مقالات پرینت سه بعدی

مدل های آناتومیک دقیق پرینت سه بعدی

مدل های آناتومیک دقیق پرینت سه بعدی
میزان رضایت شما

دنیای پزشکی مدتهاست که از طرفداران تکنولوژِی AM است و دلایل خوبی هم دارد. گروهی از محققان دانشگاه سن فرانسیسکو کالیفرنیا (UCSF) از این تکنولوژی و مدل های آناتومیک دقیق پرینت سه بعدی برای اهداف آموزشی و همچنین آمادگی پیش از جراحی استفاده می کند.

دکتر Alexis Dang M.D یکی از محققین دپارتمان جراحی ارتوپد این دانشگاه، اکثر تحقیقاتش را با این تکنولوژی پیش برده است تا دقت جراحی ارتوپد را افزایش دهد.

از سال 2004، Dang از حامیان پرینت سه بعدی در دانشگاه بوده است و مؤسسه ی Edge Labs را تأسیس کرد. همچنین پروژه ای را شروع کرد؛ تحت عنوان UCSF CA3D+، که بر کاربرد AM و AR / VR در پزشکی تمرکز دارد.

مدل های آناتومیک دقیق پرینت سه بعدی

نگاره 1) مدل های آناتومیک دقیق پرینت سه بعدی

اغلب فعالیت Edge Labs به طراحی و تولید مدل های آناتومیک دقیق پرینت سه بعدی اختصاص دارد. در دست داشتن مدلی قابل لمس، پیش از جراحی، به پزشکان امکان تصویرسازی پروسه ای که در پیش دارند و برنامه ریزی آن را می دهد.

مدل های آناتومیک دقیق پرینت سه بعدی

نگاره 2) مدل های آناتومیک دقیق پرینت سه بعدی

با پرینترهای اکستروژن پلیمر، گروه مدل های استخوان های شکسته و آسیب دیده را با PETG و PLA ساختند تا به پزشکان امکان بررسی دقیق مشکلات متنوع استخوان را بدهند.

همچنین گروه دیگری هم از این مدل ها می توانند بهره مند شوند؛ و آن هم بیماران هستند. پزشکان می توانند با استفاده از این مدل ها، بیماران را نسبت به مشکلشان آگاه کنند و با جزئیاتی که در تصاویر X-ray برای بیماران قابل توضیح نیست؛ مشکل را برای آنها شرح دهند.

البته استخوان ها می توانند ابعاد بزرگی داشته باشند و ساختشان با پرینترهای کوچک ممکن است زمان بر باشد؛ از این رو این گروه محققان بر پرینترهایی با ابعاد پرینت بزرگ تر و اکسترودرهایی با ارتفاع بالاتر سرمایه گذاری کردند. از این رو از دستگاه Craftbot Flow IDEX XL استفاده کردند؛ که با اکسترودرهای مستقل دوتایی به محققان امکان پرینت قطعات به صورت موازی و در دو رنگ و متریال متفاوت را می دهد.

با استفاده از دستگاه های بزرگتر و سریعتر که امکان پرینت قطعات به صورت موازی را هم دارند؛ مدت زمان پروسه به طور چشمگیری کاهش می یابد. همچنین منبع باز بودن فیلامنت های این دستگاه هم دست محققین در استفاده از متریال های متفاوت را باز گذاشته است. طبق صحبت های Dang، این ویژگی ها و فیلامنت های منبع باز، به گروه امکان ساخت قطعاتی را می دهد که به مراتب از قطعات ساخته شده با پرینترهای سه بعدی و فیلامنت های اختصاصیشان، ارزان تر خواهد بود.

تمامی این ها به این معناست که Dang و گروه تحقیقاتی اش قادر به تولید سریع این مدل ها برای متخصصین صنعت پزشکی با هزینه های کم هستند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *