اخبار پرینت سه بعدی

ساختمان فرهنگی بتنی پرینت سه بعدی مؤسسه ی ETH

ساختمان فرهنگی بتنی پرینت سه بعدی مؤسسه ی ETH
میزان رضایت شما

ETH (موسسه فناوری فدرال سوئیس) زوریخ در زمینه AM بسیار فعال است. این موضوع نه تنها به واسطه ی همکاری های متعددشان با کمپانی های دیگر بلکه با لیست بلند و بالای اسپین آف ها نشان داده می شود که در این میان برخی از کمپانی ها مانند 9T Labs به پرینت سه بعدی اختصاص یافته اند. اکنون، این دانشگاه در طی یک همکاری دیگر، درگیر یک پروژه پرینت سه بعدی کاملاً جدید شده است: همراه با Swiss foundation Origen، در بهار سال 2022 یک ساختمان فرهنگی بتنی پرینت سه بعدی خواهند ساخت.

ساختمان فرهنگی بتنی پرینت سه بعدی مؤسسه ی ETH

نگاره 1) ساختمان فرهنگی بتنی پرینت سه بعدی مؤسسه ی ETH

این برج 75 فوت (23 متر) ارتفاع دارد و در روستای Mulegns در گردنه Julier در حال ساخت است. این دهکده کوچک و جذاب در حال حاضر تنها 16 نفر ساکن دارد که یکی از نگرانی های اصلی Giovanni Netzer، مدیر Origen Foundation است. او می خواهد زندگی را به دهکده کوچک برگرداند و فرهنگ و تاریخ آن را حفظ کند. او پس از راه اندازی دوباره ی یک هتل، اکنون پروژه برج سفید را با کمک معماران و مهندسان ETH که طراحی پروژه را به عهده داشته اند؛ شروع کرده است و در حال حاضر مشغول برنامه ریزی روش ساخت هستند. این مکان هنری از ستون های بتونی سفید پرینت سه بعدی با شکل ارگانیک ساخته خواهد شده و دارای چهار طبقه خواهد بود که از چهار تا هشت متر ارتفاع دارند. در بالای برج گنبدی قرار دارد که اجراها در آن برگزار خواهند شد.

ساختمان فرهنگی بتنی پرینت سه بعدی در دهکده ی Mulegns  ساخته خواهد شد

نگاره 2) ساختمان فرهنگی بتنی پرینت سه بعدی در دهکده ی Mulegns ساخته خواهد شد

پرینت سه بعدی به عنوان یک روش ساخت

برای ساخت هندسه های پیچیده برج و قرارگیری صحیح بتن در سازه های پشتیبان، AM به عنوان روش ساخت انتخاب شد. در واقع، در حدود 75 فوت (23 متر)، این ساختمان فرهنگی یکی از بلندترین سازه های پرینت سه بعدی خواهد بود که تاکنون توسط روبات ها ساخته شده است. هنگام برنامه ریزی چنین اثر هنری به صورت سه بعدی فاکتورهای مختلفی باید در نظر گرفته شود: اساتید ETH باید روی ترکیب مناسب بتن و همچنین یکپارچگی ساختاری و اتصالات عناصر بتنی پرینت شده کار کنند. دو مزیت برج پرینت سه بعدی این است که در ساخت و ساز از مواد اولیه کمتری استفاده می شود؛ زیرا نیازی به قالب نیست و می توان قطعات بتونی را از یکدیگر جدا کرد، بنابراین می توان ساختمان را تجزیه و در جای دیگری بازسازی کرد.

روز گذشته، 22 ژوئن، این پروژه برای اولین بار توسط مؤسسه ارائه شد. رئیس کنفدراسیون سوئیس Guy Parmelin، و Mario Cavigelli، عضو دولت Canton of Graubünden، شخصاً با پروژه موافقت کردند. Detlef Günther، معاون تحقیقات ETH، نیز برای حمایت از این پروژه حضور داشت. اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود ، یک سایت ساخت و ساز عمومی در آوریل 2022 راه اندازی می شود. این ربات لایه بتونی سفید را لایه به لایه و تنها در طول 2 ساعت پرینت می کند تا یک ستون به ارتفاع سه متر ساخته شود. برای اطلاعات بیشتر می توانید به بیانیه رسمی مطبوعاتی مراجعه کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *