مقالات پرینت سه بعدی

نت فب Netfabb نرم افزار تولید افزایشی برای پرینت سه بعدی از شرکت اتودسک Autodesk

Netfabb نرم افزار تولید افزایشی شرکت Autodesk
1/5 - (1 امتیاز)

نت فب Netfabb نرم افزار تولید افزایشی از شرکت Autodesk، تبدیل به یکی از بایدهای پرینت سه بعدی قطعاتی با ویژگی های منحصر به فرد است؛ که تنها از طریق تولید افزایشی قابل ساخت هستند. به عنوان یکی از نرم افزارهای محبوب مهندسان هوافضا، صنایع ماشین آلات سنگین، خودروسازی و سلامت، Netfabb ابزارهای متعددی جهت ساده سازی فرآیند پرینت قطعات را ارائه می دهد. ابزارهای آنالیز و شبیه سازی این نرم افزار جهت اطمینان از صحت عملیات پرینت و عملکرد صحیح قطعات طراحی شده اند. همچنین این نرم افزار در کاهش هزینه و زمان برای تولید کنندگان هم بسیار مؤثر بوده است.

Netfabb نرم افزار تولید افزایشی شرکت Autodesk

نگاره 1) نت فب Netfabb نرم افزار تولید افزایشی از شرکت Autodesk

بهینه سازی طراحی برای تولید افزایشی

Netfabb نرم افزار تولید افزایشی شرکت Autodesk

نگاره 2) Netfabb نرم افزار تولید افزایشی از شرکت Autodesk

از آن جایی که تولید افزایشی قابلیت ساخت قطعات پیچیده و منحصر به فردی چون ساختارهای شبکه ای و هندسه های پیچیده که تولیدشان با روش های دیگر امکان پذیر نیست را دارد؛ این امکان را برای طراحان فراهم کرده است تا آزادانه به طراحی بپردازند.

گرچه بسیاری از قطعاتی که امروزه در حال چاپ به صورت سه بعدی هستند، به قصد تولید به این روش طراحی نشده اند بلکه برای تولید با روش های سنتی تری چون قالب گیری، ریخته گری، CNC و آهنگری و … طراحی شده اند. فایل های دیجیتالی برای پرینت سه بعدی خیلی هم عالی هستند، اما نمی تواند خصوصیات منحصر به فرد و تمام پتانسیل آن قطعه را اجرا کند. Netfabb این فایل ها را دریافت و با ابزارهایی جهت بهینه سازی خصوصیات قطعات، آن ها را برای پرینت و چاپ سه بعدی آماده می کند.

Netfabb در میان نرم افزارهای پرینت سه بعدی بسیار مورد استقبال است، زیرا قابلیت این را دارد؛ تا با اضافه کردن ویژگی های تولید افزایشی، از جمله بهینه سازی توپولوژی، به کیفیت تولید قطعه بهبود بخشد.

به عنوان مثال، می توانید قطعات را توخالی کنید تا وزن آن ها کاهش پیدا کند، که این کار در روش هایی چون قالبگیری ممکن نیست. می توانید بخش هایی را به هم متصل کنید، که با روشی چون CNC مجبور به تولید جداگانه ی هرکدام بودید. می توانید بافت هایی به یک سطح اضافه کنید، مانند لوگوی حک شده، که در روش های دیگر مجبور به اضافه کردن مرحله ای دیگر به پروسه برای این منظور بودید.

هدف اصلی این نرم افزار بهبود کیفیت تولید در عین افزایش کاربری و عملکرد قطعات است. کاهش جرم، بدون فدا کردن طرح و اجزای قطعه. این بهینه سازی ها در نرم افزار Netfabb به دو روش صورت می گیرند: ساختار مشبک و توپولوژی. این نر افزار کاملا با Autodesk Nastran FEA که یک ابزار آنالیز جهت بررسی و اندازه گیری خصوصیات ساختاری و مکانیکی قطعات مانند انتقال حرارت است، سازگار می باشد.

اصلاح و آماده سازی پرینت ها

Netfabb نرم افزار تولید افزایشی شرکت Autodesk

نگاره 3) تشخیص مشکلات در مدل شبکه ای توسط نت فب Netfabb نرم افزار تولید افزایشی از شرکت Autodesk

یکی از وجوه تفاوت Netfabb و نرم افزار اصلاح فایل STL، قابلیت دریافت داده از هر سیستم (…,CAD (solidworks, NX, Inventor و آنالیز قابلیت پرینت شدن قطعات، مدت زمان پرینت، میزان متریال مصرفی، هزینه و … بر اساس دستگاه پرینتر شما است.

اگر اخطاری در داده های پرینت یافت شود، بر قابلیت پرینت شدن قطعه اثر می گذارد و نرم افزار لیستی از گزینه های اصلاح را پیشنهاد می دهد. ممکن است نظرهای منفی در اینترنت نسبت به  Netfabb پیدا کنید از افرادی که حاظر به پرداخت هزینه ی ماهیانه 30 دلار برای یک نرم افزار اصلاح فایل نیستند اما Netfabb چیزیفراتر از آن است. حالا که بحث اصلاح فایل پیش آمد؛ بیایید نگاهی به نحوه ی عملکرد Netfabb در این زمینه بی اندازیم.

یک مدل سه بعدی ممکن است اشکالاتی داشته باشد که به عنوان مثال، اگر به یک ماشین CNC فرستاده شود؛ چندان هم مهم نخواهد بود اما همین مشکلات می توانند مانع تولید مناسب قطعه در یک پرینتر سه بعدی شوند. ممکن است در فایل، حفره هایی در مدل شبکه ای وجود داشته باشد، مرزهای غیر متصل و یا ایراداتی در جهت ها. همچنین فایل ها باید برای تکنولوژی های پرینت متفاوت (FDM, SLS,…) و پرینترهای متفاوت (HP, Stratasys, Formlabs,…)  هم آماده سازی شوند.

جهت صرفه جویی در زمان امکان ثبت اصلاحات مشخص برای یک مجموعه ی قطعه هم وجود دارد، که نرم افزار امکان اعمال اصلاحات را همزمان بر روی صدها فایل فراهم می کند.

بیشتر بخوانید...
Cura یک نرم افزار پرینت سه بعدی

قابلیت های شبیه سازی در Netfabb

Netfabb نرم افزار تولید افزایشی شرکت Autodesk

نگاره 4) آنالیز شبیه سازی در Netfabb نرم افزار تولید افزایشی از شرکت Autodesk

این گزینه برای درک بهتری به فایلی که در صدد پرینتش هستید و پیش بینی نتیجه، به نرم افزار اضافه شده است.

این قابلیت شامل بخش های مختلفی است:

  • پیش بینی واکنش حرکتی و حرارتی قطعه جهت کاهش امکان خطا.
  • تولید فایل های PRM بر اساس متریال و پارامترهای فرآیند جهت افزایش صحت چاپ.
  • شبیه سازی فرآیند تولید سه بعدی Powder Bed Fusion جهت شناسایی ایرادات احتمالی.
  • شناسایی رابطه ی بین اجزا و نحوه ی تخصیص بستر پرینت به هر کدام.
  • شناسایی ایرادات احتمالی در فرآیند Powder Bed Fusio که ممکن است سبب آسیب به تجهیزات شود.
  • پیش بینی نحوه ی تغییر شکل قطعات تولید افزایشی فلزی جهت کاهش ایرادات در تولید.
  • پیش بینی دمای قسمت های گوناگون قطعه
  • پیش بینی راهکارهای جبرانی برای تغییر شکل و دفرمه شدن قطعه، جهت رسیدن به شکل و فرم صحیح.

پشتیبانی و چیدمان قطعات

Netfabb نرم افزار تولید افزایشی شرکت Autodesk

نگاره 5) قسمت های پشتیبان در Netfabb نرم افزار تولید افزایشی از شرکت Autodesk

Netfabb دارای یک ماژول پشتیبانی است که امکان آنالیز نیازهای پشتیبانی قطعه، تولید، اصلاح، اعمال آن و ارزیابی نتیجه را دارد. اعمال این پشتیبانی ها هم به صورت خودکار امکان پذیر است، که نیازمند انجام هیچ کاری توسط اپراتور نیست، و هم به صورت دستی جهت انطباق نیازهای قطعه با تکنولوژی مورد استفاده.

جهت تمییز قطعه ی اصلی از قسمت های پشتیبان، نرم افزار به صورت خودکار قسمت های فرعی را با رنگ آبی نشان می دهد. بعد از این مرحله، فایل تقریبا آماده ی پرینت است.

Netfabb قابلیت چیدمان قطعات بر روی بستر چاپ را بر اساس شکل هم دارد، که سبب استفاده ی حداکثری از فضا و چاپ بیشترین تعداد قطعه به صورت همزمان می شود و در زمان و متریال هم صرفه جویی می شود.

تازه های 2021 در Netfabb

Netfabb نرم افزار تولید افزایشی شرکت Autodesk

نگاره 6) چیدمان قطعات بر روی بستر پرینت در Netfabb نرم افزار تولید افزایشی از شرکت Autodesk

نسخه ی جدید این نرم افزار شامل کنترل های ساخت توسعه یافته تر و پشتیبانی بیشتر برای PBF و DED است.

همچنین پرینترهای سازگار با Netfabb هم شامل دستگاه های زیر هستند:

Concept laser، Formlab form 3 and fuse 1، Mimaki 3DUJ-553، The Origin 3D Origin One، Envision TEC و XYZprinting است. به طرز جالبی اکثر دستگاه های FFF از این لیست حذف شده اند.

هزینه و سیستم های مورد نیاز

Netfabb نرم افزار تولید افزایشی شرکت Autodesk

نگاره 7) Netfabb نرم افزار تولید افزایشی از شرکت Autodesk

این نرم افزار با یک دوره 30 روزه به صورت رایگان در دسترس است. ابزار شبیه ساز به صورت جداگانه عرضهمی شود و هزینه ی آن اعلام نشده. Netfabb در حال حاظر تنها برای سیستم ویندوز در دسترس است.

سیستم عامل: Microsoft Windows 10 64-bit or 8.1 64-bit

مدل CPU: Intel Core i5 with 8 cores

حافظه: 64 GB of RAM

رزولوشن صفحه نمایش: حداقل 1920*1080


منبع: all3dp.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *