اخبار پرینت سه بعدی

Striatus، اولین پل پرینت سه بعدی از بتن غیر مسلح

Striatus، اولین پل پرینت سه بعدی از بتن غیر مسلح
میزان رضایت شما

معماران و مهندسان از ETH زوریخ، با همکاری Zaha Hadid Architects و Incremental3D، یک پل پرینت سه بعدی از بتن غیر مسلح طراحی کرده اند. این پل قوس دار 12 x 16 متری در پارکی در ونیز برای نمایشگاه بین المللی معماری که هر دو سال یک بار برگذار می شود نصب خواد شد. این پل که Striatus نام دارد، از چندین بلوک تشکیل شده است که می توان آنها را در هر مکانی مونتاژ و جدا کرد. آنچه در این سازه بسیار قابل توجه است پروسه ی پرینتی است که مورد استفاده قرار گرفته: لایه های بتن به صورت افقی قرار نمی گیرند بلکه در یک زوایای خاصی روی هم ریخته می شوند تا با فشردن لایه ها به یکدیگر نیاز به آرماتور نیز برطرف شود.

Striatus، اولین پل پرینت سه بعدی از بتن غیر مسلح

نگاره 1) Striatus، اولین پل پرینت سه بعدی از بتن غیر مسلح

در حوزه ی معماری، به کار گیری AM هر روز بیشتر و بیشتر می شود، به ویژه در ساخت پل. امروزه به دلیل استفاده از بتن مسلح که موجب انتشار میزان زیادی گاز CO2 می شود، این صنعت بسیار آلوده کننده شناخته شده است. از همین رو چندین کمپانی فعال در این زمینه بر صدد کشف راه های سبز تر و پایدار تری بر آمدند. برای مثال پروژه هلندی: پرینت شهر است! که مبلمان خیابانی سه بعدی را از پسماندهای پلاستیکی بازیافتی پرینت می کند. این بار هم پروژه ی پل در ونیز.

پل striatus

نگاره 2) پل striatus

ساخت پل striatus

پل Striatus از چندین بلوک پرینت سه بعدی تشکیل شده است که پس از مونتاژ، این قوس 16 X 12 متری را تشکیل می دهند. تیم ETH زوریخ با همکاری شرکت اتریشی Incremental3D پروسه ی پرینت جدیدی را توسعه دادند که در آن به جای قراردادن لایه های بتنی به صورت افقی، تصمیم گرفتند که آنها را در جهت عمود بر جریان نیروهای فشاری اعمال کنند. به این شکل، لایه ها به خوبی بر روی یکدیگر فشرده می شوند، و نیاز به استفاده از ملات، فولاد یا هرگونه آرماتور دیگر را برطرف می کند. فرمولاسیون بتن توسط Holcim انجام شده است تا این محدودیت ها را برآورده کند. طبق گفته های این کمپانی، این متریال 70 % حجم کمتری نسبت به بتن سنتی دارد. Philippe Block,، استاد دانشگاه ETH می گوید: “این روش دقیق پرینت سه بعدی بتن به ما اجازه می دهد تا اصول ساخت قوس سنتی را با ساخت بتن دیجیتالی ترکیب کنیم تا از مصالح تنها در مواردی که از نظر ساختاری ضرورت دارد و بدون تولید پسماند استفاده کنیم.” تیم توضیح می دهد که بلوک ها را می توان در هر مکانی مونتاژ کرد و امکان ایجاد یک پل متحرک را فراهم کرد. در صورت عدم نیاز به سازه نیز، می توان آن را به طور کامل بازیافت کرد.

مونتاژ پل striatus

نگاره 3) مونتاژ پل striatus

این پل پیاده با قاب چوبی، تا 21 نوامبر برای همه عابران پیاده در پارک Giardino della Marinaressa در دسترس است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این پروژه می توانید به سایت این پروژه یا وبسایت این دانشگاه مراجعه کنید.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *