اخبار پرینت سه بعدی

داروهای پرینت سه بعدی در درمان اطفال

داروهای پرینت سه بعدی در درمان اطفال
میزان رضایت شما

داروهای پرینت سه بعدی در درمان اطفال

در سال 2022، ارزش صنعت داروسازی 1.4 تریلیون دلار برآورد شد، اما تنها در چند سال گذشته بود که بحث داروهای پرینت سه بعدی و اینکه چگونه تولید آنها می تواند روش مصرف داروی ما را متحول کند، مطرح شد. در واقع، بخش پزشکی با تکنولوژی تولید افزودنی غریبه نیست، چراکه بایوپرینت، پروتزهای پرینت سه بعدی و راهنماهای جراحی، پیشرفت‌های چشمگیری در تئوری و عمل داشته است. با این حال، اخیراً شرکت‌ها و محققان بیشتری به کاربرد و ساخت داروهای چاپ سه بعدی که گزینه‌های منحصربه‌فردی را نسبن به داروهای سنتی ارائه می‌دهند، نفوذ کرده‌اند. بر خلاف داروهای سنتی و تولید انبوه‌شان، داروهای پرینت سه بعدی امکان ایجاد درمان های کاملاً شخصی سازی شده با امکان کنترل دقیق دوز، ترکیب چندین دارو در یک قرص و حتی کنترل بهتر آزادسازی داروها را فراهم کرده است. با چنین قابلیت سفارشی سازی پیشرفته، می توان به آسیب پذیرترین و بحرانی ترین بیماران مانند کودکان و سالمندان کمک کرد. به ویژه کودکان به برنامه ریزی دقیق تر و دوزهای اصلاح شده نیاز دارند که بر سلامت یا رشد آنها تأثیری بدی نداشته باشد.

داروهای پرینت سه بعدی در درمان اطفال

ساخت داروهای پرینت سه بعدی برای کودکان

با توجه به آن، مؤسسه ملی بهداشت (NIH) به محققان دانشگاه A&M تگزاس کمک مالی سه میلیون دلاری اعطا کرده است تا امکان سنجی تولید داروی سفارشی و پرینت سه بعدی برای مراقبت از کودکان را مطالعه کنند. تحقیقاتی که در A&M انجام می‌شود، بخشی از یک تیم بین‌رشته‌ای متشکل از کارشناسان کالج‌های مهندسی، داروسازی، و دانشکده دامپزشکی و علوم زیست‌پزشکی دانشگاه است. این پروژه بر دو جنبه تمرکز خواهد کرد، اولین جنبه ساخت داروها، کیفیت ساختاری، یکپارچگی و اثربخشی کلی آنها در مقایسه با داروهای فعلی است. جنبه دوم تحقیق، بر روی بیمار متمرکز خواهد بود. در مورد اینکه چگونه روش‌های پرینت سه بعدی می‌توانند به تطبیق اندازه دوز دارو در طول رشد بیمارانشان، از نوزادان تا افراد 17 ساله کمک کنند. «تولید مواد افزودنی دارویی فرآیند نسبتاً جدیدی را ارائه می دهد که به طور قابل توجهی با تولید افزودنی فلزات یا سرامیک ها متفاوت است. چالش اصلی ما در درک این فرآیند جدید و کشف جنبه های منحصر به فرد خاص داروسازی نهفته است. دکتر Mathew A. Kuttolamadom، دانشیار دپارتمان فناوری مهندسی و توزیع صنعتی توضیح می‌دهد که غلبه بر این چالش‌ها ضروری است زیرا ما در تلاش برای توسعه‌ی این حوزه هستیم و اطمینان حاصل می‌کنیم که اثربخشی دارو در طول فرآیند تولید، دست نخورده باقی می‌ماند.

یکی از مهمترین الزامات پزشکی اطفال و سالمندان انعطاف پذیری است، چیزی که تولید دارو به شیوه‌ی استاندارد قادر به ارائه آن نیست زیرا تغییرات مداوم در وزن و نیازهای پزشکی بیماران، درمان دقیق بیماران جوان و مسن را در مقایسه با یک بیمار بالغ ​​دشوارتر می کند. پرینت سه بعدی پزشکی فرصت مناسبی را برای ارائه این انعطاف به بیمارانی که به آن نیاز دارند، فراهم می کند. در اینجا می توانید درباره تحقیقات دانشگاه تگزاس A&M اطلاعات بیشتری کسب کنید.

 

منبع: 3dnatives

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *