نرم افزاهای طراحی و پرینت سه بعدی

بهترین نمایشگرها و شبیه سازهای G-Code در سال ۲۰۲۳

میزان رضایت شما

بهترین نمایشگرها و شبیه سازهای G-Code در سال ۲۰۲۳

اگر تا به حال قطعه ای را پرینت سه بعدی یا ماشینکاری CNC کرده اید، می دانید که به سادگی یک مدل سه بعدی به چاپگر سه بعدی نمی دهید. بلکه، لیستی از دستورالعمل‌ها را به آن می‌دهید، که توسط یک اسلایسر تعریف شده است، که چاپگر برای ساخت مدل از آنها پیروی می‌کند.  G-code مجموعه دستورالعمل هایی است که چاپگرهای سه بعدی و ماشین های CNC برای کنترل اجزای سخت افزاری متصل تفسیر می کنند.

گاهی اوقات، بررسی دقیق این دستورالعمل‌ها لازم است و نمایشگر G-code ابزاری عالی برای این کار است. این نمایشگرها برنامه های دیجیتالی هستند که به شما امکان می دهند دستورالعمل های کد G را برای دستگاه خود مجسم کنید. هنگامی که در کنار چاپگر سه بعدی استفاده می شود، این برنامه ها اغلب به عنوان شبیه ساز چاپ سه بعدی شناخته می شوند، اما می توان از آنها برای ماشینکاری CNC نیز استفاده کرد.

این برنامه ها برای اطمینان از اینکه تنظیمات اسلایسر شما به روشی که می خواهید در مدل سه بعدی شما اعمال می شود بسیار مفید هستند. همچنین می‌توانید از آن‌ها برای بررسی اینکه چه چیزی ممکن است باعث خرابی چاپ شود، مانند نقص خاصی در یک لایه خاص، استفاده کنید.

نمایشگرهای G-code می توانند به چند شکل باشند: به عنوان برنامه های کاربردی مبتنی بر وب، عملکرد شبیه سازی شده در قالب اسلایسرهای سه بعدی، یا برنامه های قابل دانلود مستقل. به هر شکلی که باشند، مهم است که قبل از شروع چاپ از یک نمایشگر استفاده کنید.

اگر می‌دانید که چگونه با اسکریپت G-code کار کنید و می‌خواهید ویرایش‌های دستی انجام دهید، برنامه‌هایی وجود دارند که می‌توانید به سادگی متن G-code را مشاهده و ویرایش کنید، مانند Microsoft VS Code.

در این مطلب، شما را با تعدادی از بهترین نمایشگرهای G-code و شبیه‌سازهای چاپگر سه بعدی آشنا می‌کنیم. در بخش اول به گزینه‌های آنلاین میپردازیم و سپس در بخش دوم مطلب به سراغ برنامه‌های قابل دانلود می‌رویم.

 

G-Code Analyzer

اگرچه ممکن است نام خاصی نداشته باشد، اماG-Code Analyzer یک ابزار شگفت انگیز برای شبیه سازی اسکریپت های G-code است و همچنین اطلاعات زیادی در مورد مدل های شما ارائه می دهد. پلت فرم مبتنی بر وب که می توان به طور کامل در یک مرورگر و بدون نیاز به دانلود از آن استفاده کرد.

در میان اولین مواردی که در وب سایت G-Code Analyzer میتوان دید، لیستی از اطلاعات اولیه قابل تنظیم در مورد چاپگر شما است. باید قبل از آپلود فایل G-code اسلایس نشده خود در سایت، این اطلاعات را وارد کنید. پس از آپلود، برنامه از اطلاعاتی که وارد کرده‌اید به همراه اسکریپت G-code برای محاسبه داده‌های مفید در مورد چاپ، مانند زمان چاپ، سرعت متوسط، و کل مسافت طی شده استفاده می‌کند.

به عنوان یک شبیه ساز، این پلتفرم یک ابزار ویژولایزر G-code نیز دارد، اما مدل را فقط در نمونه های دو بعدی نشان می دهد و نه به عنوان یک شی سه بعدی. با این حال، یک اسلایدر در سمت راست رابط وجود دارد که می توانید از آن برای انتخاب و مشاهده ناحیه (2D) یک لایه خاص استفاده کنید.

ویژگی های کاربردی: منوی تنظیمات، آمار پیشرفته، هیستوگرام سرعت-زمان

ابزارهای نویگیت لایه: اسلایدر (نمای دو بعدی)، سرعت چاپ با کد رنگی و حالت‌های مشاهده سرعت فن، اطلاعات اختصاصی هر لایه

 

gCodeViewer

gCodeViewer یکی دیگر از گزینه‌های شبیه‌ساز G-code آنلاین است و علیرغم رابط کاربری ساده‌اش، می‌تواند اطلاعات مفیدی در مورد یک فایل G-code ارائه دهد. این پلتفرم به شما امکان می دهد تا با استفاده از تب های بالای رابط، چاپ خود را به صورت دو بعدی و سه بعدی تجسم و شبیه سازی کنید و همچنین می توانید G-code را به صورت متنی مشاهده کنید.

برای اطلاعات بیشتر در مورد چاپ خود، می توانید از منوهای موجود در سمت چپ رابط استفاده کنید تا زمان تخمینی چاپ، مصرف متریال، ارتفاع لایه فعلی و موارد دیگر را دریافت کنید. برای تنظیم لایه یا بخشی از لایه ای که به آن نگاه می کنید، می توانید از دو اسلایدر استفاده کنید که برای هر دو گزینه مشاهده دو بعدی و سه بعدی کار می کنند.

ویژگی های کاربردی: چاپ آمار، اطلاعات لایه خاص، شاخص های پیشرفت

ابزارهای نویگیت لایه: دو اسلایدر (نمای دو بعدی)، حالت مشاهده سه بعدی، ترمینال اسکریپت G-code

 

WebPrinter

WebPrinter یک پلت فرم تجسم کد G است که توسط IceSL، یک برنامه اسلایسر سه بعدی ساخته شده است. بر خلاف IceSL، WebPrinter همانطور که از نامش پیداست، یک پلتفرم مبتنی بر وب است و دارای یک رابط کاربری گرافیکی مدرن با برخی ویژگی های خاص است.

برای آپلود یک اسکریپت G-code، به سادگی روی دکمه “Load Gcode” کلیک کنید، سپس فایل خود را انتخاب کنید. در قسمت ترمینال در سمت راست رابط به اسکریپت تبدیل می شود که می توانید از آن برای ویرایش اسکریپت استفاده کنید. توجه داشته باشید که هیچ راهی برای اکسپورت فایل وجود ندارد، بنابراین تغییرات شما ذخیره نمی‌شوند.

به محض اینکه فایل G-code خود را آپلود می کنید، WebPrinter به سرعت بارگذاری می شود و شبیه سازی مدل شما را در صفحه سه بعدی که بیشتر رابط را تشکیل می دهد، آغاز می کند. در سمت چپ، چند تنظیمات را پیدا خواهید کرد که به شما امکان می دهد نحوه شبیه سازی G-code خود را کنترل کنید. به عنوان مثال، یک ابزار مشخصات خط G-code و یک کنترل کننده سرعت “گام” وجود دارد. همچنین چند نمودار در سمت چپ رابط وجود دارد که اطلاعاتی در مورد جریان و سرعت چاپ به شما می دهد.

ویژگی‌های کاربردی: تنظیمات ماشین، دکمه‌های استراحت و مکث، نمودارهای جریان، سرعت و موارد دیگر

ابزارهای نویگیت لایه: اینپوت خط G-code، اجرای خودکار G-code، “شروع در” ابزار خط G-code، ترمینال اسکریپت G-code

 

NC Viewer

NC Viewer یک پلت فرم آنلاین کمی پیچیده اما توانمند است که می تواند اسکریپت های G-code را تجسم و شبیه سازی کند. می‌توانید فایل G-code خود را با تبدیل آن به متن (به عنوان مثال از طریق Notepad) یا با باز کردن فایل با استفاده از آیکون فولدر در سمت چپ بالای صفحه وارد کنید، که این فرآیند را برای شما انجام می‌دهد.

بعد از اینکه اسکریپت خود را وارد کردید، باید بتوانید مدل ایجاد شده را به عنوان مش حرکت هایی که چاپگر شما برای چاپ انجام می دهد ببینید. می‌توانید از دکمه‌های پخش، مکث و موارد مشابه در بخش تجسم رابط NC Viewer برای تماشای نحوه چاپ توسط چاپگر استفاده کنید، که با یک شکل استوانه‌ای سایه‌دار نشان داده می‌شود.

NC Viewer مملو از ویژگی های مفید است. به عنوان مثال، ابزار “Digital Read Out” به شما امکان می دهد یک خط جداگانه از G-code را از اسکریپت کامل انتخاب کنید و دقیقاً محل حرکت را پیدا کنید. این پلتفرم همچنین به عنوان یک ابزار ویرایش کد G عمل می کند زیرا می توانید از قسمت پایانی سایت برای تغییر اسکریپت خود استفاده کنید و سپس می توانید آن را ذخیره کنید.

ویژگی های کاربردی: بازخوانی دیجیتال G-code (مختصات)، نمونه اسکریپت G-code، تنظیمات اولیه گزینه ماشین

ابزارهای نویگیت لایه: دکمه های پخش کد G (هم به جلو و هم به عقب)، ترمینال اسکریپت G-code، قابلیت مشاهده حرکت چاپ

 

G-Code Q’n’dirty

آخرین گزینه ی آنلاین، G-Code Q’n’dirty یک شبیه ساز G-code است که به شما امکان می دهد کد G را در ترمینال به عنوان یک اسکریپت وارد کنید. متأسفانه، این بدان معنی است که شما نمی توانید فایل های G-code را آپلود کنید، اما می توانید با باز کردن فایل در یک برنامه مشاهده کد مانند Notepad و کپی کردن همه G-code در ترمینال وب سایت، این مشکل را حل کنید.

پس از پردازش، می توانید مدل خود را از هم به شکل دو بعدی و هم سه بعدی ببینید. برای تماشای نسخه پرینت سریع، می‌توانید روی ویژگی «شبیه‌سازی» کلیک کنید. متأسفانه، طبق تجربه ما، پردازش و شبیه‌سازی دستورات G-code توسط سایت نسبت به سایر پلتفرم‌های موجود در این لیست به طور قابل توجهی زمان بیشتری را صرف کرد.

این پلتفرم به طور کلی کاملاً ساده است، با حداقل ویژگی هایی که اطلاعات بیشتری در مورد مدل ارائه می دهد یا رابط کاربری سایت را بهبود می بخشد. با این حال، شبیه سازی مدل با G-code Q’n’dirty یک راه راحت و آسان برای اطمینان از نحوه ی عملکرد فایل G-code هنگام چاپ است.

ویژگی های کاربردی: تخمین زمان، مرزهای مدل

ابزارهای نویگیت لایه: حالت مشاهده سه بعدی، حالت مشاهده دو بعدی، ترمینال اسکریپت G-code

 

برای آشنایی با گزینه های آفلاین نمایشگرها و شبیه سازهای G-Code، به بخش دوم این مطلب مراجعه کنید.

 

منبع: all3dp.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *