اخبار پرینت سه بعدی

پرینت سه بعدی کفش دو Pleko در قالب یک ساختار یکپارچه

کفش دو Pleko
میزان رضایت شما

المپیک کاملا به پایان رسیده است و چه طرفدار ورزش باشید یا نه، سال سال خوبی برای محصولات ورزشی AM بود. المپیک 2021 توکیو بدون شک بیشتر از المپیک های پیشین شاهد محصولات ورزشی AM بود و منجر به دیده شدن هر چه بیشتر کاربرد AM در ورزش شد. اما لزوما به این دلیل که المپیک به پایان رسیده است، نوآوری در این زمینه متوقف نشده است، زیرا در حال حاضر شاهد توسعه ی کفش دو Pleko با متریال Windform XT توسط یکی از این دوندگان هستیم.

این کفش دوی جدید برای ورزشکاران حرفه ای طراحی شده است و به لطف جادوی اسکن سه بعدی و سایر تکنولوژی ها با توجه به نیاز کاربران طراحی شده است.

کفش دو Pleko

کفش ها دارای ساختاری یکپارچه از متریال Windform SP تقویت شده با الیاف کربن ساخته شده اند، که پلیمری نسبتاً قوی است که در هوافضا بسیار به کار گرفته می شود. Windform به شکل پودر است، از این رو بر روی سیستم های powder bed fusion پرینت می شود.

قسمت پرینت شده شامل کفی، کفی میانی ، پین ها و دنده است. خواص متریال Windform به نوعی است که حتی نازک ترین قسمت ها نیز در برابر تغییر شکل مصون هستند، که امکان سفارشی سازی در سطح گسترده ای را فراهم می کند.

قطعه ی یکپارچه ی کفش دو Pleko

نگاره 2) قطعه ی یکپارچه ی کفش Pleko

فرایند سفارشی سازی با اسکن پا شروع می شود، که سپس برای تجزیه و تحلیل بیومکانیکی توسط کامپیوتر مدل می شود. نتیجه یک نقشه سه بعدی است که نقاط بهینه را برای ویژگی های کفش نشان می دهد تا بر اساس ملزومات شبیه سازی شده و محاسبه شده ی دویدن، بهترین عملکرد را برای فرد ارائه دهد.

“با استفاده از این نقشه می توانیم کفش را بر اساس نیاز افراد از نظر ساختار پا و عملکرد ورزشی مدل سازی کنیم.” Miro Buroni، طراح کفش Pleko

“علاوه بر این، اسکن و تجزیه و تحلیل بیومکانیکی به ما این امکان را می دهد که بهترین نقاط برای جایگذاری ” سیستم کشش “در زیر کفی یعنی ” پین ها “را تشخیص دهیم.”

ظاهراً اگر ساختار یک کفش بیش از حد شل باشد، می تواند در حین دویدن تا حدودی فرم پا را تغییر داده و عملکرد مطلوب را مختل کند. این کفش های سفارشی با داشتن یک قفس محکم و کامپوزیت که چندین جزء را با هم ادغام می کند و بیشتر شبیه یک قطعه ی یکپارچه عمل می کند تا یک مجموعه ی نامناسب.

قسمت بالای کفش از پارچه در قالب یک قسمت جداگانه ساخته شده است و مانند یک جوراب در زیر قفس قرار می گیرد.

قطعه ی یکپارچه ی کفش دو Pleko

نگاره 3) قطعه ی یکپارچه ی کفش Pleko با عاج های کف

Buroni می گوید: “کفش های اسپایک از یک کفی، کفی میانی و قسمت بالایی تشکیل شده اند.”

“این قسمتها، که یکی هستند، تحت فشار به دو ساختار مجزا تبدیل می شوند که باعث حرکات ناهمزمان و پراکنده ی زنجیره ی جنبشی ورزشکار می شوند. Pleko از این اتفاق جلویری می کند زیرا که قسمتي كه از Windform SP ساخته شده، كه قسمت داخلي آن جورابي است، تقريباً از ساختار جدا شده و وظيفه حفاظت از پا را بر عهده دارد.

هیچ خبری از Buroni در مورد زمان عرضه ی این کفش ها برای عموم وجود ندارد، زیرا به نظر می رسد همچنان در مرحله پروتوتایپینگ هستند.

اما به نظر می رسد او از آزمایش ها و طراحی کلی محصول رضایت دارد و خاطرنشان می کند که “تکنولوژی های طراحی و ساخت، تولید Pleko را بسیار نوآورانه کرده و طراحی و برنامه ریزی را به بالاترین سطح سفارشی سازی و تخصص رسانده است”.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *