مقالات پرینت سه بعدی

Tailor Surgery و کاربرد پرینت سه بعدی در پزشکی

Tailor Surgery و کاربرد پرینت سه بعدی در پزشکی
میزان رضایت شما

Tailor Surgery و کاربرد پرینت سه بعدی در پزشکی

استفاده از چاپ سه بعدی در حوزه پزشکی همچنان در حال گسترش است. در حال حاضر، امکان ساخت دستگاه‌های پزشکی شخصی‌سازی شده متناسب برای هر بیمار، از جمله پروتز، ارتز و ایمپلنت‌های سفارشی وجود دارد. علاوه بر این، ساخت افزودنی به عنوان یک کمک ارزشمند در روش‌های جراحی پیچیده با ایجاد مدل‌های پیچیده و راهنماهای جراحی عمل می‌کند. در سرتاسر جهان، اهمیت فناوری سه بعدی در حال افزایش است و بیمارستان ها، دانشگاه ها، آزمایشگاه های تحقیقاتی و مراکز بهداشتی متعددی از این رویکرد تولیدی استقبال کرده اند. یکی از مراکز درمانی نمونه که از پرینت سه بعدی استفاده می کند، Tailor Surgery است که با موسس آن گفتگویی داشتیم تا به کاربرد پرینت سه بعدی در پزشکی بیشتر بپردازیم.

لطفاً خودتان را معرفی کنید و درباره ی فعالیت‌تان در حوزه‌ی پرینت سه بعدی کمی توضیح دهید.

من دکتر فران فیلات گوما هستم و در زمینه جراحی ارتوپدی و تروماتولوژی تخصص دارم. پایان نامه‌ی دکتری من در مورد استفاده از پرینت سه بعدی در حوزه‌ی ارتوپد بود و به ویژه بر تأثیر پرینت سه بعدی در افزایش تشخیص شکستگی های پروگزیمال هومروس تاکید داشت. با شناخت پتانسیل های متنوع پرینت سه بعدی در تروماتولوژی، ابتکار عمل را برای تاسیس آزمایشگاه برنامه ریزی جراحی دیجیتال، که اکنون به عنوان 3DPTLab شناخته می شود، در موسسه تحقیقاتی بیمارستان پارک تاولی انجام دادم. در کنار کار دکترا، تلاش‌های تحقیقاتی مختلفی را در رابطه با پرینت سه بعدی و کاربردهای بالینی آن آغاز کردم. در حال حاضر، آزمایشگاه سه بعدی بیمارستان به طور فعال در بیش از 22 پروژه تحقیقاتی با هدف ارائه شواهد علمی برای اجرای این فناوری در سایر تخصص های پزشکی فراتر از تروماتولوژی مشغول است.

ایده تاسیس Tailor Surgery چگونه شکل گرفت؟

Tailor Surgery از یک نیاز بالینی واقعی ناشی شد. ما پتانسیل پرینت سه بعدی را برای ارائه درمان های شخصی‌سازی شده در جراحی ارتوپدی تشخیص دادیم. در چشم انداز فعلی جراحی ارتوپدی و تروماتولوژی، اکثر روش های انجام شده در اتاق عمل شامل ایمپلنت های استاندارد است. علیرغم وجود فناوری برای شخصی سازی، اکثر جراحی ها همچنان بر روی متناسب سازی بیمار برای ایمپلنت تکیه دارند. مزیت قابل توجه چاپ سه بعدی در توانایی آن برای ایجاد ایمپلنت های سفارشی برای هر بیمار است. با استفاده از جراحی دیجیتال از قبل، این فناوری به ما اجازه می دهد تا چالش ها و عوارض احتمالی را قبل از جراحی واقعی پیش بینی کنیم. در نتیجه می‌توانیم یک رویکرد درمانی ایمن‌تر، دقیق‌تر و کارآمدتر ارائه کنیم.

هنگام استفاده از فناوری در زمینه پزشکی چه مواردی را باید در نظر گرفت؟ ملاحظات اولیه این است که اطمینان حاصل شود که فناوری ارزش افزوده ای را برای فرآیند به ارمغان می آورد. چه برای تشخیص و چه برای درمان، فناوری سه بعدی باید قابلیت های برتر را در مقایسه با روش های فعلی نشان دهد. در حالی که برنامه های مختلف پرینت سه بعدی وجود دارد، فقط آنهایی که ارزش خود را ثابت کرده اند در عمل اعمال می شوند. بنابراین، تعیین ارزش فناوری از طریق نمایش، و به دنبال آن شواهد علمی دقیقی که ایمنی، کارایی و مقرون به صرفه بودن آن را حمایت می‌کند، بسیار مهم است.

Tailor Surgery و کاربرد پرینت سه بعدی در پزشکی

با چه مواد و فرآیندهای چاپی کار می کنید؟

در بخش پزشکی، مواد برای استفاده پزشکی نیاز به گواهینامه خاصی دارند که منجر به استفاده از مواد مختلف بر اساس کاربرد آنها می شود. دو حوزه اصلی وجود دارد که باید در نظر گرفته شود: مواد دارای گواهی برای مصارف پزشکی، که باید الزامات ایمنی و گواهینامه های پزشکی را برآورده کنند، و همچنین ممکن است به فرآیندهای تولید تایید شده نیاز داشته باشند. مواد رایج مورد استفاده شامل رزین ها، سیلیکون ها، پلی آمیدها و تیتانیوم پزشکی می باشد. حوزه دیگر شامل محیط آزمایشی است، جایی که نمونه های اولیه و پروتوتایپ‌ها که با بیماران در تماس نیستند، مورد تایید قرار می گیرند. در این زمینه، بسته به الزامات فنی، می توان از انواع مواد برای آزمایش تجربی استفاده کرد.

آینده تولید مواد افزودنی در پزشکی را چگونه می بینید؟

من فکر می کنم استفاده از آن در زمینه پزشکی این روزها در محصولات و برنامه های مختلف بیشتر و بیشتر شده است. من فکر می کنم این روند در پنج سال آینده افزایش خواهد یافت زیرا بسیاری از گروه های تحقیقاتی یافته‌های خود را در مورد برنامه های کاربردی جدید منتشر می کنند. مزایا و کاربردهایی که این فناوری برای بخش پزشکی به ارمغان می آورد بی پایان است.

سخن آخر برای مخاطب‌های ما؟

من به ویژه محققان را تشویق می کنم، زیرا کاربردها و امکانات این فناوری بی پایان هستند. روی مواردی تمرکز کنید که واقعاً برای بیمار مفید است. در مسیر موفقیت ناامید نشوید.

برای اطلاعات بیشتر در رابطه با Tailor Surgery اینجا را کلیک کنید.

 

منبع: 3dnatives

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *