اخبار پرینت سه بعدی, مقالات پرینت سه بعدی

بازار جهانی پلیمر با کیفیت پرینت سه بعدی

بازار جهانی پلاستیک با کیفیت پرینت سه بعدی
میزان رضایت شما

Research and Markets اخیرا گزارشی از متریال های با کیفیت بازار AM تحت عنوان “بازار جهانی پلیمر با کیفیت پرینت سه بعدی” منتشر کرده است. این گزارش جایگاه و روند توسعه ی پلیمرهای با کیفیتی چون PA, PEEK, PEKK, PEI و متریال های تقویت شده ی با کیفیت دیگر را بررسی می کند. این تحقیق رشد 22.9% را در بین سال های 2020 و 2025 با بازاری به ارزش تخمین زده شده ی 202 میلیون دلار پیش بینی می کند.

بازار جهانی پلیمر با کیفیت پرینت سه بعدی

نگاه 1) بازار جهانی پلیمر با کیفیت پرینت سه بعدی

یک فرصت واقعی برای پرینت سه بعدی که به طور روز افزون به دنبال ترموپلاستیک هایی با ارزش افزوده است، متریالی که با توجه به مقاومت های حرارتی، مکانیکی و شیمیایی بتواند با فلز رقابت کند. این گزارش به فیلامنت، پودرها و گرانول ها و همچنین مناطق مختلف جهان و کاربردهای ممکن امروزی پرداخته است.

چند سالی است که پلیمرهای با کارایی و کیفیت بالا در بازار AM از متریال های محبوب به حساب می آیند و آن هم به جهت ویژگی های خوب آن ا از جمله: مقاومت بالا در برابر حرارت، مواد شیمیایی و حلال ها است. به دلیل اینکه اغلب در بخش های راه آهن، پزشکی، هوانوردی و خودروسازی استفاده می شود، نیازمند پارامترهای پرینت سطح بالایی هستند به ویژه از نظر دمای اکستروژن و با برخی ماشین آلات صنعتی نیز سازگاری دارند.

رشد بازار جهانی پلیمر با کیفیت پرینت سه بعدی

نگاره 2) رشد بازار جهانی پلیمر با کیفیت پرینت سه بعدی

پرکاربردترین پلیمرها و تکنولوژی ها

گزارش منتشر شده نشان می دهد که دو متریال PEEK و PEKK که از خانواده ی PAEK هستند؛ پلیمرهای با کیفیت و کارایی بالایی هستند که سریعترین میزان رشد را هم از نظر حجم و هم از نظر ارزش نشان می دهند. همچنین لازم به ذکر است که PEEK به طور گسترده در بخش پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد. به عنوان ماده ای که قابلیت استریل شدن را دارد، به خصوص در تولید ایمپلنت های شخصی سازی شده بسیار مورد استقبال است؛ زیرا که ویژگی هایی مشابه استخوان انسان را نیز دارد. در این گزارش به پلیمرهایی که می توانند جایگزین ایمپلنت های نخاع و ارتوپدی فلزی شوند نیز اشاره شده است.

در مورد شکل پلیمرها نیز، دو نوع گرانول و فیلامنت بیشترین میزان استفاده را در بازار دارند. در سال 2019 فیلامنت بیشترین میزان درآمدزایی را داشت؛ به ویژه به دلیل سازگاری با دستگاه های FDM موجود در بازار. با این حال این گزارش نشان می دهد که پودرها در سال های پیش رو با رشد قابل توجهی روبه رو خواهند شد.

پودرها با رشد قابل توجهی رو به رو خواهند شد.

نگاره 3) پودرها با رشد قابل توجهی رو به رو خواهند شد.

شیوه ی SLS به عنوان تکنولوژی با سریعترین میزان رشد در بازار پرینت سه بعدی پلیمری معرفی شده است. در حال حاضر دستگاه های سازگار با این نوع متریال محدود هستند اما پیشرفت های حال حاضری می توانند امکان گسترش کاربردهای آن را در بخش هایی مانند کالاهای مصرفی، خودروسازی و هوانوردی را فراهم کنند.

در آخر این گزارش به مناطق امیدوار کننده از نظر حجم و ارزش تولید در جهان می پردازد. آمریکای شمالی و به ویژه ایالات متحده ی آمریکا با شرکت هایی چون Stratasys, Oxford Performance Materials, 3D Systems و 3DXTECH قسمت عمده ی بازار را به دست دارد. اروپا با اختلاف کمی در رده ی دوم قرار می گیرد. مسئله ی مسلم آن است که بحران سلامت به طور کلی بازار پلیمرها را تحت تأثیر قرار داده است و پیش بینی رشد بازار را یک سال به تعویق انداخته است. با این وجود، تکنولوژی AM با پاسخگویی سریع به نیازهای فوری در بخش پزشکی نشان می دهد که روند رشد می تواند به سرعت از پش گرفته شود و تکنولوژی پرینت سه بعدی برگ برنده ای برای بازی دارد.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *