راهنمای مشکلات پرینت سه بعدی, مقالات پرینت سه بعدی

مشکل خط خط شدن دیواره پرینت سه بعدی

مشکل خطوط کناری پرینت سه بعدی
5/5 - (2 امتیاز)

اطراف قطعه ی پرینت سه بعدی از صدها لایه ی جداگانه ی پرینت که بر روی هم قرار گرفته اند، تشکیل شده است. اگر همه چیز به شکل صحیح پیش برود این لایه ها به صورت یک سطح یکدست خواهند بود. اما در صورتی که خطایی حتی در یکی از این لایه ها رخ دهد؛ معمولا به طور واضحی از اطراف قطعه خود را نشان می دهد. در اغلب مواقع این اشکال به صورت یک الگوی مرتب خود را نشان می دهد(برای مثال هر 15 لایه، یک لایه بیرون زدگی دارد.). در ادامه به تعدادی از راه حل های مشکل مشکل خط خط شدن دیواره پرینت سه بعدی پرداخته ایم.

مشکل خطوط کناری پرینت سه بعدی

نگاره 1) مشکل خط خط شدن دیواره پرینت سه بعدی

بیشتر بخوانید...
مشکل توقف اکسترودر حین پرینت سه بعدی

راه حل های رایج مشکل خط خط شدن دیواره پرینت سه بعدی

  • اکسترود غیر یکنواخت

رایج ترین عاملی که سبب بروز این مشکل می شود؛ کیفیت پائین فیلامنت است. (فیلامنت چیست) اگر فیلامنت از تلرانس کافی برخوردار نباشد؛ این خطوط در کناره های قطعه ی پرینت شده، دیده خواهند شد. برای مثال اگر قطر فیلامنتتان تنها 5% هم با قرقره متفاوت باشد؛ عرض فیلامنت اکسترود شده می تواند به اندازه ی 0.05 میلی متر تغییر کند. این اکستروژن اضافی لایه ای پهن تر از سایر لایه ها ایجاد می کند. برای اطلاعات بیشتر مقاله ی اکسترود غیر یکنواخت را بخوانید.

  • تغییر دما

اغلب پرینترهای سه بعدی از یک کنترلر PID استفاده می کنند تا دمای اکسترودر را منظم کنند. اگر این PID به شکل صحیح تنظیم نشود؛ دمای اکسترودر در طول زمان دچار نوسان می شود. با توجه به طبیعت نحوه ی عملکرد این کنترلرها، این تغییر دما به شکل دورانی رخ می دهد؛ که موجب شکل گیری یک الگوی مشخص می شود. با افزایش دما، پلاستیک به شکل متفاوتی جریان پیدا می کند در مقایسه با زمانی که دما پائین تر و اکسترودر خنک تر است. پرینتری که به شکل صحیح تنظیم شده باشد، قادر به ثابت نگه داشتن دما در یک بازه ی 2-/+ درجه ای است.

  • مشکلات مکانیکی

چنان چه دو مورد قبلی دلیل بروز مشکل خطوط کناری پرینت سه بعدی نبودند؛ احتمال وجود یک مشکل مکانیکی وجود دارد. برای مثال اگر بستر پرینت در هنگام پرینت لرزش داشته باشد؛ ممکن است سبب جابه جایی نازل شود. از مشکلات رایج دیگر، درست قرار نگرفتن محور Z است. کوچکترین تغییر در موقعیت بستر پرینت، می تواند کیفیت پرینت را تحت تأثیر قرار دهد.


منبع: simplify3d.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *