مقالات پرینت سه بعدی

واقعیت مجازی و پرینت سه بعدی در مدرسه ی هوانوردی

واقعیت مجازی و پرینت سه بعدی در مدرسه ی هوانوردی
میزان رضایت شما

POLYAERO مدرسه ی هوانوردی در دانشگاه Aix-Marseille در فرانسه است. با همکاری گروهی از فعالان در صنعت هوافضا، این دانشگاه اخیرا دوره ای معتبر با استفاده از واقعیت مجازی و پرینت سه بعدی در مدرسه ی هوانوردی، با رویکرد واقعیت ترکیبی (MR) راه اندازی کرده است.

با استفاده از پرینترهای سه بعدی با فرمت بزرگ و همچنین واقعیت مجازی، دانشجوها تجربه ی یادگیری دیجیتالی چند حسی را کسب می کنند تا مطالعاتشان در زمینه ی مهندسی هوانوردی و تعمیرات هوانوردها را تقویت کنند.

واقعیت مجازی و پرینت سه بعدی در مدرسه ی هوانوردی

نگاره 1) واقعیت مجازی و پرینت سه بعدی در مدرسه ی هوانوردی

این مدرسه پیش از این هم با همیاری Airbus کار با MR را تجربه کرده بود و در طی آن دانشجوها و اساتید در حالی که نمونه های مقوایی قطعات را به دست داشتند، از VR برای تجسم اجزای هواپیما استفاده می کردند. این قطعات مقوایی به علت دقت پایین و شباهت کم با قطعات اصلی، با نمونه های پرینت سه بعدی تعویض شدند.

با قطعات پرینت شده توسط پرینتر BigRep 3D دانشجوها قادر به تمرین با قطعاتی دقیق از نظر ابعاد می شوند. این پرینت ها وزن مشابه قطعات واقعی را هم دارند؛ تا تجربه ای نزدیک تری به واقعیت رقم بخورد.

“ما با واقعیت مجازی شروع به کار کردیم اما متوجه کاستی هایی شدیم. به درگیر کردن فیزیک در این واقعیت مجازی نیاز داشتیم، جرم قطعات مورد استفاده، موانع هندسی مثل دواره های آتش و … از این رو واقعیت مجازی را به واقعیت ترکیبی تبدیل کردیم.”

واقعیت مجازی و پرینت سه بعدی در مدرسه ی هوانوردی

نگاره 2) واقعیت مجازی و پرینت سه بعدی در مدرسه ی هوانوردی

 این مدرسه دارای یک باند پرواز، یک آشیانه ی هواپیما و چند هواپیما برای زمان های تمرین است. به علاوه، به یک سری اطلاعات دیجیتالی (CAD) از سایر هواپیماها هم دسترسی دارند، که ظاهرا منابع اساسی آموزش آنها هستند.

اغلب این CAD ها توسط شرکای فعال در این صنعت از جمله Eurocopter، CH7 Helicopters و Airbus به این مؤسسه ی آموزشی اهدا شده. همچنین مؤسسه به یک اسکنر سه بعدی هم جهت دیجیتالی کردن قطعات مجهز است.

در کنار استفاده از تکنولوژی MR، این گروه از دستگاه BigRep هم برای پروتوتایپ سازی سریع استفاده می کند. به طور دقیق تر، دانشجوها با استفاده از CAD  و CFD بخش های ایروفویل را با چاپگرهای سه بعدی می سازند؛ تا در تونل های بادی به آزمایش بگذارند. سپس نتیجه ی این آزمایش ها توسط دانشجوها آنالیز می شود و بر اساس داده ها به توسعه ی نمونه هایشان می پردازند.

این مدرسه مشغول دیزاین بسته بندی های سفارشی برای جابه جایی قطعات ظریف و حساس هواپیما از موسسه به شرکا و همکارانشان نیز بوده است.

BigRep با محور 1 متر مکعبی قادر به ساخت این جعبه های محکم است. طبق گفته های POLYAERO، قیمت این بسته بندی ها تا 15000 دلار هم می رسند.

بسته بندی هی سفارشی مؤسسه ی POLYAERO

نگاره 3) بسته بندی هی سفارشی تولید شده در مؤسسه ی POLYAERO

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *