مقالات پرینت سه بعدی

دانلود و معرفی کیورا Cura یکی از نرم افزارهای جی کدگیری در پرینت سه بعدی

Cura یک نرم افزار پرینت سه بعدی
5/5 - (4 امتیاز)

Cura یک نرم افزار پرینت سه بعدی (OSS (Open Source Software است و توسط Dvid Braam ساخته شد. بعدها شرکت Ultimaker، که یک تولید کننده ی پرینتر سه بعدی است؛ او را استخدام کرد تا امتیاز نرم افزار را محفوظ نگه دارد.

Cura یک نرم افزار پرینت سه بعدی

نگاره 1) Cura یک نرم افزار پرینت سه بعدی

Cura ابتدا تحت لیسانس Open Source Affero General Public License Version 3 منتشر شد؛ اما در سپتامبر 2017 لیسانس به LGPLv3 تغییر کرد و در حال حاظر هم تحت همین لیسانس در دسترس است. این تغییر امکان ادغام و هماهنگی هرچه بیشتری با برنامه های CAD را فراهم کرد. Ultimaker Cura بیش از 1 میلیون کاربر در سراسر دنیا دارد و بیش از 1.4 میلیون پرینت را به صورت هفتگی بررسی می کند. این نرم افزار برای پرینترهای سه بعدی Ultimaker بهترین گزینه است؛ اما با سایر پرینترها هم قابل استفاده است.

بیشتر بخوانید...
MeshMixer، نرم افزار رایگان مدلسازی 3 بعدی

ویژگی های فنی

Cura یک نرم افزار پرینت سه بعدی

نگاره 2) نمای یک فایل STL در Cura یک نرم افزار پرینت سه بعدی

Cura با تقسیم فایل مدل به لایه های متعدد و تولید g-code مختص پرینتر کار می کند. بعد از اتمام، g-code به پرینتر ارسال می شود تا قطعه ی نهایی ساخته شود.

این نرم افزار با اغلب پرینترهای سه بعدی Desktop سازگار است و قابلیت کار با فرمت های سه بعدی رایجی چون STL، OBJ،  X3D و 3MF و همچنین فرمت فایل های تصویری چون BPM، GIF، JPG و PNG را دارد.

نسخه های مهم نرم افزار

در ماه ژوئن 2016، Ultimaker از نسخه ی جدید نرم افزار رونمایی کرد؛ که شامل پروفایل های جدید برای پرینت، ویژگی برش دادن لایه ها و سرعت بیشتر بود.

در نسخه ی اکتبر 2017، رابط کاربر ارتقا پیدا کرد و امکان ادغام با CAD هم فراهم شد.

نوامبر 2017-  Cura Connect منتشر شد که امکان کنترل، بررسی و پیکربندی یک مجموعه فایل را تنها از طریق یک interface فراهم می کند.

اکتبر 2018- تمامی فایل ها با فرمت 3MF ذخیره می شوند؛ تا سازگاری بیشتری با نرم افزارهای دیگر پرینت سه بعدی پیدا کنند.

نوامبر 2018- پشتیبانی از پروفایل متریال های توسعه یافته توسط تولیدکنندگانی چون BASF، DuPont، Clariant و سایر اعضای Material Alliance Program به نرم افزار اضافه شد.

نکته: اگر قصد استفاده از پرینترهای با اتصال USB دارید؛ باید از نسخه ی 3.1 به بعد استفاده کنید.

پلاگین ها (Plugins)

نسخه ی 3.0 قابلیت استفاده از پلاگین ها را اضافه کرد. کاربران می توانند پلاگین های خود را توسعه دهند و یا از پلاگین های موجود استفاده کنند. پلاگین ها با کارهایی چون بازکردن منوی فرمت فایل ها و یا اکسپورت کردن فایل ها از نرم افزارهای دیگر، روند کار را برای کاربران ساده تر می کنند. از نسخه ی 4.0 کاربران می توانند پلاگین ها را ارزیابی و امتیازدهی کنند.

برای دانلود و آموزش نصب کیورا به لینک زیر مراجعه کنید:

دانلود و آموزش نصب کیورا cura


منبع: https://en.wikipedia.org

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *