اخبار پرینت سه بعدی

SoFi: یک روبات زیرآبی بدون سرنشین پرینت سه بعدی

SoFi: یک روبات زیرآبی بدون سرنشین پرینت سه بعدی
میزان رضایت شما

آزمایشگاه علوم کامپیوتری و هوش مصنوعی (CSAIL) MIT موفق به ساخت یک روبات زیرآبی بدون سرنشین پرینت سه بعدی شده اند که ملقب به “SoFi” (کوتاه شده ی Soft Fish یا ماهی نرم) است. این تکنولوژی می تواند به محققین در ثبت تصویری و زیر نظر گیری اقیانوس ها و زیست آبی کمک کند.

این ماشین بر روی کاغذ طرح ساده ای دارد و شامل یک دوربین، موتور و نوعی از باطری های لیتیوم پلیمر موجود در اغلب گوشی های هوشمند است. موتور از چیزی شبیه به حرکت هیدرولیکی استفاده می کند تا آب را به درون محفظه های بیکمرال در قسمت دم خود پمپاژ کند تا مانند پیستون برای موتور اتوموبیل، حرکت تولید کند. در نتیجه ی این مکانیزم، دستگاه می تواند در عمق 50 فوت به مدت 40 دقیقه شنا کند.

از دیگر ویژگی های جالب توجه SoFi این است که اینترفیس کنترل آن یک کنترلر Super Nintendo است با کمی تنظیمات. این محققین یک کنترلر استاندارد را ضد آب و مجهز به یک سیستم ارتباطی آکوستیک سفارشی کردند که امکان تنظیم سرعت و حرکت SoFi را فراهم می کند. این سیستم از امواج اولتراسونیک با طول موج 30 تا 36 کیلوهرتز استفاده می کند.

SoFi: یک روبات زیرآبی بدون سرنشین پرینت سه بعدی

نگاره 1) SoFi: یک روبات زیرآبی بدون سرنشین پرینت سه بعدی

SoFi تمامی اطلاعات بصری لازم را با استفاده از یک لنز چشم ماهی (Fish Eye) زیر نظر می گیرد. فرم ماهی مانند روبات نیز امکان سازگاری آن با محیط آبی و مشاهده ی دقیق تر را نیز فراهم می کند. در واقع طرح CSAIL از بسیاری جهات بسیار نوآورانه است. این روبات کامپکت و کنترل از راه دور است. همچنین بدون نیاز به سیستم پروانه ی سنتی و با تمامی تجهیزات لازم شنا می کند.

هدف اولیه از ساخت این نوع روبات، ساخت چیزی بود که مزاحمت زیادی برای اکولوژی آبزیان ایجاد نکند. از این رو محققین باید روباتی کوچک می ساختند که قادر به تقلید زندگی طبیعی باشد. اندازه ی کوچک این روبات به آن امکان جست و جوی مناطقی را می دهد که سایر کشتی ها و زیر دریایی ها قادر به ورود به آن ها نیستند.

سر SoFi که محل تمامی قطعات الکترونیک آن است، به وسیله ی پرینت سه بعدی ساخته شده است. محققین دم و بدنه را از تریکبی از متریال های متفاوت از جمله لاستیک های سیلیکونی و پلاستیک منعطف ساختند. استفاده ی CSAIL از متریال های نرم عامل مهم و تأثیر گذاری در حرکات نرم SoFi است.

با وجود خارق العاده بودن این روبات، تیم سازنده همچنان آن را به عنوان قدم اولشان در نظر می گیرند. در نمونه های بعدی آن ها قصد دارند سنسورهایی به آن اضافه کنند که به طور خودکار ماهی ها را دنبال کند. در نهایت آن ها امیدوارند از SoFi به عنوان آغاز یک رصدخانه ی تحقیقاتی زیر دریا استفاده کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *