مقالات پرینت سه بعدی

کوچکترین هرم شامپاین پرینت سه بعدی

کوچکترین هرم شامپاین پرینت سه بعدی
میزان رضایت شما

با استفاده از تکنولوژی پرینت سه بعدی میکروفابریکیشن، کمپانی Microlight3D یک هرم با ارتفاع 2 میلیمتری از 35 گیلاس میکرو شامپاین پرینت کرده است. این کمپانی فرانسوی تجربه ی زیادی در میکروپرینت دارد و این بار هم موفق به طراحی کوچکترین هرم شامپاین پرینت سه بعدی در دنیا شده است. Philippe Paliard، مؤسس Microlight3D اینگونه توضیح داده است: “هر فلوت 0.4 میلی متر ارتفاع دارد و حاوی 1 نانولیتر از شامپاین واقعی است. یک بطری شامپاین نرمال می تواند 750 میلیون از این گیلاس ها را پر کند.”

کوچکترین هرم شامپاین پرینت سه بعدی

نگاره 1) کوچکترین هرم شامپاین پرینت سه بعدی

همانطور که از نام این تکنولوژی مشخص است؛ میکروفابریکیشن ساخت قطعات مینیاتوری در مقیاس میکرومتر و یا کمتر در حد نانومتر است. Microlight3D که متخصص در این حوزه است زمانی که از تکنولوژیش در ساخت دنیای مینیاتوری سریال جنگ ستارگان (به طول 0.1 میلی متر) استفاده شد هم بسیار مورد توجه قرار گرفت. این طرح های میکرو با دستگاه  که یک سیستم پرینت سه بعدی اولترا های رزولوشن است و با استفاده از تکنولوژی مولتی فوتون لیتوگرافی (MPL) که تحت عنوان 2PP نیز شناخته می شود؛ ساخته شدند. این پروسه امکان تولید سازه های سخت و مینیاتوری را با موادی که قابلیت فوتو پلیمریزه شدن دارند را فراهم می کند.

مدل مینیاتوری دنیای جنگ ستارگان

نگاره 2) مدل مینیاتوری دنیای جنگ ستارگان

یک طراحی میلیمتری

این میکرو فلوت ها بر اساس OrmoGreen هستند؛ که یک پلیمر پر از ذرات نانو است و خواص مکانیکی و حرارتی برتر از پلیمرهای نرمال دارد. “این متریال توسط Microlight3D توسعه پیدا کرده است. این پلیمر پر از ذرات سیلیس ماده ی اصلی شیشه، است. این موضوع سبب شبیه شدن متریال از نظر سختی و شفافیت یا مقاومت حرارتی به شیشه می شود.

با این دستاوردها Microlight3D تکنولوژی اش در زمینه ی میکروپرینت و آخرین پیشرفت های آن را در قالب جذاب و قابل دسترسی نشان می دهد. “همچنین راهیست برای معرفی یک کاربری جدید که به زودی بر روی دستگاه هایمان در دسترس قرار خواهند گرفت و ما را قادر به تولید سازه های مرتفع می کنند. ممکن است مسخره به نظر برسد اما پیش از این ما قادر به تولید سازه های بلند تر از 1 میلیمتر نبودیم. با توسعه ی جدیدتر، قادر به ساخت اشیایی به ارتفاع 10 میلی متر خواهیم بود و در هفته های آینده از آن رونمایی می کنیم.”

کوچکترین هرم شامپاین پرینت سه بعدی

نگاره 3) کوچکترین هرم شامپاین پرینت سه بعدی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *