اخبار پرینت سه بعدی

شکست دسته فرمان پرینت سه بعدی دوچرخه در مسابقات المپیک

شکست دسته فرمان پرینت سه بعدی دوچرخه در مسابقات المپیک
4/5 - (1 امتیاز)

المپیک امسال در توکیو شاهد وسایل ورزشی پرینت سه بعدی بسیاری بود که در بسیاری از مسابقات به کار گرفته شد. به خصوص دوچرخه سواران که با استفاده از تکنولوژی AM انواع مختلفی از محصولات پرینت سه بعدی از چرخ دنده تا دسته فرمان را در پیست به نمایش گذاشتند. با توجه به افزایش سخت افزارهای AM در رقابت های امسال، شاید شکست یک قطعه ی AM در این مسابقات اجتناب ناپذیر باشد. و این دقیقاً همان اتفاقی افتاد که برای دسته فرمان پرینت سه بعدی دوچرخه سوار استرالیایی Alex Porter در مرحله انتخابی مسابقات مردان در دوشنبه 2 آگوست افتاد.

شکست دسته فرمان پرینت سه بعدی دوچرخه در مسابقات المپیک

نگاره 1) شکست دسته فرمان پرینت سه بعدی دوچرخه در مسابقات المپیک

خوشبختانه هیچکس آسیب جدی ندید، به جز خراش های مختصری که سوارکار برداشت، که با توجه به سرعت 65 کیلومتر در ساعت او، به خودی خود قابل توجه است.

همچنین تیم قادر به استفاده از فرصت دوباره ای بود که آن ها را به جایگاه پنجم و شانسی برای مدال برنز در این دسته مسابقات رساند.

این قطعه که “Madison handlebars”  (تصویر زیر) نام دارد؛ توسط شرکت دوچرخه سواری استرالیایی Bastion تولید شده است، که در سال 2015 توسط مهندسان سابق صنعت خودرو تأسیس شد. آنها دوچرخه ها و قطعات سفارشی تولید می کنند و ادعا می کنند که تنها کمپانی دوچرخه سواری در جهان هستند که به پرینت سه بعدی تیتانیوم داخلی مجهز است. آنها از پرینترهای Renishaw برای ساخت قطعات تیتانیومی شان استفاده می کنند.

قطعه ی “Madison handlebars” در حال استفاده در مسابقات پیشین

نگاره 2) قطعه ی “Madison handlebars” در حال استفاده در مسابقات پیشین

همچنین قابل ذکر است که خود دوچرخه ها توسط Bastion طراحی نشده اند، بلکه توسط کمپانی کانادایی Argon 18 طراحی شده اند. Bastion دسته های تیتانیومی AM را طراحی کرده است که در دوچرخه Argon 18 Electron Pro مورد استفاده قرار می گیرند.

Bastion همچنین از تکنولوژی AM در طراحی و ساخت میله های چرخ دنده ی Olympic Electron Pro استفاده کرده است، اگرچه به کارگیری این قطعات در روز حادثه تأیید نشده است.

قطعه ی شکست خورده به نظر مشابه طراحی تجاری “Base Bar” ازBastion  است که از زمان وقوع حادثه در المپیک از وبسایت کمپانی حذف و فروش آن متوقف شده است.

صفحه ی فروش این محصول در وبسایت با بیانیه ای از جانب کمپانی جایگزین شده است:

“تیم ما به همراه تیم المپیک استرالیا مشغول بررسی و علت یابی حادثه ی پیش آمده است.”

“اولین نگرانی ما Alex Porter و کل تیم بود. ما با تیم دوچرخه سواری و مربیان المپیک استرالیا مدام در تماس هستیم و اطمینان می دهیم که همه امکانات موجود برای بررسی علت این مشکل را به کار خواهیم گرفت.”

Cycling Australia، نهاد اداری ملی مسئول ورزش دوچرخه سواری در این کشور نیز بیانیه ی خود را در مورد این حادثه و تحقیقات بعدی به دنبال آن ارائه کرده است.

“در حالی که تمرکز بر موفقیت تیم دوچرخه سواری استرالیا در ادامه ی برنامه المپیک است، عوامل دخیل در این حادثه به طور کامل بررسی خواهند شد. برای اطمینان از عادلانه بودن این پروسه، هیچ توضیحی در مورد جزئیات تحقیقات تا زمان تکمیل آن ارائه نخواهد شد.”

البته این مسئله مانع گمانه زنی و تفسیر منتقدین در مورد علت شکست نشده است.

CyclingNews معتقد است که شکست دسته فرمان پرینت سه بعدی دوچرخه در نزدیک پیچ، همانطور که در تصویر زیر مشخص است، نشان دهنده ی سفت بودن بیش از حد پیچ است.

دسته فرمان پرینت سه بعدی و ناحیه ی شکست

نگاره 4) دسته فرمان پرینت سه بعدی دوچرخه و ناحیه ی شکست

همانطور که در مطالب قبلی مان در مورد فرمان های AM مطلع شدید، بسیاری از دوچرخه سواران دیگر نیز در این المپیک از تکنولوژی مشابه استفاده کرده اند، بنابراین امیدوارم نتایج تحقیقات به موقع منتشر شود تا دیگران از آن استفاده کرده و بتوانند از وقوع حوادث مشابه اجتناب کنند.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *