مقالات پرینت سه بعدی

بریجینگ یا پل زنی ضعیف در پرینت سه بعدی

بریجینگ یا پل زنی ضعیف در پرینت سه بعدی
میزان رضایت شما

منظور از اصطلاح بریجینگ یا پل زنی در پرینت سه بعدی، اکسترود پلاستیک بین دو نقطه و بدون استفاده از ساپورت در زیر آن است. برای پل زنی های بزرگ، ممکن است نیاز به استفاده از قطعات ساپورت داشته باشید؛ اما پل زنی های کوچک را می توان بدون ساپورت و با صرفه جویی در زمان و متریال، پرینت کرد. زمانی که بین دو نقطه پل می زنید، پلاستیک در بین این دو نقطه و در بالای فضای خالی اکسترود می شود و سپس سریعا خنک می شود تا اتصالی جامد و مستحکم پدید آورد. اگر متوجه ریختن پلاستیک و یا فاصله در قسمت اکسترود شده؛ شدید باید تنطیماتی را کنترل کنید. در زیر به راهکارهایی برای حل مشکل بریجینگ یا پل زنی ضعیف در پرینت سه بعدی اشاره کرده ایم.

بریجینگ یا پل زنی ضعیف در پرینت سه بعدی

نگاره 1) بریجینگ یا پل زنی ضعیف در پرینت سه بعدی

راه حل های رایج

  • تنطیمات بریجینگ را اعمال کنید.

قسمت های بریجینگ با رنگ به خصوصی در نر افزار مشخص می شوند. بر روی گزینه ی “prepare to print” کلیک کنید تا وارد قسمت پریویو شوید و سپس حالت رنگی را به “feature type” تغییر دهید. این گزینه سبب نمایش قسمت های بریج به رنگ زرد می شود. اگر قسمت های بریج به رنگ زرد نباشند باید تنظیماتی را انجام دهید. از قسمت پریویو خارج شوید و از قسمت “Edit Process Settings” وارد تنظیمات بریجینگ شوید. اولین گزینه ای که باید کنترل کنید؛ “Unsupported area threshold” است. اگر قسمت های بریجینگتان از مقداری که برابر این گزینه نوشته شده کوچکتر باشد، به رنگ زرد در نخواهد آمد. به طورپیش فرض تنظیمات به خصوصی برای محیط هایی که جزئی از بریج هستند وجود دارد. اما می توانید با گزینه ی “apply bridging settings to perimeters”، تنظیمات بریجینگ را به این قسمت ها هم اعمال کنید.

بیشتر بخوانید...
اینفیل در پرینت سه بعدی (Infill)
  • جهت اینفیلِ بریجینگ را کنترل کنید.

نرم افزار simplify3D به طور خودکار بهترین جهت اینفیل را برای قسمت های بریج محاسبه می کند. به عنوان مثال اگر بین دو ستون موازی با محور X، پل بزنید؛ نرم افزار جهت اینفیل را در جهت محور X تغییر می دهد. این مسئله امکان موفقیت آمیز بودن بریجینگ را افزایش می دهد. اما قسمت های بریج به رنگ زرد در بیایند این تنظیمات به طور خودکار اعمال می شود. اما اگر قصد تغییر جهت را داشتید می توانید گزینه ی “used fixed bridging angle” را فعال کنید.

  • تنظیمات برای عملکرد بهینه

قسمت های بریجینگ در simplify3D با اکستروژن، سرعت، و تنظیمات خنک کننده ی ویژه ای پرینت می شوند. تنظیمات اکستروژن و سرعت این قسمت ها را می توانید از قسمت Other tab پیدا کنید. به طور معمول باید گزینه ی “bridging extrusion multiplier”  را بر روی 100% یا بیشتر تنظیم کنید. گزینه ی “bridging speed multiplier” نیازمند کمی آزمون و خطاست؛ زیرا که برخی پرینترها با سرعت کمتر و برخی با سرعت بالاتر بهتر عمل می کنند. در آخر هم تنظیمات خنک کننده را می توانید از قسمت Cooling tab پیدا کنید. بهتر است میزان “bridging fan speed override” را بر روی عدد بالایی تنظیم کنید؛ تا از سخت شدن پل در سریعترین زمان مطمئن شوید. با این تنظیمات هم کمی آزمون و خطا کنید تا به بهترین میزان برای دستگاه و فیلامنتتان دست پیدا کنید.

  • برای بریج های بلندتر از ساپورت استفاده کنید.

اگر همچنان پس از اعمال همه ی تنظیماتی که به آن ها اشاره کردیم با بریجینگ یا پل زنی ضعیف در پرینت سه بعدی رو به رو بودید؛ بهتر است از ساپورت استفاده کنید.


منبع: all3dp.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *