اخبار پرینت سه بعدی

ربات های Zebro و پرینت سه بعدی در استعمار مریخ

میزان رضایت شما

 

 

ربات های Zebro و پرینت سه بعدی در استعمار مریخ

نگاره 1) ربات های Zebro و پرینت سه بعدی در استعمار مریخ

آنچه هنوز هم ممکن است از نظر برخی، تنها داستانی علمی تخیلی به نظر برسد، بیشتر و بیشتر احتمال وقوع دارد: استعمار یک سیاره دیگر. پروژه های متعددی در تلاش برای اجرای ایده ی بقای فرازمینی انسان ها هستند. اما برای اینکه بقا در مکانی مانند مریخ امکان پذیر باشد، خلاقیت لازم است تا از برآورده شدن نیازهای اساسی انسان اطمینان حاصل شود. اگر آزمایشگاه رباتیکِ دانشگاه صنعتی Delft هلند راهش را بداند، انسانها می توانند به زندگی در نوعی لانه مورچه در سیاره سرخ خو بگیرند. در طی پروژه ی ربات های Zebro و پرینت سه بعدی در استعمار مریخ دانشگاه Delft، انتظار می رود که ربات های Zebro با استفاده از پرینت سه بعدی در قالب نیروی کلیدی برای استحکام بخشیدن به دیوارها، یک فضای زندگی زیر زمینی در مریخ حفاری کنند. اما چه زیرساخت هایی برای استعمار مریخ لازم است؟ آیا انسان حتی می تواند آب و هوای دیگری را تاب بی آورد؟

این واقعیت که انسانها قادرند با موشک به ماه یا مریخ سفر کنند، دیگر چیز خارق العاده ای نیست. با این حال، فکر ماندن طولانی مدت در این مکان ها یا حتی سکونت، سوالات بسیاری را ایجاد می کند. به این دلیل که تکامل، انسان را برای میزان بالای تشعشات یونی و گاهی اوقات تغییرات شدید دمای مریخ آماده نکرده است. به همین دلیل، محققان در سراسر جهان در حال توسعه راه حل هایی هستند که با این وجود امکان زنده ماندن در مکان های فرازمینی را فراهم می کنند.

ربات های Zebro و پرینت سه بعدی در استعمار مریخ

نگاره 2) ربات های Zebro و پرینت سه بعدی در استعمار مریخ

طی چند سال گذشته ، دانشگاه صنعتی Delft در حال کار بر روی ساخت ربات های Zebro بودخ است که قادر به حفر تونل در زیر سطح مریخ هستند. ربات های Zebro مریخ نوردهای نانو هستند که به طور خاص متناسب شرایط اقلیمی خارق العاده ی این سیاره ساخته شده اند. برای مثال، آنها دارای پاهایی هستند که به آنها امکان حرکت روی سطوح ناهموار را می دهد. طبق گفته تیم TU Delft، این روبات های مریخ نورد هم به طور مستقل و هم گروهی کار می کنند، بنابراین در دسته ی ربات های دسته جمعی طبقه بندی می شوند.

این بدان معنی است که ربات ها می توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کرده و وظایف را بین خود تقسیم کنند. برای مثال، گروهی از ربات های Zebro تونل ها را حفر می كنند در حالی كه گروه دیگر سازه های پرینت سه بعدی را برای تقویت دیوارها می سازند. نهایتا، فضای زندگی ساخته شده چیزی شبیه ساختار لانه ی مورچه است. زیرا که زیر سطح زمین گاهی اوقات تغییرات شدید دما کمتر قابل توجه است، به همین دلیل فضای زندگی زیرزمینی می تواند برای استعمار احتمالی مناسب باشد. به گفته برخی از کارشناسان، این استعمار در سیاره سرخ توسط انسان ها دیر یا زود اتفاق می افتد. Henriette Bier، بنیانگذار و رئیس فعلی آزمایشگاه رباتیک، اظهار داشت که استفاده از منابعی که از قبل در مریخ در دسترس هستند بسیار مهم است. برای پرینت سه بعدی سازه های پشتیبانی، روبات های Zebro با سیمان حاصل از گرد و غبار و سنگ های محلی کار خواهند کرد. تیم برای توسعه بیشتر پروژه از آژانس فضایی اروپا  ESAکمک هزینه دریافت می کند. علاوه بر این پروژه، نانو نوردهای مشابه TU Delft، تحت عنوان Lunar Zebro ، از اوایل سال 2022 برای مأموریت به ماه فرستاده خواهند شد. از دیگر پروژه هایی که بر روی کره ی ماه و با پرینت سه بعدی صورت گرفته اند؛ می توانید در این مطلب بخوانید.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *