راهنمای مشکلات پرینت سه بعدی

مشکل عدم اکسترود ابتدای پرینت سه بعدی

مشکل عدم اکسترود ابتدای پرینت سه بعدی
4/5 - (1 امتیاز)

یکی از مشکلات رایج برای صاحبان تازه کار پرینتر سه بعدی، مشکل عدم اکسترود ابتدای پرینت سه بعدی است اما خوشبختانه حل آن هم بسیار آسان است. چنانچه پرینتر در شروع پرینت، پلاستیکی اکسترود نکند؛ می توان 4 دلیل را مطرح کرد. در ادامه به توضیح هر مورد و راه حل مربوطه پرداخته ایم.

مشکل عدم اکسترود ابتدای پرینت سه بعدی

نگاره 1) مشکل عدم اکسترود ابتدای پرینت سه بعدی

راه حل های رایج مشکل عدم اکسترود ابتدای پرینت سه بعدی

  • اکسترودر پیش از پرینت آماده نشده است.

برخی اکسترودرها در حرارت بالا مقداری پلاستیک نشت می کنند. پلاستیک داغ از درون نازل به بیرون میریزد و درون نازل که محل تخلیه ی پلاستیک است خلائی ایجاد می شود. این تراوش می تواند در ابتدای پرینت، زمانی که برای اولین بار اکسترودر را گرم می کنید و همچنین در انتهای پروسه ی پرینت، زمانی که اکسترودر به آرامی خنک می شود؛ رخ می دهد. اگر اکسترودر به جهت این تراوشان کمی پلاستیک از دست داده، دفعه ی بعدی که سعی در اکسترود کردن دارید احتمالا چند ثانیه زمان می برد تا پلاستیک از نازل خارج شود. برای رفع این مشکل به خاطر داشته باشید که کمی پیش از شروع پرینت، اکسترودر را آماده کنید. یکی از روش های رایج برای انجام این کار در Simplify3D به واسطه ی اضافه کردن چیزی تحت عنوان “دامن” است. دامن دایره ی دور تا دور  قطعه ایجاد می کند و پیش از پرینت مدل با پرینت دایره اکسترودر را آماده می کند. چنانچه به آماده سازی بیشتری احتیاج پیدا کردید به سادگی تعداد دامن ها را در قسمت Additions tab در نرم افزار Simplify3D افزایش دهید. برخی از کاربران هم ترجیح می دهند به صورت دستی و با استفاده از Jog Controls در قسمت Machine Control Panel نرم افزار Simplify3D از پرینتر، فیلامنت اکسترود کنند.

  • نازل در فاصله ی خیلی نزدیک به بستر قرار دارد.

اگر نازل بیش از حد به بستر پرینت نزدیک باشد، فضای کافی برای خروج پلاستیک وجود نخواهد داشت. یک راهکار آسان برای تشخیص این مشکل، عدم پرینت در یک یا دو لایه ی اول است. برای حل این مشکل می توانید از آفست های G-Code در قسمت G-Code tab در بخش Process Settings نرم افزار Simplify3D استفاده کنید. این ابزار امکان اعمال تغییرات ظریفی را در محور z بدون نیاز به تنظیم سخت افزار فراهم می کند. برای مثال اگر میزان 0.5  میلی متر را برای این تنظیمات وارد کنید، نازل 0.5  میلی متر از بستر پرینت فاصله می گیرد.

  • فیلامنت به چرخ دنده گیر کرده و پاره شده است.

اغلب پرینترهای سه بعدی از یک چرخ دنده ی کوچک برای به عقب و جلو هدایت کردن فیلامنت استفاد می کنند. دندانه های این چرخ ها به فیلامنت چنگ می زنند تا امکان کنترل دقیق موقعیت فیلامنت را داشته باشند. اگرچه چنانچه توجه کرده باشید گاهی خوردگی و زدگی هایی در فیلامنت پیدا می کنید که ممکن است به این دلیل باشد که دندانه ها میزان زیادی پلاستیک را جدا کرده اند. در این صورت چرخ دنده چیزی برای گرفتن و جا به جایی فیلامنت نخواهد داشت.

  • اکسترودر دچار گرفتگی شده است.

چنانچه هیچکدام از 3 دلیل بالا مسبب مشکل عدم اکسترود ابتدای پرینت سه بعدی نشده باشند، احتمال گرفتگی اکسترودر وجود دارد. این موضوع می تواند به دلیل باقی ماندنپلاستیک در نازل به مدت زیاد، یا وجود گرد و خاک و یا عدم کارکرد مناسب سیستم خنک کننده و در نتیجه نرم شدن فیلامنت خارج از منطقه ی ذوب باشد. حل این مشکل ممکن است نیازمند باز کردن دستگاه باشد از این رو حتما با سازنده ی دستگاهتان مشورت کنید. همچنین استفاده از سیم E گیتار برای باز کردن راه اکسترودر نیز مؤثر بوده است با این حال حتما سازنده ی دستگاهتان در این مورد بهتر می توانند شما را راهنمایی کنند. اگر همچنان با مشکلات پرینت سه بعدی رو برو هستید، پیشنهاد می کنیم مقالات رفع مشکل پرینت سه بعدی دیگر فیلانو را مشاهده نمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *