مقالات پرینت سه بعدی

۱۰ نرم‌افزار مدل‌سازی سه‌بعدی رایگان برای تازه‌کارها

۱۰ نرم‌افزار مدل‌سازی سه‌بعدی رایگان برای تازه‌کارها
3/5 - (1 امتیاز)

مدل‌سازی سه‌بعدی و نرم افزارهای CAD که معمولاً برای مدلسازی دیجیتال استفاده می‌شوند، حتما باعث گیج شدن تازه واردان به این حرفه می‌شوند. بسیاری از برنامه‌های عالی، حتی از بهترین توسعه‌دهندگان نرم‌افزار CAD، به‌طور رایگان در دسترس هستند و به‌طور خاص برای کاربرانی که تازه با مدل‌سازی سه‌بعدی شروع کرده‌اند، طراحی شده‌اند. رابط‌های کاربری قابل دسترس‌تر هستند، مستندات قوی‌تر هستند، و آموزش‌ها بسیاری هستند تا شما را در هر مرحله از یادگیری نرم‌افزار و اولین تجربه‌ی مدل سه بعدی‌تان راهنمایی کنند. با گذشت زمان و تمرین، همه‌ی این ابزارهای گیج کننده، ساده به نظر می رسند.
بهتر است قبل از انتخاب یک برنامه برای شروع، نوع مدل سازی را که می خواهید انجام دهید در نظر بگیرید. بسیاری از نرم‌افزارهای خوب مدل‌سازی، چندین روش طراحی را پوشش می‌دهند، اما نه همه را – و برخی برای یک نوع بهتر از سایرین هستند. به عنوان مثال، آیا روی مجسمه سازی و مدل سازی مش تمرکز خواهید کرد؟ این‌ها روش‌های «مدل‌سازی نرم» هنری هستند که برای طراحی مدل‌هایی با ظاهر ارگانیک استفاده می‌شوند. یا روش های طراحی سنتی CAD، “مدل سازی جامد” و طراحی پارامتریک را ترجیح می دهید؟ اینها توسط معماران، مهندسان و طراحان محصول به کار گرفته می شوند. مبتدیان گزینه های زیادی برای هر دو دارند که ما آنها را در ادامه لیست کرده ایم.

نرم افزارهای مدل‌سازی سه بعدی مبتدی، اگرچه ساده و دارای ویژگی‌های محدودتری هستند، اما همچنان می‌توانند خیلی مفید باشند. مهارت هایی که از طریق نرم افزارهای سطح پایه یاد می گیرید تا حد زیادی به نرم افزارهای پیشرفته تر قابل انتقال خواهند بود. حتی طراحان باتجربه نیز هر از گاهی برای طراحی یک مدل سریع وارد تینکرکد می شوند. بنابراین شما همچنان نرم افزارها و مهارت های عملی را یاد می گیرید و در عین حال با اصول اولیه آشنا می شوید.

Tinkercad

با یک رابط کاربری ساده و منابع آموزشی فراوان، Tinkercad به طور خاص برای کسانی طراحی شده است که هیچ تجربه قبلی با CAD ندارند. علاوه بر اینکه یکی از در دسترس‌ترین نرم‌افزارهای مدل‌سازی سه‌بعدی است، امکان باز شدن در مرورگر را نیز دارد. اجازه ندهید ظاهر رنگارنگ آن شما را فریب دهد. نرم افزار Tinkercad از Autodesk ساده اما قدرتمند است و بیش از 50 میلیون طراح از آن استفاده می کنند.
شما می توانید هر مدلی را با اشکال ساده بسازید، حرکت دهید، بچرخانید و بزرگ و کوچک کنید و آنها را به صورت حجم توپر یا توخالی طراحی کنید. گروه بندی اشکال به شما امکان می دهد مدل های سه بعدی پیچیده ای را که در گالری Tinkercad پیدا خواهید کرد ایجاد کنید. آموزش‌های زیادی توسط Tinkercad وجود دارد که ساده و آهسته هستند. این آموزش ها مخصوصا برای کودکان مناسب است.
این برنانه امکان طراحی، برنامه‌نویسی و شبیه‌سازی مجموعه‌های الکترونیکی را نیز به کاربران می‌دهد و همچنین قابلیتی به نام Codeblocks را فراهم می‌کند که از خطوط کد برای ایجاد اشیاء سه بعدی با OpenSCAD استفاده می‌کند. این یک ابزار همه جانبه عالی برای یادگیری فناوری سازنده مدرن است.

Vectary

Vectary یک نرم افزار مش و مدل سازی پارامتریک مبتنی بر مرورگر است که ادعا می کند “ساده ترین ابزار طراحی آنلاین سه بعدی و واقعیت افزوده” است. این ابزاز برخی از ویژگی‌های عالی را در رابط کاربری ساده و قابل یادگیری خود قرار داده است. این نرم افزار بر روی رندر تمرکز دارد زیرا طراحی گرافیک، طراحی محصول و متخصصان طراحی بازی را هدف قرار می دهد، اما می تواند برای هر برنامه مدل سازی دو بعدی یا سه بعدی استفاده شود. استفاده از ابزارهای ساده Vecary فقط به دانش اولیه مفاهیم طراحی نیاز دارد. رابط کاربری آن قابل دسترسی است اما در مقایسه با مدل سازهای ساده‌ای مانند Tinkercad قابلیت‌های زیادی اضافه می کند. کاربران می‌توانند از مجموعه‌ای از تایپوگرافی سه بعدی، هدرهای وب و سایر مدل‌های از پیش ساخته شده استفاده کنند. توجه داشته باشید: بسیاری از اینها رایگان نیستند.
آموز‌هایی نیز بر روی وبسایت هستند که اصول مدل‌سازی سه بعدی را پوشش می‌دهند. آموزش‌های دیگری نیز وجود دارد که به شما کمک می‌کند تا نحوه استفاده از هر یک از ویژگی‌های Vectary را بیاموزید، با این وجود راهنماهای زیادی برای کسانی که تازه مدل‌سازی سه بعدی را شروع کرده‌اند، وجود ندارد. Vectary یک ابزار اشتراک گذاری و همکاری منحصر به فرد دارد که می تواند جذاب باشد: شما می توانید تیم هایی ایجاد کنید که کار تیمی روی پروژه ها را بسیار آسان تر می کند. با این حال، این ویژگی در سطوح بالاتر، قفل شده است و به اشتراک ماهیانه 15 دلاری نیاز دارد. توجه داشته باشید که با اشتراک رایگان فقط می توانید ده پروژه مختلف را همزمان ذخیره کنید.

Meshmixer

۱۰ نرم‌افزار مدل‌سازی سه‌بعدی رایگان برای تازه‌کارها

Meshmixer یک نرم افزار مدل سازی سه بعدی سبک وزن است که توسط Autodesk توسعه یافته است و برای هر سازنده‌ای یکی از واجبات است. همانطور که در وب سایت نرم افزار آمده، این ابزار، یک “چاقوی ارتش سوئیس” برای مدل‌های سه بعدی است که به شما امکان می دهد به راحتی مدل ها را ویرایش کرده، اضافه، به هم متصل و یا ترکیب کنید و …
این برنامه بیشتر به منظور تعمیر یا بهینه سازی مدل های سه بعدی موجود استفاده می شود، اما همچنین دارای ابزارهای مدلسازی سازی نیز هست.
از آنجایی که Meshmixer برای پرینت سه بعدی ساخته شده است، نه تنها می توانید مدل های سه بعدی را در برنامه طراحی و ویرایش کنید، بلکه می توانید ساختارهای پشتیبانی، مدل های orient را نیز اضافه کنید و از انواع ابزارهای بهینه سازی منحصر به فرد Meshmixer برای آماده سازی طرح خود برای چاپ استفاده کنید.
ممکن است در برخی موارد یادگیری Meshmixer در مقایسه با نرم‌افزارهی دیگری که برای مبتدیان ساخته شده است کمی دشوارتر باشد، اما یک کتابچه راهنمای Autodesk برای یادگیری همه‌ی اصطلاحات آن وجود دارد.
درحال حاظر این برنامه کمی قدیمی است و به روز رسانی نمی‌شود، اما کاملا رایگان است و همیشه مفید خواهد بود.
در حالی که آخرین نسخه ویندوز برای دانلود در وب سایت آنها موجود است، نسخه macOS متأسفانه به دلیل «مشکلات امنیتی» در نصب کننده دیگر در دسترس نیست، اما می توان آن را از وب سایت های شخص ثالث دانلود کرد.

SculptGL

SculptGL یک برنامه مجسمه‌سازی مبتنی بر مرورگر، منبع باز و آزاد است. مانند بسیاری از برنامه‌های مجسمه‌سازی، به سادگی یک توده خاک رس دیجیتالی را در فضای کاری شما می‌ریزد و به شما امکان می‌دهد آن را با ابزارهای مختلفی به نام «برس» قالب‌گیری کنید. این یک نرم افزار اساسی است که شامل موارد ضروری مجسمه سازی است. براش، بافت و رندر. اگر می‌خواهید کارهای بیشتری انجام دهید، حتی به اندازه بازی با نور در رندر، باید آن را به برنامه دیگری انتقال دهید. با این حال، SculptGL برای ایجاد حس مجسمه سازی عالی است. از آنجایی که SculptGL محدودیت های بسیاری دارد، آموزش های زیادی ندارد. یک مجموعه ویدیو مختصر در YouTube وجود دارد که ویژگی‌های آن را پوشش می‌دهد.
این ابزار، نقطه شروع خوبی برای رفع کنجکاوی شما برای مجسمه سازی سه بعدی است. همچنین می توانید یک نسخه مستقل را برای استفاده آفلاین دانلود کنید که دقیقاً مانند نسخه آنلاین است. SculptGL همچنین نسخه ای از برنامه را سازگار برای ios و اندروید به نام Nomad Sculpt توسعه داده است. کاربران اندروید می توانند از این ابزار به صورت رایگان لذت ببرند، در حالی که طرفداران ios باید 14.99 دلار هزینه کنند.

ZBrushCoreMini

ZBrushCoreMini یک نسخه ساده از Maxon’s ZBrush است، یک برنامه مجسمه سازی قدرتمند و محبوب در میان بسیاری از طراحان پیشرفته و حرفه ای. با این حال، اجازه ندهید که شما را بترساند. CoreMini با در نظر گرفتن محدودیت‌های مهارتی افراد مبتدی ساخته شده است، بنابراین یادگیری آن برای کسانی که تجربه مدل سازی سه بعدی کمی دارند، آسان است. مانند بسیاری از برنامه‌های مجسمه‌سازی دیگر، یک تکه خاک رس دیجیتالی به شما داده می‌شود تا با استفاده از برس آن را ویرایش کنید. ZBrushCoreMini با هشت برس اصلی که به مدل شما اضافه می‌کنند، صاف می‌کنند، از آن کم می‌کنند، باد می‌کنند، می‌چرخانند و جلا می‌دهند، کارها را ساده می‌کند. این برنامه همچنین شامل چهار “Vector Displacement Meshes” (VDM) است. این برس ها شما را قادر می سازند تا فوراً یک شکل پیچیده بر روی مدل خود ایجاد کنید و اشکال مختلفی به صورت پیش فرض در آن گنجانده شده است.
قابل ذکر است که CoreMini به استفاده غیرتجاری محدود می شود، شما را در چند ضلعی ها و انواع فایل ها محدود می کند، اجازه ایمپورت یا رندر را نیز نمی دهد. نکته مهم در مورد آن این است که پس از آماده شدن، انتقال به نرم افزار پیشرفته تر Zbrush آسان خواهد بود. ZBrushCore، ردیف بعدی از نرم افزار رایگان CoreMini، 11 دلار برای اشتراک ماهانه است. Pixologic تنوع خوبی از محتوای آموزشی را با ZClassroom ارائه می دهد و پس از نصب ZBrushCoreMini می‌توانید آن را بررسی کنید.

SketchUp Free

SketchUp یک برنامه Sketch CAD است که یکی از بهترین نرم افزارهای حرفه ای موجود در بازار محسوب می شود. نسخه رایگان، SketchUp Free، یک نسخه عالی مبتنی بر مرورگر است که برای مبتدیان آسان است. برنامه‌های Sketch و Extrude مانند SketchUp برنامه‌های مدل‌سازی مستقیم هستند که در آن یک شکل دوبعدی ترسیم می‌کنید و سپس با ابزار “extrude” به آن عمق می‌دهید. البته، این تنها بیان ساده‌ی عملکرد آن است و SketchUp می‌تواند بسیار دقیق باشد. در کنار نرم‌افزارهای پارامتریک، برنامه‌های اسکچ و اکسترود مانند SketchUp احتمالاً همان چیزی است که اکثر مردم هنگام گفتن «CAD» به آن فکر می‌کنند. نسخه وب ساده‌شده دارای مجموعه‌ای از رایج‌ترین ابزارهای طراحی و یک رابط کاربرپسند و قابل دسترس است. یک راهنمای یکپارچه مفید وجود دارد که به شما می گوید چگونه از هر ابزار استفاده کنید، و به گالری مفید SketchUp دسترسی پیدا کنید، جایی که می توانید مدل های از قبل موجود را پیدا کنید.
به عنوان یک پایه اصلی حرفه ای، آموزش های SketchUp زیادی برای طراحان جدید وجود دارد. می توانید هر چیزی را که ممکن است پوشش داده نشده باشد را در YouTube و وبلاگ های مختلف پیدا کنید. اگر به استفاده از برنامه‌های پیشرفته‌تر SketchUp علاقه‌مند هستید، این مکان برای شروع است، زیرا با ابزارهای اصلی و رابط نرم‌افزار آشنا خواهید شد. SketchUp Free دارای 10 گیگابایت فضای ذخیره سازی ابری است.

Wings 3D

۱۰ نرم‌افزار مدل‌سازی سه‌بعدی رایگان برای تازه‌کارها

Wings 3D یک مدل‌ساز زیربخش منبع باز است که ابزارهای پیشرفته‌ای را ارائه می‌دهد. مدل‌سازهای مش می‌توانند شبیه برنامه‌های مجسمه‌سازی باشند، اما «مش» را به کاربران نشان می‌دهند: چهره‌های مسطح چند ضلعی که یک شی CAD را تشکیل می‌دهند. نرم افزار Wings 3D از یک منوی راست کلیک حساس به زمینه استفاده می کند که فقط دستورات مربوطه را مطابق با انتخاب فعلی کاربر نشان می دهد. این ویژگی منحصر به فرد، برنامه را با وجود تمام گزینه های پیشرفته موجود، برای مبتدیان بسیار قابل دسترس می کند. با رفتن یک گام جلوتر، فقط نگه داشتن ماوس روی دستورات عملکرد آنها را توصیف می کند، بنابراین هرگز در مورد اینکه ابزارها چه کاری انجام می دهند گیج نخواهید شد. Wings 3D به مجموعه‌ای از ویژگی های شگفت انگیز پیشرفته مجهز شده است. به عنوان مثال، AutoUV به شما امکان می دهد تصاویر و بافت ها را روی یک مدل سه بعدی پیاده کنید. شما می توانید لیست کامل ویژگی ها را در وب سایت Wings 3D پیدا کنید.
اگرچه ویژگی هایی که دارد عالی هستند، مجموعه کاملی را در اختیار شما قرار نمی دهد. رندر و انیمیشن در Wings 3D وجود ندارد و برای آن به برنامه دیگری نیاز دارید. اما برای پرینت سه بعدی، تنها با Wings 3D می‌توانید به هدفتان برسید. Wings 3D به عنوان پروژه ای که از سال 2001 در حال اجراست، جامعه بسیار بزرگی دارد که محتوای آموزشی عمیقی را توسعه داده است. می توانید لیستی از بهترین ها را در وب سایت بیابید.

Leopoly

Leopoly یک برنامه مجسمه سازی رایگان مبتنی بر مرورگر است که مجموعه ای بسیار ساده از ابزارها را ارائه می دهد. سادگی، آن را به یک نقطه ورود عالی برای مبتدیان تبدیل می کند که به دنبال یادگیری هنر مجسمه سازی سه بعدی، سفارشی سازی و پرینت سه بعدی مدل های خود هستند. شما می توانید بدون ثبت نام در حساب کاربری، با یک توپ از خاک رس دیجیتال یا شکل پایه مانند بدن یا صورت انسان، از همان ابتدا به مجسمه سازی بپردازید. ابزارها به هفت قلم مو و انواع رنگ محدود می شوند. حروف و الگوها را می توان تولید کرد و روی مدل حک کرد، و ابزار “میکس” به شما اجازه می دهد تا اشکال اولیه جدیدی را برای ادغام، تفریق یا اتصال به مدل موجود خود اضافه کنید. مدل های جدید ایجاد شده را می توان به راحتی برای چاپ سه بعدی آماده کرد و به دفتر خدمات چاپ سه بعدی فرستاد، بنابراین اگر به دنبال شخص دیگری برای چاپ سه بعدی طرح های خود هستید، Leopoly می‌تواند به شما کمک کند. همچنین یک گالری کاملاً یکپارچه از انواع مدل های ساخته شده توسط کاربران وجود دارد که می تواند بر اساس طرح شما ساخته یا به آن اضافه شود. zSpace، توسعه دهندگان پشت Leopoly، محتوای آموزشی تولید کرده‌اند. محتوای آنها محدود به یک سند کوتاه است که شما را در اولین مدل خود راهنمایی می کند. Leopoly یک راه حل سبک وزن عالی برای مجسمه سازی است.

BlocksCAD

BlocksCAD یک مدل ساز سه بعدی است که اسکریپت OpenSCAD را برای مبتدیان از طریق یک رابط رنگارنگ و جذاب ساده می کند. OpenSCAD یک شکل منحصر به فرد از مدل سازی سه بعدی است که از اسکریپت ها برای تولید رندر استفاده می کند. نسبت به سایر روش های مدل سازی ویژوال‌های کمتری دارد اما دقت را نسبتاً آسان می کند. اگر با کدنویسی آشنا هستید، BlocksCAD شکل جذابی از مدل‌سازی است. BlocksCAD در ابتدا برای سهولت در مدل سازی سه بعدی از طریق اسکریپت ایجاد شد و آن را به یک ابزار آموزشی عالی تبدیل کرد. با کشیدن و رها کردن بلوک‌های رنگارنگ که دستورات را نشان می‌دهند، می‌تواند تجربه مدل‌سازی مبتنی بر اسکریپت را تا حدودی تجسم کند. این بلوک ها مانند لگوها در کنار هم قرار می گیرند تا اسکریپت مدل را ایجاد کنند. شما می توانید مدل سه بعدی را در هر زمان رندر کنید تا برای بازرسی ظاهر شود. متأسفانه، نمی‌توانید فایل‌ها را به‌عنوان STL مستقیماً از BlocksCAD ذخیره کنید، اما می‌توانید کد را ذخیره کنید. برای پرینت سه بعدی مدل های خود، باید اسکریپت رنگارنگ BlocksCAD را بردارید و آن را در OpenSCAD کپی کنید تا فرمت های فایل بیشتری دریافت کنید. آموزش‌های تعبیه شده در BlocksCAD به همان اندازه که ابتدایی است، کاربران را هدایت می کند تا اولین مدل خود را در کد بیندازند و آن را رندر کنند. از آنجایی که این برنامه برای مبتدیان طراحی شده است، محتوای آموزشی زیادی برای آن وجود ندارد.

Blender

اگر برای اولین بار Blender را اجرا کنید ممکن است تصور کنید که به هیچ وجه برای مبتدیان مناسب نیست اما صبور باشید. Blender یک برنامه مدل سازی و انیمیشن سه بعدی کاملا رایگان و منبع باز است و یکی از قدرتمندترین‌ها در نوع خود است و توسط متخصصان بسیار ماهر برای ساخت انیمیشن‌‌های بلند مانند نسل بعدی نتفلیکس استفاده می‌شود. این برنامه رایگان در دسترس همه است و بعد از آن به هیچ نرم افزار دیگری نیاز پیدا نخواهید کرد – اما رابط کاربری آن می‌تواند کمی ترسناک به نظر برسد. ما Blender را به چند دلیل در این لیست قرار داده ایم. اول، برخی از بهترین انواع روش های مدل سازی سه بعدی را ارائه می دهد. دوم، به عنوان یک برنامه بسیار محبوب و منبع باز، جامعه‌ی گسترده‌ای از آن استفاده می‌کنند و منابع مبتدی فراوانی برای آن وجود دارد. فقط Blender subReddit بیش از شش برابر تعداد کاربر نرم افزار مدل سازی سه بعدی هم سطح خود را دارد. این جامعه ترکیبی سالم از هنرمندان پیشکسوتی دارد که کار خود را به نمایش می گذارند و تازه کارانی که نتایج آموزش هایی را که دنبال کرده اند به اشتراک می گذارند. آموزش های گفته شده نیز فراوان هستند و بسیاری از آنها کاملاً قابل دسترسی هستند. اگرچه یادگیری Blender از هر گزینه‌ی دیگری که در این لیست وجود دارد سخت تر است، جامعه مشتاق و آموزش های دقیق آن بیشتر از سایر برنامه های حرفه ای است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *