسخه رایگان و حرفه ای است و برای تولیدکنندگان و طراحان در نظر گرفته شده است. در واقع، SketchUp Shop تمام محدودیت های نسخه رایگان را باز می کند: امکان سفارشی سازی متریال و استایل ها، مشخص کردن سلسله مراتب اجزا و ….

فضای ذخیره سازی این نسخه نامحدود است. با این حال، در این نسخه نیز امکان اضافه کردن امکانات افزودنی وجود ندارد. SketchUp Shop با پرینت سه بعدی سازگار شده است و امکان اکسپورت پروژه ها در قالب STL و OBJ را فراهم می کند. همچنین فایل های DWG/DXF را برای کار با نرم افزار CAD می پذیرد. این اشتراک سالانه 119 دلار هزینه دارد.

نرم افزار SketchUp

نسخه ی Pro و Studio

با SketchUp Pro، امکان اتصال به نسخه وب و همچنین نرم افزار دسکتاپ وجود دارد. SketchUp Pro شامل سه برنامه مختلف است: Pro ، LayOut و Builder. SketchUp Pro دارای ویژگی های پیشرفته برای همه متخصصانی است که به یک راه حل کامل جهت مدل سازی نیاز دارند. می توان با استفاده از یک نسخه ی دو بعدی در LayOut  یا طرح هایی که خود کاربر ایجاد می کند، اجزای متحرک و انیمیشن ها ایجاد کرد. SketchUp Pro همچنین امکان اکسپورت فایل STL را ارائه می دهد. می توان پس از سپری کردن یک دوره آزمایشی 30 روزه رایگان، اشتراک سالانه 299 دلار دریافت کرد.

علاوه بر همه ی امکانات موجود در SketchUp Shop، با اشتراک Sketchup Studio می توان داده های ابری نقطه ای را با استفاده از جعبه ابزار SketchUp ایمپورت و با دقت بالا مدل سازی کرد، می توان به LayOut صادر کرد و داده های ابری نقطه ای را به صورت دو بعدی داکیومنت کرد، می توان در لحظه مراحل مدل سازی و ساخت و اکسپورت تصاویر حرفه ای واقع گرایانه را، تصویر کرد، به علاوه می توان انیمیشن های کامل رندر شده و پانورامای 360 درجه اکسپورت کرد.

تفاوت اصلی SketchUp Studio و SketchUp Pro این است که نسخه ی Studio شامل نرم افزار تحلیل عملکرد ساختمان Sefaira است. با Sefaira، می توان عواملی را که بر حرارت ساختمان، اندازه HVAC و مصرف انرژی تأثیر می گذارند را تجزیه و تحلیل کنید. اشتراک SketchUp Studio سالانه 1،199 دلار است.

مدل سازی سه بعدی با استاده از SketchUp

نگاره 4) مدل سازی سه بعدی با استاده از SketchUp

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *