اخبار پرینت سه بعدی

پرینت سه بعدی میکرو MicroMaker3D

پرینت سه بعدی میکرو
میزان رضایت شما

تکنولوژی جدید Callaghan Innovation در نیوزیلند مرزهای پرینت سه بعدی میکرو مقیاس را فراتر برده است. MicroMaker3D نوع جدیدی از پرینت سه بعدی میکرو را به دست داده است که زیرساخت تکنولوژی های پروتوتایپینگ قطعات الکترونیک (نمونه سازی)، قطعات میکرو، سنسورهای میکرو و اجزای LoT، دستگاه های نوری و … است.

مزایای پرینت سه بعدی میکرو بسیار است. با استفاده از پرینترهای میکرو بسیاری از محصولات مانند فیلترها، آنتن ها، چرخ دنده های کوچک، فنرها و … را می توان با هزینه ی بهینه تری تولید کرد. اکثر پرینترهای سه بعدی میکرو مکانیزم مشابه SLA دارند که در آن رزین فوتوپلیمر مایع، پخته و جامد می شود. اما تفاوت این پرینترهای میکرو در تکنولوژی در انتظار ثبت LRP است که از ورق های جامد رزین به جایع مایع استفاده می کند. این ورقه های بسیار نازک 5 میکرونی، رزولوشن 5 میکرونی را به مدل های چاپی می دهند. از این ورق ها در موارد تک لایه ای مانند پرینت استنسیل نیز استفاده می شود.

LRP به این شیوه عمل می کند: یک ورقه خشک از رزین مقاوم در برابر نور روی بستر قرار داده می شود و یک سطح برش خورده از مدل با استفاده از منبع نور فرابنفش بر روی آن پروجکت می شود. سپس ورقه ی دیگری بر روی آن و سطح دیگری از مدل روی آن پروجکت می شود. این روند ادامه پیدا می کند تا کل مدل بر روی ورقه های جداگانه پروجکت شوند و سپس تمامی ورقه ها “از طریق یک واکنش اتصال کاتالیستی کنترل شده در مناطق فعال شده” با حرارت پلیمری می شوند. در نهایت رزین های غیر پلیمری شسته می شوند و مدل نهایی کاملا جامد باقی می ماند.

پرینت سه بعدی میکرو

نگاره 1) پرینت سه بعدی میکرو

MicroMaker3D با چند معامله ی خوب هم همراه است. برای اولین بار، قادر به پرینت هر درجه ای از قسمت های overhamg است زیرا ورقه های پلیمری مانند سازه های ساپورت عمل می کنند. همچنین این امکان را نیز فراهم می کند که قطعات متحرک با تحمل فشار بسیار شدید را نیز پرینت کند. نکته ی مثبت دیگر LRP، این است که به دلیل جامد بودن ورقه ها دیگر مشکلاتی از قبیل کوچک شدن یا تاب خوردگی در حین پرینت و حرارت دهی رخ نمی دهند و مدل دقیقا با اندازه و شکل صحیح پرینت می شود. در این فرآیند از رزین های اساندارد مقاوم در برابر حرارت، حلال ها، اسید و شرایط محیطی سخت استفاده می شود. برهلاف فوتولیتوگرافی، LRP مستلزم فضای تمیز و خاصی نیست و این موضوع دسترسی آن را افزایش می دهد.

همان طور که پیش تر هم اشاره کردیم؛ کاربرهای زیادی برای پرینت سه بعدی میکرو وجود دارد اما گروه MicroMaker3D امیدوار است این تکنولوژی بتواند در تولید میکروسنسورها اتقلابی به پا کند. Andrea Bubendorfer، مؤسس MicroMaker3D می گوید: “به گوشی های موبایلتان فکر کیند که وزنی حدود 5-100 گرم دارند اما در واقع منابع زیادی برای استخراج تمام مواد موجود در چنین وسیله ای مورد نیاز است. ما این تکنولوژی را، که هزینه های تولید را کاهش می دهد، ابداع کردیم با این امید که کمپانی های نیوزلند امکان ورود به صنعت را پیدا کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *