اخبار پرینت سه بعدی

پلاستیک درجه ی غذایی igus برای پرینت سه بعدی

پلاستیک درجه ی غذایی igus برای پرینت سه بعدی
میزان رضایت شما

میکروب ها و عوامل بیماری زا در همه جا در پروسه ی فرآوری مواد غذایی و سوپرمارکت ها وجود دارد. از این رو وضع استانداردهای بهداشت در اتحادیه اروپا و ایالات متحده از اهمیت بالایی برخوردار است. این استانداردها از کاهش شیوع بیماری ها تا حد ممکن اطمینان حاصل می کند. به منظور محافظت از مردم و محیط زیست، علاوه بر رعایت بهداشت محصولات غذایی، نیاز به نوآوری در متریال های مصرفی نیز وجود دارد که با توجه به ماهیت و ساختار سطح شان، تشخیص باقی مانده ی پلاستیک در غذا را آسان تر می کنند. این هدف توسط igus GmbH، یکی از تولید کنندگان پیشرو جهان در زمینه سیستم های زنجیره ای انرژی و متریال ساده پلیمری، دنبال می شود. به این دلیل که طیف وسیع متریال های مصرفی آن ها شامل پلاستیک هایی با دسته بندی های متفاوت است؛ مانند پلاستیک درجه ی غذایی. برای اطلاعات بیشتر در مورد پلیمرهای پرینت سه بعدی igus، در ادامه مصاحبه ای با Tom Krause، رئیس بخش AM این کارخانه آورده شده است.

پلاستیک درجه ی غذایی igus برای پرینت سه بعدی

نگاره 1) پلاستیک درجه ی غذایی igus برای پرینت سه بعدی

لطفا به طور مختصر خودتان را معرفی کنید.

نام من Tom Krause است. مدیر بخش تجاری AM در igus GmbH هستم. من از سال 2013 وارد دنیای پرینت سه بعدی شدم، در ابتدا تنها به عنوان یک سرگرمی و بعد از آن در igus با تولید متریال ساده برای پرینت سه بعدی. در همین حال ، ما سالانه بیش از 150،000 قطعه در کلن تولید می کنیم، به عنوان مثال یاتاقان، چرخ دنده یا مهره محرک. از سال 2019 ، شرکت های تابعه igus در ایالات متحده آمریکا و چین که همچنین قطعات پلاستیکی با دوام را با پرینت سه بعدی به صورت محلی تولید می کنند به این پروژه پیوستند.

در طیف متریال های igus همچنین پلاستیک های درجه غذایی نیز وجود دارد؛ لطفا تفات این دسته را توضیح بدهید.

در igus ، ما به طور انحصاری با اصطلاح “پلاستیک های حرکتی” که پلیمرهای تریبو برای قطعات متحرک هستند؛ سروکار داریم. اینها می توانند یاتاقان های ساده، چرخ دنده ها، مهره های محرک یا اسلایدهای مخصوص یا حتی زنجیرهای انرژی و ربات های کم هزینه باشند. بنابراین کاربردهای آن بسیار گسترده است. مانند همه پلاستیک های igus، متریال های پرینت سه بعدی ما خود روان کننده هستند و همچنین تا 50 برابر سایر متریال های پرینت سه بعدی استاندارد، در برابر سایش مقاوم هستند. این نکته کلیدی است که ما را از سایر متریال های AM متمایز می کند. این مسئله در مورد پلاستیک درجه غذایی ما نیز صادق است؛ با این تفاوت که آنها طبق FDA و EU 10/2011 دارای درجه غذایی نیز هستند.

در رابطه با متریال جدید آبی رنگ iglidur I151 توضیح دهید.

iglidur I151 یکی از انواع جدید متریال iglidur I150 است. iglidur I150 پرفروش ترین متریال تریبوفیلامنت ما است؛ زیرا که در عین مقاومت فرسایشی بالا، همچنان پردازش آن آسان است. همچنین iglidur I150 از مقررات غذایی اتحادیه اروپا 10/2011 پیروی می کند. در مقابل، iglidur I151 هم با FDA مطابقت دارد، که به ویژه در خارج از اتحادیه اروپا ضروری است و برای هر سازنده ای که خارج از اتحادیه اروپا نیز فروش می کند جالب توجه است. بعلاوه، iglidur I151 برای اطمینان از قابلیت شناسایی نوری و طبق استانداردهای موجود در صنایع غذایی، آبی رنگ است.

iglidur I151

نگاره 2) iglidur I151

کاربردهای این متریال چیست؟ مثال مشخصی دارید؟

در صنایع غذایی، سهولت پردازش و مقاومت در برابر سایش، آن را برای تولید یاتاقان های ساده، چرخ دنده ها، مهره های محرک، گیرها و هر چیز دیگری که در کارخانه های فرآوری مواد غذایی مورد استفاده قرار می گیرد و به مقاومت بالایی نیز نیاز دارد، جالب توجه می کند. همچنین می تواند مورد استفاده ی مستقیم اینگونه کارخانه ها قرار بگیرد، زیرا که قطعات یدکی را می توان به سرعت در محل ساخت، از این رو باعث کاهش زمان در رفته می شود. تنظیمات CAD از igus نیز به تولیدکنندگان کمک می کند تا به سرعت یک مدل سه بعدی تهیه کنند.

کاربران هنگام ذخیره و پرینت پلاستیک درجه ی غذایی چه نکاتی را باید در نظر داشته باشند؟

نکته اصلی جلوگیری از آلوده شدن فیلامنت است. تمام قسمتهایی که با فیلامنت در تماس هستند باید عاری از آلودگی باشند. ذخیره سازی به صورت خشک نیز بسیار مفید است. خشک بودن محیط مانع از تخریب فیلامنت در هنگام ذوب شدن در نازل می شود. این موارد سبب حفظ کیفیت فینیش و سطح قطعه ی نهایی می شود. یک قانون نانوشته ی دیگر این است که دمای خشک شدن از حداکثر دمای کاربرد پلاستیک بیشتر نباشد، و به قرقره پلاستیکی نیز آسیب نرساند. برای مثال خشک کردن را می توان در یک اجاق گاز استاندارد خانگی انجام داد.

آیا igus برنامه ای برای تولید نمونه های دیگری از پلاستیک درجه ی غذایی در آینده دارد؟

بله، ما به طور مداوم در حال توسعه پلاستیک ها و فرآیندهای جدید هستیم تا گزینه های پرینت سه بعدی جذاب تری ارائه دهیم. یکی از پروژه های بعدی متریال با دمای کاربرد بالاتر است. علاوه بر این، هدف دیگر هرچه بیشتر قابل پیش بینی بودن متریال هایمان است. به عنوان مثال، قصد داریم عمر مفید یاتاقان ها و چرخ دنده های پرینت سه بعدی مان را افزایش دهیم.

قطعه ی پرینت شده با متریال iglidur I151

نگاره 3) قطعه ی پرینت شده با متریال iglidur I151

نکته ی آخری برای مخاطبین دارید؟

مطمئناً شما برای همه ساخت و سازها نیازی به پلاستیک های بدون سایش Tribo ندارید. اما درست در جایی که حرکت زیادی وجود دارد، سرمایه گذاری برای دوام بیشتر می تواند برگ برنده ی شما باشد. از این گذشته، زیبا ترین و خلاقانه ترین ایده هم اگر بعد از مدت کوتاهی از کار بیفتد، ارزشی ندارد.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *