راهنمای مشکلات پرینت سه بعدی

سرعت پرینت سه بعدی

زیاد بودن سرعت پرینت سه بعدی سبب جابه جایی لایه ها می شود
5/5 - (1 امتیاز)

از پرینت سه بعدی اغلب تحت عنوان پروتوتایپ سریع (Rapid Prototyping) یاد می شود. نکته ی تناقض آمیز اینجا آن است که پرینت بعضی قطعات ساعت ها به طول می انجامد. خوشبختانه سرعت پرینت سه بعدی قابل تنظیم است که از این طریق می توان زمان تولید را کاهش داد اما تنظیمات ضعیف و نادرست هم ممکن است سبب بروز نقص ها و خرابی پرینت شود.

قطعه ای مستحکم و به درستی پرینت شده

نگاره ی 1) قطعه ای مستحکم و به درستی پرینت شده

در اینجا شما را با برخی تنظیمات مربوط به سرعت پرینت آشنا می کنیم. در پایان این راهنما، شما قادر خواهید بود تعادلی میان سرعت و کیفیت پرینت برقرار کنید. توجه داشته باشید که نرم افزارهای پرینت سه بعدی، پرینترها و فیلامنت های مختلف ممکن است رفتار متفاوتی داشته باشند؛ از این رو آزمایش های مکرر لازم است.

سرعت پرینت

رده رده شدن قطعه

نگاره 2) رده رده شدن قطعه بر اثر سرعت پرینت سه بعدی بالا

سرعت پرینت، تنظیمات اصلی سرعت است که بر پرینت سه بعدیتان تأثیر می گذارد. همانطور که از اسم این تنظیمات مشخص است، سرعت حرکت موتور پرینتر را تعیین می کند. این تنظیمات شامل حرکت محور X و Y و همچنین موتور اکسترودر نیز می شود.

سرعت خیلی کم پرینت ممکن است سبب دفرمه شدن مدل شود. سرعت خیلی بالای پرینت هم ممکن است به دلیل گرمای بیش از حد و سیستم خنک کننده ی ناکارآمد سبب بروز مشکلات دیگری همچون رده رده شدن، اکستروژن ناکافی و چسبندگی کم لایه ها شود. سرعت مناسب نباید کیفیت را فدا کند.

برای دستیابی به سرعت مناسب، این تنظیمات معمولا به چند دسته تنظیمات فرعی تقسیم می شود:

 • سرعت جداره های بیرونی: این تنظیمات، سرعت پرینت محیط مدل را مشخص می کند. این سرعت معمولا به جهت دستیابی به کیفیت سطح بهتر، کاهش داده می شود.
 • سرعت جداره های داخلی: سرعت پرینت دیواره های داخلی مدل. این تنظیمات معمولا مشابه سرعت کلی پرینت است تا در عین حفظ کیفیت پرینت، زمان پرینت کاهش پیدا کند.
 • سرعت قسمت های پرکننده ی میانی / Infill: سرعت پرینت قسمت های میانی مدل را تعیین می کند. این تنظیمات معمولا مشابه سرعت کلی پرینت است تا در عین حفظ کیفیت پرینت، زمان پرینت کاهش پیدا کند.
 • سرعت بالا/پایین: این تنظیمات سرعت پرینت سطح بالا و پایین مدل را مشخص می کند. این سرعت معمولا به جهت دستیابی به کیفیت سطح بهتر، کاهش داده می شود.

سرعت Travel

زیاد بودن سرعت پرینت سه بعدی سبب جابه جایی لایه ها می شود

نگاره 3) زیاد بودن سرعت پرینت سه بعدی سبب جابه جایی لایه ها می شود

سرعت تراولینگ، میزان سرعت حرکت سَری پرینت در حین اکسترود پلاستیک را مشخص می کند. افزایش این سرعت می تواند سبب صرفه جویی بسیاری در زمان شود اما افزایش بیش از حد آن ممکن است سبب رده رده شدن پرینت و یا نا همپوشانی لایه ها شود.

برای تعیین سرعت تراولینگ مناسب در پرینترتان، می توانید یک مدل ثابت را با سرعت های مختلفی که از 100 میلیمتر بر ثانیه شروع می شود پرینت کنید؛ و به میزان های 5 تایی کاهش دهید. چنانچه کیفیت سطح مطلوب بود، سرعت را افزایش دهید و اگر متوجه افت کیفیت شدید، سرعت را کاهش دهید.

سرعت Retraction

رشته رشته شدن

نگاره 4) رشته رشته شدن

سرعت Retraction سرعت به عقب کشیدن فیلامنت قبل از حرکت تراولینگ را تعیین می کند. این تنظیمات جهت افزایش کیفیت پرینت و پیشگیری از خطاهایی چون رشته رشته شدن ضروری است.

برای تعیین سرعت Retraction مناسب در پرینترتان، مدل آزمایشی را در سرعت های مختلف Retraction که از 25 میلیمتر بر ثانیه شروع می شود پرینت کنید؛ و به میزان های 5 تایی کاهش دهید. سرعت مظلوب بالاترین سرعتیست که در آن این رشته ها ایجاد نشوند و کیفیت جریان فیلامنت نیز کاهش نیابد.

برای دستیابی به سرعت مناسب، این تنظیمات معمولا به چند دسته تنظیمات فرعی تقسیم می شود:

 • سرعت Retraction Retract: سرعت به عقب کشیده شدن فیلامنت. این سرعت معمولا مشابه سرعت کلی پرینت است.
 • سرعت Retraction Prime: سرعت بازگشت فیلامنت پس از Retraction ابتدایی. افزایش این سرعت سبب کاهش زمان پرینت و کاهش حباب ها در فیلامنت پس از ذوب شدن می شود. سرعت بیش از حد این تنظیمات هم ممکن است سبب عدم اثرگذاری گرما بر فیلامنت شود. بهتر است هردوی این سرعت ها نزدیک به هم تنظیم شوند.

ارتفاع پوسته، Infill و لایه

اولین لایه ی پرینت سه بعدی

نگاره 5) اولین لایه ی پرینت سه بعدی

سرعت پرینت سه بعدی منحصرا تحت تأثیر سرعت تنظیم شده نیست. بلکه به میزان پلاستیک و ضخامت هر لایه هم بستگی دارد.

 • پوسته: تنظیمات پوسته، تعداد محیط های پلاستیکی استفاده شده جهت شکل دهی پوسته ی خارجی مدل را تعیین می کند. افزایش این میزان، نه تنها استحکام مدل را، بلکه زمان پرینت را نیز افزایش می دهد.
 • Infill: سازه ی داخلی مدل. پترن این قسمت می تواند سرعت پرینت را تحت تأثیر قرار دهد. پترنی با تراکم بیشتر، نه تنها استحکام مدل را، بلکه زمان پرینت را نیز افزایش می دهد.
 • لایه: ارتفاع لایه ها تأثیر به سزایی در سرعت پرینت دارند. هرچه ارتفاع لایه بیشتر باشد، ضخامت لایه نیز بیشتر می شود و پرینت مدل هم زودتر به پایان می رسد. این تنظیمات بسته به رزولوشن دلخواه شما دارد.

این هم از این. راهنمای تنظیم سرعت پرینت. امیدواریم که در موفقیت پرینت هایتان مؤثر بوده باشد.

نوشته های مشابه

2 دیدگاه در “سرعت پرینت سه بعدی

 1. رمضانی احمد گفت:

  سلام ممنون از مطالب خوبتون
  شما توصیه می کنید سرعت چقدر باشه؟

  1. سلام…سلامت باشید…سرعت پرینت معمولا تو simplify3d روی 2800 میلی متر بر دقیقه است می تونید برای کارهای خاص کم و زیادش کنید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *