اخبار پرینت سه بعدی

سیستم خنک‌کننده‌ی هوا پرینت سه بعدی

میزان رضایت شما

سیستم خنک‌کننده‌ی هوا پرینت سه بعدی

به گفته دانشمندان در سراسر جهان، سال 2023 گرم ترین تابستان تاریخ بوده است. طبیعی است که این موضوع افراد بیشتری را نه تنها به داخل خانه بلکه به مناطق دارای تهویه مطبوع بکشاند. با این حال، متأسفانه، واحدهای مجهز به AC سازگارترین گزینه با محیط زیست نیستند. آنها نه تنها مقدار زیادی برق مصرف می کنند، بلکه فلوئوروکربن های مورد استفاده به عنوان مبرد همچنین می توانند برای لایه اوزون مخرب باشند و در نتیجه گرمایش جهانی را تشدید کنند. خبر خوب این است که ممکن است راه حلی برای این مشکل وجود داشته باشد. گروهی از طراحان از چاپ سه بعدی برای ساخت یک خنک‌کننده هوای سفالی استفاده کرده اند که جایگزینی سازگار با محیط زیست برای AC است. بر کسی پوشیده نیست که تکنولوژی تولید افزودنی نقش کلیدی در بسیاری از پروژه های پیشرو داشته است. مواد بازیافتی برای مبلمان و کفش، و صخره‌های مرجانی ساخته دست بشر تنها چند نمونه از پروژه های متعددی هستند که از چاپ سه بعدی برای بهبود پایداری استفاده کرده اند.

این پروژه زاده‌ی ذهن طراحان آژانس طراحی Entreautre و Simon Pavey طراح است. ایده ساده بود. آنها می خواستند یک ظرف سفالی متخلخل ایجاد کنند که با آب پر شود. اثر خنک‌کنندگی در این خنک‌کننده هوای خارق‌العاده زمانی رخ می‌دهد که آب درون ظرف سفالی به طور طبیعی تبخیر می‌شود که الهام گرفته از شیوه‌های باستانی خاورمیانه است. تبخیر آب موجب جریان هوا با سطح مرطوب سفال می شود و جریانی از هوای خنک ایجاد می‌کند.

سیستم خنک‌کننده‌ی هوا پرینت سه بعدی

هنگام ارتقاء کولر هوا به دوران مدرن، طراحان همچنین به دنبال افزایش سطح دیوار مرطوب در تماس با هوای تهویه شده بودند. آنها خاطرنشان می کنند که چاپ سه بعدی سرامیکی به طور خاص برای آزمایش حجم های پیچیده مانند رشد دیفرانسیل ضروری است. این مفهوم مبتنی بر بیومیمیک است و چگونگی جمع شدن یک خط روی خود به منظور افزایش سطح را بررسی می کند. علاوه بر این، واحد خنک‌کننده هوا با استفاده از یک چاپگر سه بعدی سفارشی، ساخته شده توسط هنرمند هلندی Olivier Van Herpt چاپ شد. این پرینتر مانند یک چاپگر کلاسیک FDM برای پلاستیک عمل می کند، اما در این مورد سفالین همان چیزی است که به عنوان یک فیلامنت نازک، لایه به لایه اکسترود می شود. همچنین به نظر می رسد که این سیستم ویژگی های مشترکی با پرینت سه بعدی بتن یا فرآیند ابتکاری archiREEF برای ایجاد کاشی های سفالی دارد. علاوه بر این، برای بهینه‌سازی بیشتر فضا، از Grasshopper برای ایجاد قطعات پیچیده و پارامتریک استفاده کردند که با برنامه‌های CAD سنتی ساخته نمی‌شوند. این برنامه همچنین در گنجاندن پارامترهای مختلف از جمله ضخامت پوشش و تخلخل گرفته تا مقاومت ساختار، حجم آب و تبادل سطح بین جریان هوای سرامیکی و آب کمک کرد. در حال حاضر، سیستم خنک‌کننده هنوز در حال آزمایش برای اطمینان از عملکرد، دوام و کارایی دقیق است، اما یک چیز مسلم است – فناوری چاپ سه‌بعدی درهای بیشتری را به روی امکانات جدید و آگاهانه‌تر محیطی باز می‌کند. می توانید اطلاعات بیشتری را در  وب سایت Simon Pavy پیدا کنید.

 

منبع: 3dnatives

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *