اخبار پرینت سه بعدی

پرینت سه بعدی میکرو کمپانی BMF با استفاده از استریولیتوگرافی

پرینت سه بعدی میکرو
میزان رضایت شما

تکنولوژی AM هر روزه در حال توسعه و پیشرفت است اما این بار به جای بزرگ تر شدن، کوچک تر شده است؛ حتی میکروسکوپی شده است. Boston Micro Fabrication (BMF) همانطور که از نامش پیداست، در ماساچوست ایالت متحده آمریکا مستقر است و به پرینترهای سه بعدی میکروی با دقت بالا یشان معروف هستند که با استفاده از نوع جدید از تکنولوژی استریولیتوگرافی (SLA) قادر به پرینت سه بعدی میکرو اما با دقت بالا است. این کمپانی جزئی از کمپانی های روز افزون دیگریست که بر روی  micoscale 3D printing کار می کنند. گرچه هنوز هیچ تکنولوژی مشخص و توافق شده ای برای پرینت سه بعدی وجود ندارد؛ دیگران اغلب از DLP و Injection molding استفاده می کنند. اما BMF موفق شده است روشی را بر مبنای SLA توسعه دهد که با دقت بسیار بالا رقیب سرسختی برای روش های سنتی تری چون Injection molding است اما با هزینه ی کمتر و جزئیات بسیار بیشتر. در ادامه با John Kawola، مدیر عامل BMF مصاحبه ای کرده ایم تا بیشتر از کمپانی و تکنولوژی منحصر به فردشان مطلع شویم.

پرینت سه بعدی میکرو

نگاره 1) پرینت سه بعدی میکرو

لطفا خودتان را معرفی کنید و در رابطه با چگونگی آشناییتان با AM توضیح دهید.

من از سال 1998 که در کمپانی Z Corporation، توسعه دهنده ی اولین پرینتر سه بعدی رنگی، مشغول به کار شدم؛ در زمینه ی پرینت سه بعدی فعالیت دارم. بعدها به عنوان مدیر عامل، توانستم پرینت سه بعدی تمام رنگی سریع را به طیف گسترده ای از صنایع معرفی کنم. در سال 2012، Z Corporation زیر مجموعه ی 3D Systems شد و من یک دوره ی کوتاه وارد دنیای روباتیک شدم و سپس دوباره به پرینت سه بعدی برگشتم و در سال 2016 به عنوان رئیس شعب آمریکای شمالی  Ultimaker، کمپانی پیشرو پرینت سه بعدی رومیزی Open-source، به کمپانی پیوستم.

در رابطه با BMF چه طور؟ چه زمانی تأسیس شد؟ هدف کمپانی چیست؟

این کمپانی در سال 2016 توسط دکتر Nick Fang، پروفسور MIT، Xiaoning He، کارآفرین و دکتر  Dr. Chunguang Xia تکنولوژیست پرینت سه بعدی تأسیس شد. من به دلیل علاقه ام به این تکنولوژی و خلائی که در بازار پرینت سه بعدی میکرو دیدم به تیم اضافه شدم. هدف ما مینیاتورسازی قطعات و بسته بندی هاست که امکان رواج کوچک و کوچک تر شدن محصولات را فراهم می کند. این رویکرد را می توان در بسیاری از صنایع مانند دستگاه های پزشکی، MEMS و دستگاه های الکترونیکی دید.

می توانید در مورد پرینترهای سه بعدی اولترا رزولوشن و تولید دقیق سه بعدی میکرو از Boston Micro Fabrication توضیح بیشتری بدهید؟

سیستم microArch این شرکت از رویکرد چاپ سه بعدی به نام PμSL (Projection Micro-Stereolithography) استفاده می کند. بر اساس اصول استریولیتوگرافی، این روش امکان فتوپلیمریزاسیون سریع یک لایه کامل از رزین با فلش نور ماورا بنفش را با رزولوشنی در مقیاس میکرو فراهم می کند. دقت و وضوحی که دستیابی به آن با سایر تکنولوژی ها امکان پدیر نیست.

پرینت سه بعدی میکرو کمپانی BMF با استفاده از استریولیتوگرافی

نگاره 2) پرینت سه بعدی میکرو کمپانی BMF با استفاده از استریولیتوگرافی

کاربردهای این تکنولوژی پرینت سه بعدی میکرو چیست؟

ما مشتریانی داریم که از این تکنولوژی برای پرینت بسته بندی قطعات الکترونیکی، چیپ های میکروفلوئید، دستگاه های پزشکی مانند سری های اندوسکوپی و همچنین کاربرد جالب جدیدی با میکرونیدل ها که روشی کاربردی و مطمئن برای بهبود جا به جایی واکسن ها است.

مزایای این تکنوبلوژی شما چیست؟ چه تفوت هایی با سایر تکنولوژی های پرینت سه بعدی میکرو موجود در بازار دارد؟

بر خلاف Injection molding و ماشینکاریCNC ، microArch قادر به دستیابی به رزولوشن 2 میکرومتر- 50 میکرومتر و تلرانس +/- 10 میکرومتر – 25 میکرومتر اسن که بدون نیاز به قالب و با رزولوشن اولترا قابلیت پرینت پروتوتایپ و محصولات نهایی با کیفیت را دارد. ما خودمان تولید کننده و فروشنده ی متریال هایمان هستیم؛ اما به عنوان یک شرکت منبع باز، همچنین از انواع مختلف متریال مانند رزین سخت، رزین الاستیک، رزین ریخته گری، رزین با درجه حرارت بالا و غیره پشتیبانی می کنیم. این تطبیق پذیری متریال برای مهندسین و طراحان در صنایع پزشکی، الکترونیک، میکروفلودئید و MEMS، انعطاف و فرصت تجربه فراهم می کند تا بتوانند با پروتوتایپینگ سریع، قطعاتی را بسازند که پیش از این ممکن نبوده است.

محدودیت ها چه هستند؟ راهکارتان برای برطرف کردن آن ها چیست؟

مانند بسیاری کمپانی های پرینت سه بعدی دیگر ما همواره در تلاش برای توسعه ی متریال هایمان هستیم تا امکان ساخت محصولات نهایی بیشتری را فراهم کنیم و برای این هدف با دولوپرهای متریال همکاری خواهیم کرد تا خصوصیات فنی متریال هایمان را گسترش دهیم.

سخن پایانی برای مخاطبین دارید؟

یکی از رویکردهای با ارزش در AM، پرینت محصولات نهایی و نه فقط پروتوتایپ ها است. برای این منظور نیز لازم است که قطعه ی پرینت شده متناسب با تمامی ملزومات فنی قطعه ی تولیدی باشد و همچنین صرفه ی اقتصادی داشته باشد. ما معتقدیم که این ارزش به خصوص در رابطه با قطعات مشکل و گران قیمت صدق می کند که شامل قطعات بسیار کوچک نیز می باشد؛ از این رو مفتخریم که این ارزش را به ارمغان می آوریم.

برای اطلاعات بیشتر در مورد Boston Micro Fabrication (BMF) می توانید به سایت این کمپانی مراجعه کنید.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *