اخبار پرینت سه بعدی

متریال جدید قرمز 3D Systems، ریخته گری مومی زیورآلات پیچیده را ممکن می کند

ریخته گری موم با متریال قرمز 3D Systems
میزان رضایت شما

ریخته گری موم احتمالا قدیمی ترین تکنیک تولیدی است که به واسطه ی پرینت سه بعدی توسعه پیدا کرده است و به نظر هم نمی رسد این نوآوری ها به این زودی ها خاتمه پیدا کنند؛ زیرا که 3D Systems به تازگی از VisiJet، متریال قرمز زیورآلات اش رونمایی کرده است.

ریخته گری موم

پیش از این در این مقاله به مبحث ریخته گری موم پرداخته ایم، این پروسه شامل ساخت یک نسخه مومی از مدل مد نظر و سپس غوطه ور کردن آن در یک دوغاب مقاوم است. پس از خشک شدن قطعه مومی دوغاب شده، می توان موم را با حرارت جدا کرد و قطعه ی منفی و دقیقا معکوس قطعه ی مومی را در حفره ی به جا مانده، به دست آورد. سپس فلز مذاب در قالب خشک شده ی دوغاب ریخته می شود و به شکل حفره در می آید. قدیم، الگوی موم اغلب با دست ساخته می شد و ببسیار زمان بر بود.

طبیعتا، پرینت سه بعدی با پرینت یک قالب مومی، زمان و نیروی کار لازم را در این پروسه کاهش می دهد و به بهترین نحو از طرح مدل CAD تقلید می کند.

ریخته گری موم تکنیکی عالی برای ساخت و تولید قطعات پیچیده است، و به همین دلیل است که در صنایع بسیاری از هوافضا گرفته تا دندانپزشکی تا جواهرات استفاده می شود.

موم قرمز رنگ زیورآلات VisiJet

متریال جدید VisiJet Wax Jewel Red از 3D Systems با دوام و انعطاف پذیری مضاعف طراحی شده است، که بی شک خبر خوبی برای جواهرسازانی خواهد بود که پیش از این AM را در تولیدات خود به کار گرفته بودند.

این متریال جدید از 100٪ موم ساخته شده است، دوام و انعطاف پذیری بیشتری دارد و برای دید بهتر از رنگ قرمز با کنتراست بالا در آن استفاده شده است.

از آنجا که کاملاً با workflow ریخته گری موم سازگار است، می توان VisiJet را به راحتی در شیوه های معمول به کار گرفت. البته، همچنان یک پرینتر 3D Systems با قابلیت پرینت موم، مانند سری MJP احتیج است.

موم هنگام برداشتن موم یک فرسودگی تمیز ایجاد می کند و هیچ خاکستری در جای خود باقی نمی گذارد.

افزایش دوام و انعطاف پذیری این متریال، سطح کاملاً جدیدی از جزئیات را در ساخت جواهرات فراهم می آورد.

ریخته گری سنگ در محل شیوه ای است که سنگها داخل موم قرار می گیرند و هنگام غوطه ور شدن موم، در دوغاب قرار می گیرند. با خشک شدن دوغاب، حتی وقتی موم ذوب می شود، سنگها در جای خود باقی می مانند. هنگامی که فلز مذاب در قالب ریخته می شود، روی سنگها (یا بستهای سنگی) چسبانده می شود تا سنگ ها در جواهر جاسازی شود. این روش را می توان در انواع سنگهای قیمتی از جمله زیرکونیا مکعب، یاقوت کبود، یاقوت سرخ، گارنت و الماس و … استفاده کرد.

می توانید نمونه ای از سنگ های تعبیه شده در موم قرمز را در تصویر زیر ببینید.

ریخته گری موم با متریال قرمز 3D Systems

نگاره 1) ریخته گری موم با متریال قرمز 3D Systems

“تکنولوژی AM در صنعت طلا و جواهرات تأثیر خود را گذاشته است و به صنعتگران این امکان را می دهد تا از مرزها فراتر روند و خلاقیت خود را به سطوح جدید برسانند.” Dr. Edwin Hortelano

“ما VisiJet Wax Jewel Red را تولید کردیم تا کمبودی که در زمینه ی کیفی تولید جواهرات با جزئیات ظریف به شیوه ی ریخته گری بوده را جبران کنیم و به تولید کنندگان نه تنها در بهبود و توسعه ی کیفیت، بلکه در کاهش هزینه های تولیداتشان کمک کنیم.”

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید کتاب الکترونیکی 3D Sysems را از این لینک دانلود کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *