اخبار پرینت سه بعدی

پرینت سه بعدی در Formula 1

پرینت سه بعدی در Formula 1
میزان رضایت شما

فرمول 1 بالاترین سطح مسابقات اتومبیلرانی است که توسط (FIA) تحریم شده است؛ زیرا که اتومبیل های F1 سریعترین اتومبیل های مسابقه ای در جهان هستند که می توانند به 370 کیلومتر در ساعت برسند. برای تولید چنین اتوموبیل های پر سرعتی تکنولوژی های سطح بالایی نیاز است و هر تیم F1 برای رقابت از این تکنولوژی ها استفاده می کند؛ یعنی هر تیم Formula 1 از پرینت سه بعدی استفاده می کند. هر زمان نیاز به سرعت باشد، پای وزن کم و ایرودینامیک در میان است. پرینت سه بعدی در Formula 1 به همان دلیل استفاده می شود که در ساخت موشک و جت مورد استفاده قرار می گیرد: کاهش وزن و آزادی در هندسه ی طراحی.

نه تنها قطعات خارجی باید از نظر فرم مناسب باشند تا دِرَگ کاهش یابد، بلکه این اتومبیل ها به دلیل ابعاد کوچک و میزان اسب بخار و تکنولوژی ای که در آن ها جای داده می شود باید به نحوی ساخته شوند که تک تک قطعات حداقل میزان فضا را اشغال کنند و گاهی باید درون یکدیگر قرار بگیرند و همه چیز باید متناسب با فضای کم طراحی شود. و پرینت سه بعدی بهترین روش ساخت چنین قطعاتی است.

F1 از اواخر دهه 1990 با استفاده از پرینت سه بعدی، برای تولید پروتوتایپ های تونل باد، از اولین حوزه هایی بود که این تکنولوژی را به کار گرفت. و تا امروز نیز برای مدل های تونل باد از AM استفاده می شود. اما اکنون کاربرد آن بسیار بیشتر از آن است.

Alfa Romeo Racing اخیراً اعلام کرده است که مسابقات اتومبیلرانی در فصل 2020، 143 قطعه ی پرینت سه بعدی فلزی مورد استفاده قرار میگیرد که اغلب از آلیاژهای تیتانیوم و آلومینیوم هستند که با 4 سیستم MetalFAB1 پرینت شده اند. پرینت همه این قطعات منجر به کاهش 2 درصدی وزن شد که در F1 که هر گرم اهمیت دارد، میزان قابل توجهی است. از مدارهای خنک کننده و سازه های ایمنی گرفته تا درج شاسی و فورینگ و حتی برخی از بدنه ها نیز پرینت شده اند. Alfa Romeo چهارمین پرینتر فلز خود را در سال 2019 خریداری کرد. در کنار پنج پرینتر بزرگ SLA و چند پرینتر SLS تیم امکان پرینت در طیف گسترده ای از مواد ایزوتروپیک را دارد.عکسهای زیادی از قطعات پرینت سه بعدی فلزی F1 وجود ندارد، اما تصویر زیر که در وب سایت Alfa Romero F1 آپلود شده است؛ به نظر می رسد نوعی پوشش مجرا یا دریچه باشد.

پرینت سه بعدی در Formula 1

نگاره 1) پرینت سه بعدی در Formula 1

فلز پرینت سه بعدی با تأییدیه ی FIA

Elementum 3D به تازگی تأییدیه ی دو آلیاژ آلومینیوم با کارایی بالا را برای پرینت سه بعدی در فصل 2021 از FIA دریافت کرده است. A6061-RAM1 و A2024-RAM2 هر دو متریال های فوق العاده سبک و در عین حال محکمی هستند که به تیم ها این امکان را می دهند که وزن اتوموبیل ها را تا حد بیشتری کاهش دهند. چندین فلز دیگر مورد استفاده در AM نیز مورد تأیید قرار گرفتند، از جمله: Inconel 625 ، Cobalt Chrome و آلیاژهای اضافی تیتانیوم و فولاد. FIA همچنین برای آزمایش های نظارتی اتوموبیل های 2021 از AM استفاده می کند. تصمیمات نظارتی این سازمان به آزمایش های تونل باد متکی است و به لطف بهوبد کیفیت پرینت، اکنون می توان از مدل های کوچکتر از آنچه در گذشته استفاده می شد استفاده کرد. مدل های مقیاس 100 به دلیل هزینه های ساخت ممنوع شده اند، بنابراین اکثر تیم ها از مدل های مقیاس 60 استفاده می کنند. در یک آزمایش تونل باد، دو فاکتور اصلی را باید در نظر داشت: نیروهایی که به ماشین وارد می شود و تلاطم جریان های پشت ماشین. هر دو ی این عوامل می توانند سبب درگ و کاهش سرعت شوند. با استفاده از یک مدل کوچکتر ، فضای بیشتری در تونل باد برای بررسی جریانات پشت ماشین وجود دارد. اگرچه، با کوچک شدن مدل، دقت جزئیات نیز کاهش پیدا می کند. که متعاقبا در دقت آزمایش های باد تأثیرگذار است. تا همین اواخر، یک مدل 60٪ متعادل ترین دیدگاه را ارائه می داد؛ اما اکنون که پرینترهای سه بعدی قادر  به ضبط جزئیات بیشتری هستند؛ یک مدل 50٪ ممکن است کارساز باشد.

عطر F1 پرینت سه بعدی فلزی F1

بطری عطر F1 پرینت سه بعدی فلزی F1 اولین عطر خود را در بطری های فلزی پرینت سه بعدی که مانند یک مجسمه هستند، عرضه کرد. Ross Lovegrove، طراح صنعتی ولزی مغز متفکر این بطری های عجیب و غریب است. هدف آن ها از ساخت این بطری، انعکاس جوهره ی منحصر به فرد F1 بوده است. همانطور که Lovegrove می گوید:” ساخت این طرح ها به دلیل پیچیدگی شان، تنها از طریق این تکنولوژی جدید امکان پذیر است: پرینت سه بعدی. نکته ی این بطری ها این است که حکم محافطت از خود را نیز دارند و این به مانند اتوموبیل های F1 است. ”

پرینت سه بعدی در Formula 1-بطری عطر

نگاره 2) پرینت سه بعدی در Formula 1-بطری عطر

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *